Najnowsze artykuły
-
Jeszcze parę lat temu ponad 28 procent Polaków nie było w stanie ogrzać domu, jak jest teraz?
Półtora mln Polaków nie jest w stanie ponosić kosztów ogrzewania pomieszczenia, w którym mieszkają - wynika z ostatnich danych Eurostatu. Statystyka może wydawać się tragiczna, ale prawda jest taka, że to i tak lepszy wynik niż jeszcze parę lat temu.
-
284 toalety Pentagonu świadczą o jego wstydliwej przeszłości. Tajemnice pięciokąta
Pentagon, jeden z najbardziej niedostępnych budynków świata, liczy 78 lat. Powstawał w rekordowym tempie i wyjątkowych okolicznościach. Jego budowę nadzorował ten sam generał, który odpowiadał za budowę bomby atomowej. Poznaj sekrety słynnego pięciokąta.
-
Wysadzili w powietrze całe osiedle. Chcieli zaoszczędzić na budowie, nie przewidzieli konsekwencji
W lach 50. w USA powstało osiedle, które miało być nowym domem dla najbiedniejszych mieszkańców St. Louis, często wywodzących się ze slumsów. Brak pomysłu na aktywizację, zbyt gęste zaludnienie, a przede wszystkim oszczędności sprawiły, że idealne osiedle zmieniło się w koszmar, z którego uciekło 65 proc. lokatorów.
-
1,3 miliarda złotych. Tyle kosztuje najdroższy dom w USA. Jest ogromny
Znajduje się w dzielnicy Los Angeles - Bel Air, a jego cena wynosi 340 milionów dolarów. Najdroższy dom w historii USA został wystawiony na sprzedaż. Ta niesamowita posiadłość zachwyca nie tylko swoją nowoczesną architekturą, ale i luksusem.
-
Wygląda zupełnie zwyczajnie, ale w piwnicy znajduje się coś, co jeży włosy na głowie
Ten wystawiony na sprzedaż domek wygląda zwyczajnie. Białe deski na elewacji nieco już nadgryzł ząb czasu, ale zielone piękne, okiennice nadają mu niesamowitego uroku. Dopiero po wejściu w szczegóły ogłoszenia możemy znaleźć informację o tym, że w piwnicy jest... więzienie.
-
Mieszkania drożeją, najem coraz tańszy - rozwierają się nożyce cen na rynku nieruchomości
Na największych rynkach nieruchomości w Polsce możemy obserwować zjawisko rozwierania się nożyc cenowych - wynika z analizy serwisu Domiporta. Ofertowe ceny zakupu nieruchomości rosną przy coraz niższych oczekiwanych stawkach najmu. Czy taki trend może się utrzymać w roku 2021?
-
Ogłosiła, że wynajmie domek na wsi za 100 złotych. Odzew ogromny, był haczyk
W sieci pojawiło się nietypowe ogłoszenie najmu nieruchomości. Pani Małgorzata oferuje za symboliczne 100 zł dobrze prosperujące gospodarstwo rolne. Odzew był ogromny, mimo że właścicielka zaznaczyła, że najem wiąże się z utrzymaniem gospodarstwa.
-
O co chodzi w ustawie "lokal za grunt"? Zmiany wchodzą w życie w kwietniu
Ustawa "lokal za grunt" ma szansę nadrobić nieudany program Mieszkanie Plus, który przez niemal cztery lata działania nie poprawił w zauważalny sposób sytuacji mieszkaniowej Polaków. O co w nim chodzi i kto z niego skorzysta? Tłumaczymy.
-
Odmienili sklep, który działa od 70 lat. "Niczym najbardziej wyczekiwany prezent pod choinką"
"Dlaczego w mieście nie mielibyśmy mieć dobrych widoków?" pyta Fundacja Dom Pokoju z Wrocławia. I odmienia wizerunek miasta, zmieniając niemodne, wysłużone elewacji sklepów i zakładów na zupełnie nowe.
-
Miał zamontować gigantyczny klimatyzator na dachu wieżowca. Tak rozpada się 100 tys. dol. [WIDEO]
Jednym z największych kosztów przy budowie nieruchomości komercyjnych jest klimatyzacja. Najbardziej wydajne urządzenia montowane na szczytach drapaczy chmur kosztują nawet 100-125 tys. dol. Podczas montażu jednej z takich jednostek doszło jednak do poważnego incydentu.
-
40 procent Polaków na home office wypracowuje nadgodziny, ale praca zdalna i tak się podoba
Czterdzieści procent osób pracujących w formie home office przyznaje, że wypracowuje nadgodziny. Ale jednocześnie 83 procent pracujących w tym modelu jest zadowolonych i chcą ustawowej gwarancji pracy zdalnej.
-
Budowa budynku pochłania setki ton CO2, czy można inaczej?
