Wynajem

 • Ile za wynajem mieszkania?

  Ile za wynajem mieszkania?

  Od czterech do siedmiu procent wynosi przeciętna stopa zwrotu z wynajmu średniej wielkości mieszkania, kupionego w celach inwestycyjnych w cenie 250.000 zł.

  Katarzyna Pawłowska, Doradca ds. Nieruchomości i Analiz WGN
 • Obecnie w Polsce jest około 500 tysięcy mieszkań na wynajem

  Obecnie w Polsce jest około 500 tysięcy mieszkań na wynajem

  Prawdopodobnie dopiero późną jesienią pojawią się pierwsze państwowe mieszkania na wynajem - tak przynajmniej wynika z zapowiedzi. Fundusz Mieszkań na Wynajem prowadził negocjacje z deweloperami w sprawie kupna 680 mieszkań w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu. Docelowo tanich czynszówek ma być około 20 tysięcy w stolicy, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

  Katarzyna Pawłowska, Doradca ds. Nieruchomości i Analiz WGN
 • Ceny mieszkań na wynajem dla studentów

  Ceny mieszkań na wynajem dla studentów

  Wrzesień to okres, kiedy popyt na mieszkania na wynajem mocno rośnie. Tradycyjnie już studenci zabierają się za szukanie dla siebie lokum. Wolą to robić teraz, niż w końcówce września, bowiem wtedy poszukujących będzie bardzo wielu, a ceny w ostatnich dniach przed rokiem akademickim mogą pójść do góry.

  Katarzyna Pawłowska, Doradca i analityk rynku nieruchomości
 • Rentowność najmu: Gdańsk bardziej zyskowny niż Warszawa

  Rentowność najmu: Gdańsk bardziej zyskowny niż Warszawa

  Przeciętna oczekiwana rentowność najmu dalej spada i wynosi obecnie 3,87 proc. w ujęciu netto. Nie znaczy to jednak, że na wynajmie mieszkania nie można już dobrze zarabiać. Atrakcyjna nieruchomość kupiona za rozsądną cenę powinna dać zyski znacząco wyższe od przeciętnych.

  RAPORT Domiporta.pl i Home Broker
 • Lato sprzyja poszukującym mieszkań do wynajmu

  Lato sprzyja poszukującym mieszkań do wynajmu

  Nawet o 5 procent są niższe obecnie stawki najmu mieszkań w największych miastach Polski. Latem jak zwykle przybywa tańszych ofert, ale obecna sytuacja może być także symptomem ogólnej zmiany trendu. Na rynku najmu warunki obecnie dyktują klienci.

  Iwona Hryncewicz / Dział Analiz WGN
 • Zakup mieszkania w celu wynajmu

  Zakup mieszkania w celu wynajmu

  Jaką minimalną kwotą trzeba dysponować, żeby zostać inwestorem na rynku mieszkaniowym? Zostać inwestorem, czyli kupić z myślą o osiąganiu dochodów z inwestycji, a nie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Małgorzata Battek, Analityk rynku WGN
 • Użyczenie lokalu mieszkalnego na działalność przedszkola

  Użyczenie lokalu mieszkalnego na działalność przedszkola

  Osoba posiadająca lokal mieszkalny, może go użyczyć przedsiębiorcy, np. spółce z o.o., w której jest udziałowcem, na prowadzenie działalności. W KRS adresem i siedzibą Sp. jest lokal mieszkalny podatnika. Spółka prowadzi przedszkole. W trakcie kontroli organ podatkowy ustalił, że w lokalu mieszkalnym przebywają dzieci i opiekunowie, a lokal spełnia funkcje typowo mieszkalne.

  Dorota Ryterska, prawnik w Ekspertax.pl
 • Wynajęcie budynku lub lokalu mieszkalnego na działalność gospodarczą

  Wynajęcie budynku lub lokalu mieszkalnego na działalność gospodarczą

  Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może wynająć swoją nieruchomość innemu przedsiębiorcy. W sytuacji, gdy lokal lub budynek mieszkalny, zostaje wynajęty np. spółce z o.o. w której jest on udziałowcem, i w tej nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza, może powstać wątpliwość, kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości oraz według jakiej stawki podatek należy płacić.

  Dorota Ryterska, prawnik w Spółce Doradztwa Podatkowego EKSPERTAX.PL
 • Kiedy uznać, że usługa pośrednictwa w wynajmie została wykonana?

  Kiedy uznać, że usługa pośrednictwa w wynajmie została wykonana?

  Od dnia 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy zasadniczo powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi, co jest istotną zmianą, do końca 2013 r. trzeba było się kierować zasadą, zgodnie z którą, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny były być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

  Dorota Ryterska, prawnik w Spółce Doradztwa Podatkowego Eksperta.pl
 • Najemca remontuje w porozumieniu

  Najemca remontuje w porozumieniu

  Obowiązek utrzymania mieszkania w dobrym stanie spoczywa zarówno na wynajmującym jak i na lokatorze. W przypadku remontu obie strony powinny się porozumieć.

  Michał Świech
 • Jak rozliczać faktury za najem i media na przełomie roku 2013/2014

  Jak rozliczać faktury za najem i media na przełomie roku 2013/2014

  W roku 2014 także obowiązuje zasada, że podatek naliczony ujmujemy do rozliczenia najwcześniej w tym okresie rozliczeniowym, w którym otrzymaliśmy fakturę. W znowelizowanych przepisach ustawy o VAT ustanowiono jednak warunek, że prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za ten okres, w którym u naszych kontrahentów powstał obowiązek z tytułu dokonania na naszą rzecz dostaw towarów lub świadczenia usług. Stąd też w niektórych przypadkach pomimo posiadania faktury nie będziemy mogli odliczyć wynikającego z niej podatku naliczonego, jeżeli i jej wystawcy nie powstał obowiązek podatkowy (samo wystawienie faktury nie prowadzi do powstanie tego obowiązku).

