Cenniki związane z wykonaniem fundamentów i płyt fundamentowych

Cenniki związane z wykonaniem fundamentów i płyt fundamentowych

Cenniki fundamentów i płyt fundamentowych - sprawdź ceny

Budowa domu rozpoczyna się od wylania fundamentów. Jest to pierwszy i niezwykle ważny krok. Fundamenty oraz ich konstrukcja to dosyć spory wydatek podczas budowy domu, dlatego musisz dobrze przemyśleć, jaki rodzaj wybrać. Możesz postawić na ławy fundamentowe lub płyty fundamentowe. Ostateczny koszt będzie zależał od tego, jaki rodzaj wybierzesz. Bloczki betonowe czy budowa płyty fundamentowej? Na co postawić? Ile to będzie kosztowało?

Koszt wykonania ścian fundamentowych oraz ław

Budowę domu rozpoczynają roboty ziemne. Ściany fundamentowe oraz ławy to koszt w granicach od 5 d0 8% całości kosztów budowy. Wszystko zależy od rodzaju gruntu. Na trudnym terenie postawienie tradycyjnych fundamentów może kosztować nawet do 10% całego przedsięwzięcia.

Tradycyjne fundamenty to koszt ok. 100 zł za metr kwadratowy. W przypadku bardziej skomplikowanych prac budowlanych górna granica cenowa to nawet 300 zł/m2. Ściany mogą być wykonane z betonu, bloczków betonowych czy bloczków silikatowych. Do tego należy doliczyć styropian do izolacji termicznej, cenę papy termozgrzewalnej, a także robociznę. Koszt budowy fundamentów pod dom jednorodzinny o powierzchni ok. 150 m2 to wydatek rzędu 30-40 tysięcy złotych. Na trudniejszym gruncie cena będzie wyższa.

Płyta fundamentowa - co to jest?

Budynek musi być dobrze osadzony. Wielu inwestorów decyduje się obecnie na zastosowanie płyty fundamentowej. Najlepiej sprawdzi się ona w projektach domów na gruntach o słabej nośności i o wysokim poziomie wód gruntowych. Wraz z płytą fundamentową tworzona jest także podłoga na gruncie.

Koszt wykonania płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa jest coraz częściej wykorzystywana w budowie domu. Charakteryzuje ją dobra izolacja termiczna. Ile kosztuje płyta fundamentowa? Cena płyty fundamentowej różni się w zależności od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę grunt oraz projekt domu. Aby policzyć stawkę, musisz również uwzględnić koszt materiałów. Cena za m2 różni się w zależności od budowy płyty fundamentowej i jakości stali do zbrojenia. Stawka zależy także od powierzchni zabudowy.

Do budowy fundamentów z płyty, konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Oznacza to, że trzeba doliczyć również koszt robocizny. Przygotowanie projektu konstrukcyjno-wykonawczego; usunięcie humusu i wykonanie wykopu, pełna izolacja termiczna od strony gruntu i od boku; wykonanie zbrojenia pod ścianami nośnymi, akcesoria do łączenia elementów; zbrojenie płyty fundamentowej; transport wszystkich materiałów na plac - wymienione elementy wpływają na ostateczny koszt. Cena stworzenia płyty o grubości ok. 30 cm to wydatek rzędu 25-30 tysięcy złotych. W sklepach dostępna jest również grzewcza płyta fundamentowa.

Dom na płycie fundamentowej czy na bazie fundamentów tradycyjnych?

Warto postawić na płytę fundamentową w przypadku domów o skomplikowanej budowie. Im więcej ścian konstrukcyjnych, tym więcej argumentów, które przemawiają za tym rozwiązaniem. Płyta to najlepsze rozwiązanie pod projekt domu pasywnego. Przy tradycyjnych fundamentach musisz się liczyć z wyższymi kosztami. Pamiętaj, że nie znajdą one zastosowania na każdej działce. W tej kategorii znajdziesz cenniki różnego rodzaju fundamentów. Z nami wybierzesz mądrze!