W Polsce buduje się wciąż głównie w technologii tradycyjnej, opartej najczęściej na bloczkach bądź cegle. Jak się okazuje, produkcja tych materiałów budowlanych dostarcza ogromne ilości CO2 do atmosfery. Budowa domu drewnianego to zupełne odwrócenie tych proporcji.
-
Każdy lokator odpowie za swoje śmieci. Także finansowo
W praktyce lokatorzy i właściciele mieszkań obecnie nie muszą się obawiać kar finansowych za niesegregowanie odpadów. To się może zmienić już niedługo, co ma zapewnić nowy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
-
Wrócił z pracy i odkrył pod domem podjazd, którego nie zamawiał. I tak dostał rachunek na 6200 dol.
Pewien Australijczyk odkrył pod swoim domem nowy, betonowy podjazd, którego nigdy nie zamawiał. Szybko okazało się, że robotnicy pomylili adresy. Firma budowlana i tak uznała, że to właściciel nieruchomości ma płacić, chociaż niczego nie zamawiał. Co na to prawnik?
-
Dopłaty do najmu mieszkania także na rynku prywatnym - można dostać nawet 1500 zł
Od piątego stycznia do końca marca można ubiegać się w gminie o dodatek mieszkaniowy ze specjalną dopłatą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Do pozyskania jest nawet 1500 zł miesięcznie na najem, a starać się o dopłaty mogą również najemcy z rynku prywatnego.
-
Czy można ją wyrzucić po prostu na śmietnik? Co zrobić z żywą choinką po świętach
Jest symbolem świąt i rokrocznie jednocześnie staje się problemem w wielu domach - choinka. Prawdziwa może postać w warunkach domowych od kilku dni do kilku tygodni, ale co z nią zrobić, gdy pora zdjąć bombki? Oto krótki poradnik.
-
60 euro kary za palenie na balkonie. Drakońskie prawo na Litwie. W Polsce "nie można interweniować"
Kara finansowa za palenie na własnym balkonie? Na tak drakońskie przepisy zdecydowała się Litwa. Tamtejsze władze już apelują, by na łamiących przepisy donosić. W Polsce temat restrykcji podchwyciła jedna z warszawskich radnych. Wprowadzenie zakazu może się jednak okazać trudne.
-
Marzy ci się domek na Helu? Agencja Mienia Wojskowego sprzedaje swoje działki
Agencja Mienia Wojskowego już niejednokrotnie oferowała ciekawe nieruchomości. Nie inaczej jest i tym razem. AMW oferuje cztery działki o powierzchni 600 metrów kwadratowych każda, a lokalizacja? To serce turystycznego raju - Hel.
-
Dlaczego Polacy tak bardzo chcą mieszkać "na swoim"? Dopiero budujemy dobrobyt
Własny dom bądź mieszkanie w 2019 roku posiadało 84 procent Polaków. Tak przynajmniej podawał GUS. Większość z pozostałych 16 procent z pewnością będzie o "własny kąt" walczyć, często z pomocą kredytów. Skąd w nas takie zamiłowanie do mieszkania "u siebie"?
-
Dwa bloki w 40 dni? Polak potrafi. Zbudują jeszcze sześć. "Nie mamy ekipy murarskiej"
Kiedyś budowano z wielkiej płyty, dziś do łask wracają prefabrykaty. W Toruniu powstaje całe osiedle stworzone z elementów wyprodukowanych przez polską fabrykę. Zarówno inwestor - PFR Nieruchomości, jak i producent - Pekabex BET, wierzą, że uda się spopularyzować metodę powszechnie wykorzystywaną na Zachodzie. Jakie są jej zalety?
-
Budynki agencji wywiadowczych na całym świecie. KGB klasycznie, MI6 zaskakuje
Siedziby agencji wywiadowczych to skrupulatnie pilnowane budynki, ale myli się ten, kto uważa, że są to bunkry. To często luksusowe biurowce o ciekawej architekturze. Oto krótka wycieczka po siedzibach agencji wywiadowczych z całego świata.
-
Mamy prawie najmniej mieszkań na tysiąc mieszkańców w UE. Gorszy wynik jest tylko na Słowacji
W 2019 roku oddano do użytkowania 207 tys. nowych mieszkań, w 2020 roku najprawdopodobniej wynik będzie zbliżony. Mimo to pod względem liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców Polska zajmuje przedostatnie miejsce w całej UE. Inne statystyki również nie wyglądają optymistycznie.
-
Od 2021 r. właściciele nieruchomości muszą przyznać, czym palą w piecu. "Odpowiedzialność karna"
Nowy rok przyniósł zmiany dla właścicieli nieruchomości. Muszą zadeklarować - pod groźbą odpowiedzialności karnej - co jest źródłem ogrzewania ich budynku. Nowy rejestr ma bowiem pomóc w skutecznej walce ze smogiem.