Najnowsze artykuły
-
Mieszkania by staniały, gdyby bezrobocie wzrosło? Tak wynika z badań tolerancji cen mieszkań
Ceny mieszkań nadal rosną, a większość lokali z rynku pierwotnego schodzi na pniu. Co może zatrzymać wzrost cen? Bezrobocie. Brzmi trochę absurdalnie, ale taki wniosek można wysnuć, analizując badania dotyczące nastrojów zakupowych mieszkań.
-
Skoro 73 proc. Polaków nie planuje kupić mieszkania, to kto je kupuje?
Według badań 73 procent ankietowanych deklaruje, że nie zamierza kupić mieszkania w najbliższym roku. Ale sprzedaż idzie pełną parą, a deweloperzy nie zamierzają zwolnić w dostarczaniu nowych lokali. Część mieszkań wykupują fundusze, jak to się może skończyć?
-
Dlaczego spółdzielnie nie budują? "Mogłyby dostarczyć tysiące mieszkań w superlokalizacjach"
Niegdyś spółdzielnie mieszkaniowe budowały zdecydowaną większość osiedli, ale wraz z rozwojem wolnego rynku, bitwę o serca klientów zaczęły przegrywać z deweloperami. Stanowią cień dawnych osiągnięć, a eksperci dowodzą, że budowanie spółdzielcze niemal nie ma wad.
-
Najwyższy budynek świata nie ma tradycyjnej kanalizacji. Tony brudów wywożą codziennie... samochodem
Najwyższy budynek świata jest nietypowy nie tylko ze względu na intrygującą architekturę i monumentalną wysokość. Wyróżnia go też nietypowy system kanalizacji, który nie może działać bez samochodów. Jak zatem 35 tys. osób pozbywa się nieczystości?
-
Kominek gazowy - nowoczesne, wygodne i stylowe źródło ogrzewania
Dokładanie drewna, kontrolowanie procesu spalania, czyszczenie paleniska z popiołu - każdy kto choć raz miał do czynienia z tradycyjnym kominkiem wie, że jego obsługa wymaga sporo czasu i energii. Idealnym rozwiązaniem dla wygodnych jest... kominek gazowy! Jest niemal bezobsługowy, można go umieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu, a uruchamia się go za pomocą... pilota!
-
Mamy potwierdzenie. Działki niezabudowane są hitem. Rekord. Nigdy nie było takich danych
Mamy rekord sprzedaży działek niezabudowanych. Tak dużej liczby sprzedanych gruntów nie było nigdy od czasów zbierania danych. Polacy w czasie pandemii wprost się na nie rzucili, ale to nie jest jedynie kwestia lockdownu.
-
Jest piękny, ma zaledwie 4 metry szerokości i to wcale nie jest najwęższy dom w Londynie
Cztery metry szerokości w najszerszym miejscu, to niewiele? Ale w Londynie, to całkiem sporo. Na sprzedaż trafił wyjątkowy dom. Jego cena wynosi niemal 10 mln złotych, a ma przecież ledwie szerokość dwóch łóżek. Takie rzeczy możliwe tylko w Londynie.
-
Mieszkanie bez wkładu własnego. Rząd ukrył sporo haczyków w przepisach
"Mieszkanie bez wkładu własnego" to nowy pomysł rządu na pobudzenie rynku nieruchomości. Skorzystanie z państwowych dopłat będzie jednak - po przyjęciu przepisów - obwarowane sporymi restrykcjami. Zarówno wiek kredytobiorcy, okres udzielenia kredytu, jak i cena mieszkania będą regulowane.
-
Czy dramat frankowiczów może się powtórzyć? Tak! I to z kredytami złotowymi. Uważajcie
Spory frankowiczów z bankami ciągną się do dzisiaj. Linią obrony kredytobiorców jest fakt, że banki ich nie ostrzegły przez wahaniami walut. Za parę lat sytuacja się powtórzy, gdy urosną raty obecnie przyznawanych kredytów. A jest to pewne. Sytuacja się powtórzy?
-
To nie Włochy, ale lepsze to niż nic. Działki od miasta za połowę ceny
Tak często piszemy o wyludniających się Włoszech czy Hiszpanii, że można zapomnieć o tym, że Polska przechodzi te same procesy. I również się wyludnia. Problem jest na tyle poważny, że niektóre gminy decydują się oddawać działki budowlane za... połowę ceny.
-
Duma PRL-u sprzedana. Powstanie tu gigantyczne osiedle. Deweloper obiecał oddać hołd historii
To tu produkowano kultowe modele samochodów. Syrena, fiat, polonez, a później matiz, lanos, tico. Jedna z największych fabryk ery PRL-u zmieni się jednak wkrótce w osiedle. Tereny, na których mieściła się Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu przeszły w ręce dewelopera.
-
Już budują specjalne domy dla chorych na COVID w Polsce. "Szykują się na czwartą falę"
Czwarta fala COVID-19 może przybrać na sile jeszcze w sierpniu. Władze Gdańska postanowiły przygotować specjalne budynki, dla osób, które będą zmuszone odbyć kwarantanne. Będzie ją można spędzić w jedno i dwuosobowych pokojach.