  Marian Szałucki, doradca podatkowy w Ekspertax.pl
 • Czy rząd odczaruje mieszkania na wynajem?
 • Rosną nowe magazyny

  Rosną nowe magazyny

  Wszystko wskazuje na to, że rok 2014 będzie również udany jak rok ubiegły na rynku magazynów i centrów logistycznych. Najwięksi inwestorzy oświadczają rozpoczynanie nowych budów, a Polska staje się wiodącą lokalizacją obiektów tego typu w Europie Środkowej.

  Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN
 • Wpływ demografii na rynek najmu w Polsce

  Wpływ demografii na rynek najmu w Polsce

  Wszystko wskazuje na to, że demografia może mieć niebagatelny wpływ na rynek mieszkań wynajmowanych. W obliczu bardzo negatywnych tendencji demograficznych, w perspektywie kilku, kilkunastu lat, zainteresowanie mieszkaniami na wynajem może być o wiele mniejsze, niż obecnie. Ponadto zmianę trendu można zauważyć już teraz..

  Marcin Moneta, Dział Analiz WGN
 • Rozliczenie wynajmu nieruchomości

  Rozliczenie wynajmu nieruchomości

  Masz mieszkanie, biuro lub inny lokal użytkowy do wynajęcia?Chcesz szybko znaleźć najemcę i dopełnić wszelkich formalności?My Ci w tym pomożemy!

  artykuł sponsorowany
 • Inwestycja na wynajem: Kupić trzy kawalerki czy jeden apartament

  Inwestycja na wynajem: Kupić trzy kawalerki czy jeden apartament

  Zakup nieruchomości to dobra inwestycja, bardziej stabilna niż lokaty na rynku kapitałowym, zwłaszcza przy obecnym niskim poziomie ich oprocentowania. Teraz, kiedy ceny na rynku nieruchomości są najniższe od kilku lat, natomiast system zabezpieczeń emerytalnych jest na zakręcie i zmierza w niewiadomym kierunku, warto pomyśleć o stworzeniu sobie dodatkowego źródła dochodu na ?jesień życia? - w postaci mieszkania na wynajem.

  Małgorzata Battek, Analityk rynku WGN
 • Mieszkań na wynajem jest więcej niż klientów

  Mieszkań na wynajem jest więcej niż klientów

  Tradycyjnie największy wysyp ofert mieszkań na wynajem jest w okresie wakacyjnym, kiedy studenci rozpoczynają wakacje i zwalniają wynajmowane lokale. Obecnie jednak coraz wyraźniej zauważamy pewien nowy trend. Pomimo końcówki roku w każdym z dużych miast Polski nadal mamy dużą ofertę mieszkań do wynajęcia. Obecnie to właśnie najemcy a nie właściciele dyktują warunki. Wpływ na to ma sytuacja demograficzna, które wskazuje, że rynek najmu czeka dużo trudniejszy okres

  Marcin Moneta, Analityk WGN
 • Ważne, że niepowtarzalne

  Ważne, że niepowtarzalne

  Mogą być maleńkie lub ogromne. Ważne, że są niepowtarzalne. Oto nieruchomości, które w największych miastach Polski są klasą samą dla siebie.

  Michał Świech
 • Jak zaaranżować niedużą łazienkę

  Jak zaaranżować niedużą łazienkę

  Kiedy mieszkasz na małym metrażu jednym z priorytetów jest zmaksymalizowanie przestrzeni. Wbrew powszechnemu przekonaniu, możemy przechowywać rzeczy w szykowny sposób i skutecznie zapanować nad bałaganem. Popularność programów o porządkowaniu i organizowaniu przestrzeni, pozwala nam czerpać inspirację do tego jak najlepiej radzić sobie z nadmiarem przedmiotów.

  Katarzyna Nowińska, Cerative Home Staging
 • Inwestycja pod wynajem wciąż atrakcyjna

  Inwestycja pod wynajem wciąż atrakcyjna

  Kupno mieszkania na wynajem w Gdańsku, Łodzi i Warszawie to bardzo kusząca inwestycja. Średnia rentowność najmu w tych miastach ponad dwukrotnie przekracza średnie oprocentowanie lokat bankowych.

  Marcin Krasoń, Home Broker i Agnieszka Grotkowska, Domiporta.pl
 • Czynszówki ze wsparciem: jak to robią na świecie?

  Czynszówki ze wsparciem: jak to robią na świecie?

  Nie tylko polski rząd uważa, że należy wspierać budownictwo czynszowe. Pomoc w przygotowaniu projektu, odpisy od podatku czy preferencyjne kredyty - jaką pomoc świadczą państwa Zachodu, a jaką Polska?

  Michał Świech
 • Mieszkanie dla studenta w 6 krokach

  Mieszkanie dla studenta w 6 krokach

  To ostatni dzwonek dla studentów: kto przegapi moment, ten będzie musiał zapłacić za wynajem mieszkania więcej, a sam lokal będzie w niższym standardzie. Oto poradnik dla tych, którzy zaczynają szukać kwatery na nowy rok akademicki.

  Michał Świech
 • Oferta mieszkań do wynajmu dla studentów

  Przez dwa miesiące będzie prowadzona akcja Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości BEZPIECZNY NAJEM. Kampania skierowana jest głównie do studentów, którzy w okresie sierpnia i września będą poszukiwać mieszkań do wynajmu na czas nauki.

  Agnieszka Dąbrowska, Polska Federacja Rynku Nieruchomości