Inteligentny dom w praktyce. Czym dziś można sterować za pomocą smartfonu?

Z inteligentnym domem jest trochę jak ze sztuczną inteligencją i drukiem 3D. Niemal każdy słyszał, że takie rozwiązania istnieją, jednak mało kto zetknął się z nim w praktyce. Tymczasem rozwój technologii sprawił, że dom czy mieszkanie mogą naprawdę znacząco zyskać na inteligencji. W takiej nieruchomości żyje się łatwiej. Dlaczego? 

Inteligentny dom aktywnie wykorzystuje technologię, aby uczynić nasze gniazdo bardziej wygodnym, komfortowym i bezpiecznym. Istnieją cztery główne rodzaje urządzeń wykorzystywane w tym celu: do zabezpieczeń, kontroli klimatyzacji, oświetlenie i rozrywki. Zagadnienia z zakresu smart home można jednak znaleźć tak naprawdę we wszystkich aspektach życia - przydają się w pracy, zabawie, a nawet... gdy chce iść spać.

 

Termin "inteligentny dom" obejmuje szeroki zakres produktów i usług, od prostych urządzeń sterujących oświetleniem i systemów zarządzania energią po złożone systemy bezpieczeństwa i rozrywki. Niektóre wspólne cechy inteligentnych domów obejmują: 

 

  • Zdalne sterowanie oświetleniem, urządzeniami, elektroniką
  • Automatyczne dostosowywanie ustawień temperatury
  • Monitorowanie zużycia energii
  • Zabezpieczanie domu (za pomocą zamków, alarmów, kamer)
  • Przesyłanie strumieniowe muzyki i wideo 
  • Podłączanie różnych sprzętów do Internetu (lodówka, pralka, a nawet czajnik)

 

Korzyści z inteligentnego domu? Jedną z tych mniej oczywistych jest efektywność energetyczna. Dzięki automatyzacji zadań takich jak kontrola oświetlenia i temperatury można po prostu zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. Ponadto wiele inteligentnych urządzeń jest zaprojektowanych tak, aby były przyjazna dla środowiska.

 

Kolejną korzyścią z posiadania inteligentnego domu jest zwiększone bezpieczeństwo. Inteligentne systemy mogą odstraszać włamywaczy i powiadamiać o podejrzanej aktywności wokół nieruchomości. Można też zdalnie monitorować, kto zbliża się do domu, co zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. 

 

Wreszcie, inteligentne domy mogą poprawić jakość życia. Jak? Zapewniając dostęp do informacji i rozrywki - za jednym dotknięciem przycisku. Dzięki rozwiązaniom typu smart home łatwiejsze jest wszystko - od sprawdzania prognozy pogody po oglądania ulubionego programu, serialu, filmu czy słuchania muzyki. Możliwości uczynienia życia wygodniejszym i przyjemniejszym dzięki inteligentnemu domowi są w zasadzie nieograniczone i zależą od naszych potrzeb. I fantazji. 
 

Inteligentne urządzenia w domu. Czym można sterować?

Istnieje wiele różnych typów inteligentnych urządzeń , które mogą być używane do automatyzacji domu. Niektóre z najbardziej popularnych typów urządzeń obejmują:

  • Kamery bezpieczeństwa: Można je wykorzystać do monitorowania domu - czy to pod kątem intruzów, czy innych potencjalnych zagrożeń.
  • Detektory dymu: Mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa rodziny. Chodzi o ostrzeganie przed dymem, ogniem, czadem
  • Termostaty: Inteligentne termostaty mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy i wysiłku, automatycznie dostosowując temperaturę na podstawie naszych upodobań. Niektóre je zapamiętują i po jakimś czasie "rozumieją" czego oczekujemy
  • Oświetlenie: Inteligentne oświetlenie może być wykorzystane do stworzenia idealnej atmosfery. A także do zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za energię - chociaż w mniejszym stopniu, bo dziś większość źródeł światła jest energooszczędna. 
  • Centrum rozrywki: Inteligentne jest dziś wszystko - telewizory, systemy audio i inne urządzenia. Dzięki centralnemu systemowi smart home mogą być sterowane zdalnie.

 


 
 

 

Inteligentny dom. Dlaczego warto?

Inteligentne domy są zazwyczaj wyposażone w centralny system sterowania, który pozwala właścicielowi domu zarządzać wszystkimi systemami w domu z jednej lokalizacji. Wiele osób nie "wędruje" do centralnego panelu za każdym razem, gdy ma ochotę coś w domu zmienić, uruchomić, wyłączyć. Używa aplikacji na smartfony do sterowania swoimi inteligentnymi sprzętami, co jeszcze bardziej ułatwia życie. 

 

Jak stać się właścicielem inteligentnego domu? Tę kwestię warto uwzględnić już przy projektowaniu. Zaoszczędzi to mnóstwo zachodu - np. związanego z kablami, połączeniami etc. Analizować jest co. Trzeba wybrać odpowiednie urządzenia i aplikacje, ekosystemy, rozwiązania Istnieje wiele różnych opcji, więc ważne jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek decyzji sprawdzić, co spełnia nasze oczekiwania, z czym sobie poradzimy, co jest odpowiednio zaawansowane.  Centralny system sterowania można stworzyć za pomocą czegoś urządzeń powszechnych - takich jak  tablet lub smartfon.

 

A co jeśli nie inteligentny dom? Alternatywą jest m.in. system automatyki domowej. Systemy te są dostępne  od znacznie dłuższego czasu niż inteligentny dom, a ich działanie polega na podłączeniu urządzeń do centralnego panelu sterowania. Mogą się spodobać tym, którzy nie lubią lub nie chcą, by to smartfon był centrum ich życia. W tym wypadku używamy nie smartfona, ale panelu, by np. włączyć/wyłączyć światła, ustawić temperaturę , monitorować systemy bezpieczeństwa.  

 

Wreszcie, zawsze jest opcja robienia rzeczy ręcznie! Nikt nie nakazuje nam bowiem podłączania domowych sprzętów do sieci. Sprawę da się załatwić w inny sposób - wystarczy kupić programowalne włączniki do gniazdek, które będą się włączać i wyłączać na podstawie ustalonego harmonogramu. 

 


Jak widać Inteligentny dom może uczynić życie bardziej wygodnym i wydajnym. Inwestując w inteligentne urządzenia, możesz zautomatyzować wiele zadań, które wykonujemy każdego dnia. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów inteligentnych urządzeń, więc z łatwością można znaleźć idealne rozwiązanie dla swoich potrzeb. Oprócz automatyzacji , inteligentny dom może również zapewnić spokój poprzez zwiększenie bezpieczeństwa. To rozwiązanie, które z pewnością warto przemyśleć, planując budowę lub zakup domu.