-
Polska buduje się dzięki specustawom? Zdaniem ekspertów to psucie prawa
Gdy Kowalski chce postawić dom, to musi odwiedzić kilka urzędów, zdobyć pozwolenia i wypełnić wnioski. Gdy rządzący chcą budować dużo większe konstrukcje, korzystają ze specustawy i po krzyku. Eksperci przekonują, że specustaw używa się za często.
-
Za ile lat polskie mieszkania dogonią standard europejski? Niektórzy mogą tego nie dożyć
Mieszkania Polaków od 2002 roku systematycznie rosną z roku na rok, ale przez niemal dwadzieścia lat zwiększyły się średnio o jedynie 7 m2. Tym tempem dogonimy średnią europejską za około 20 - 30 lat. I to zakładając, że tempo w międzyczasie nie spadnie.
-
Deweloperzy ruszają na podbój mniejszych miejscowości. W dużych... duże problemy
Jeszcze cztery lata temu sześć największych aglomeracji "odpowiadało" za połowę wszystkich mieszkań na rynku pierwotnym. Obecnie jest to zaledwie 32 procent. Deweloperzy coraz śmielej stawiają kroki w mniejszych miejscowościach. W dużych jest po prostu za trudno.
-
Lokator ma płacić za najem, a dodatkowo sprzątać mieszkanie właścicielowi. Prawdziwa oferta
Co jakiś czas do sieci trafiają oferty najmu mieszkań, które natychmiast dostają etykietę "patologiczne" od niedowierząjących i zdenerwowanych internautów. Były już oferty mieszkań mikroskopijnych, w złym stanie, na balkonach. Tym razem właściciel jednej z nieruchomości oczekuje od lokatora - oprócz płacenia czynszu i rachunków - sprzątania jego mieszkania, opieki nad "córkami i kotkiem", gotowania...
-
Dom Bin Ladenów wystawiony na sprzedaż. Znajduje się nie w Afganistanie, tylko... Los Angeles
Brat jednego z najsłynniejszych terrorystów w histori - Osamy Bin Ladena - mieszkał długo w USA. I to w mekce bogaczy, bo w prestiżowej dzielnicy Bel Air w Los Angeles, gdzie Ibrahim Bin Laden miał willę. Teraz tę opuszczoną posiadłość można kupić.
-
Materiały budowlane drożeją jak złe. To specyfika polskiego rynku czy ogólnoświatowy trend?
Budowa domu jednorodzinnego to trudne zadanie dla inwestora. Harmonogramy, szukanie ekipy, wybór projektu. Ale teraz dochodzi jeszcze kwestia rosnących cen materiałów budowlanych. Nie sposób je przewidzieć, co utrudnia zaplanowanie budowy.
-
Co buduje sąsiad? Sprawdzisz to jednym kliknięciem. Dowiesz się, czy ma pozwolenie
Kupno nieruchomości to decyzja na tyle poważna, że warto przemyśleć wszystkie jej aspekty. Oficjalna rządowa wyszukiwarka pomaga sprawdzić, czy w pobliżu domu, mieszkania, działki, którą sobie upatrzyliśmy, nie powstanie przypadkiem nowe osiedle. Narzędzie pozwoli też sprawdzić, czy deweloper zamierza wybudować drogę do nowego osiedla. Warto wiedzieć, czy nie utkniemy w błocie lub korku.
-
Mieszkańcy Białegostoku przerażeni. "Złodzieje znakują mieszkania do splądrowania". Policja bada sprawę
Mieszkańcy Białegostoku są zaniepokojeni tajemniczymi symbolami, którymi mają być znakowane niektóre nieruchomości. Niektórzy twierdzą, że złodzieje typują w ten sposób mieszkania, które mają być później okradzione. "We Wrocławiu i w Warszawie znakują starymi umownymi znakami 'x', rozrzucają monety na wycieraczce, zaklejają zamki" - twierdzi jeden z internautów.
-
Atomowe... latarnie morskie? Związek Radziecki miał ich kilkadziesiąt. Niektóre są napromieniowane do dziś
W czasach ery atomu najczęściej wspomina się o nietrafionych wynalazkach Amerykanów. Samolotach i autach napędzanych reaktorami jądrowymi. A swoje mieli w tym okresie do powiedzenia też Rosjanie, którzy wybudowali napędzane reaktorami latarnie morskie.
-
Kto w Europie ma największe długi mieszkaniowe? Holandia i Dania. Polska? Wzór do naśladowania
Polacy kochają nieruchomości na własność. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Na najem decydują się najczęściej ci, których na zakup nie stać. Ale są tego i dobre strony. Polska należy do krajów z najmniejszym długiem mieszkaniowym w Europie.
-
Nie chcesz płacić podatku od nieruchomości? Dajemy przepis. Będzie zielono
Choć Polacy przekonują się do budownictwa ekologicznego i takich elementów jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, to nadal zmiany zachodzą za wolno. Władze niektórych miast chcą dać mieszkańcom marchewkę i za proekologiczne rozwiązania np. zwalniają z podatku.