Kredyty

 • Od upadłości do kredytu w pięć lat - nowelizacja prawa upadłościowego

  Od upadłości do kredytu w pięć lat - nowelizacja prawa upadłościowego

  Ile czasu musi minąć od ogłoszenia upadłości konsumenckiej do możliwości wzięcia kolejnego kredytu? Przynajmniej 5 lat - tak głosi nowelizacja prawa upadłościowego. Łatwiej za to będzie można zawrzeć ugodę z bankiem, twierdzi przedstawiciel Związku Banków Polskich w rozmowie z WP.pl.

  Bartłomiej Baranowski
 • Kredyt to zabawa dla dorosłych - jedynie 25 tys. osób poniżej 24 roku życia spłaca mieszkanie
 • Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na rekordową kwotę. Nikt nie spodziewał się takich wzrostów
 • Rosja musi zapłacić za bezumowne korzystanie z nieruchomości na Mokotowie
 • O 6,5% wzrosła wartość zapytań o kredyt mieszkaniowy w kwietniu 2017
 • Ranking kredytów hipotecznych - kwiecień 2014

  Ranking kredytów hipotecznych - kwiecień 2014

  Który bank udzieli najkorzystniejszego kredytu na zakup kawalerki w Toruniu? Jakie koszty w 30-letnim okresie kredytowania poniesie osoba spłacająca kredyt? Odpowiedzi na te pytania przynosi kwietniowy ranking kredytów hipotecznych przygotowany przez ekspertów z porównywarki finansowej TotalMoney.pl

  Maciej Kazimierski, TotalMoney.pl
 • Jak najlepiej zaoszczędzisz na wkład własny?

  Jak najlepiej zaoszczędzisz na wkład własny?

  Od początku roku każda osoba chcąca wziąć kredyt hipoteczny musi "legitymować się" wkładem własnym w wysokości co najmniej 5% kosztów inwestycji. Wydaje się, że nie jest to dużo, ale jeśli odniesiemy tę wartość do ceny kupowanego mieszkania, to może okazać się, że potrzebujemy całkiem konkretnej kwoty. Dla przykładu - jeśli kupujemy mieszkanie kosztujące np. 450 000 zł to przed bankiem musimy wykazać się 22 500 zł. Umówmy się, że nie jest to suma, jaką większość z nas trzyma w szufladzie Jak zatem zdobyć taką kwotę?

  Maciej Kazimierski, TotalMoney.pl
 • Zdolność kredytowa - kilka porad, jak ją zwiększyć

  Zdolność kredytowa - kilka porad, jak ją zwiększyć

  Jeśli planujemy kupić mieszkanie na kredyt warto skorzystać z kilku dobrych rad, by poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać od banku pożądaną kwotę. Szczególnie będzie to miało znaczenie zwłaszcza teraz, gdy weszła w życie nowelizacja tzw. rekomendacja S.

  Justyna Ocimek, Dział Analiz WGN
 • Co robić, by sprostać wymaganiom podwyższonego wkładu własnego?

  Co robić, by sprostać wymaganiom podwyższonego wkładu własnego?

  Obowiązująca od stycznia rekomendacja S stawia wszystkich marzących o własnym mieszkaniu przed koniecznością uzbierania coraz wyższego wkładu własnego. Radzimy, jak oszczędzać, by móc pozwolić sobie na kredyt hipoteczny.

  Maciej Kazimierski, TotalMoney.pl
 • Domiporta.pl z porównywarką kredytów hipotecznych
 • Nabici we franka walczą o odszkodowania

  Nabici we franka walczą o odszkodowania

  Frank szwajcarski w momencie szczytu górki cenowej na rynku nieruchomości, czyli sześć, siedem lat temu postrzegany był przez kredytobiorców jako ratunek, dziś jest marą. Klienci banków, często niczego nie podejrzewając, za radą doradców kredytowych, zadłużali się masowo w szwajcarskiej walucie. Obecnie przygotowują pozew zbiorowy, w którym będą walczyć o spłatę kredytu po kursie franka z dnia, w którym go zaciągali. Będą chcieli znaleźć dowody, że zostali wprowadzeni w błąd i niedoinformowani o ryzyku kredytowym.

  Marcin Moneta, Dział Analiz WGN
 • Kredyty hipoteczne w 2014 r. z wkładem własnym i najwyżej na 35 lat

  2014 r. przyniesie sporo zmian na rynku kredytów hipotecznych. Nie będą już udzielane kredyty na 100 proc. wartości nieruchomości. Maksymalny okres kredytowania zostanie ograniczony do 35 lat. Z drugiej strony - niektórzy kredytobiorcy będą mogli liczyć na dofinansowanie ze Skarbu Państwa w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

  Mikołaj Fidziński, Comperia.pl
 • Koniec kredytów na 100 proc. ceny mieszkania

  Od 2014 roku kupujący lokal mogą potrzebować nawet kilkudziesięciu tysięcy zł wkładu własnego. Koniec możliwości zaciągania kredytu na sto procent wartości mieszkania ma ograniczyć ryzyko kredytowe.

  Michał Świech
 • Jak podnieść zdolność kredytową?

  Jak podnieść zdolność kredytową?

  Co zrobić jeśli cena wybranego mieszkania jest o kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższa od maksymalnej kwoty kredytu, który można zaciągnąć, a na horyzoncie nie widać podnoszącej zdolność kredytową podwyżki?

  Michał Świech
 • Dodatkowy kredytobiorca szansą na kredyt hipoteczny

  Osoby mające problem z uzyskaniem zdolności kredytowej nie są w sytuacji patowej. Jednym z możliwych rozwiązań jest dołączenie do kredytu dodatkowego kredytobiorcy.

  Mikołaj Fidziński, Comperia.pl
 • Restrukturyzacja kredytu

  Restrukturyzacja kredytu

  Kredyt wziąć łatwo, za to trudno się go spłaca.Jeżeli masz kłopoty ze spłatą, nie spełniasz warunków aby skorzystać z umowy ubezpieczenia kredytu, wykorzystałeś już 3 miesięczne wakacje kredytowe od spłaty zadłużenia z tytułu hipoteki, a nie masz zdolności kredytowej by wziąć kolejny wysokooprocentowany kredyt komercyjny, masz jeszcze ostatnia deskę ratunku. Restrukturyzację kredytu.

  Dorota Ryterska, prawnik w Ekspertax.pl
 • Kredyt nasz poprzedni

  Kredyt nasz poprzedni

  Instytucja kredytu hipotecznego przez wiele lat była sprawną machiną wpływającą korzystnie na obrót nieruchomościami w Polsce. Banki polskie nigdy nie udzielały kredytów lekkomyślnie. Zawsze skrupulatnie analizowały tak nieruchomość, jaka miała być przedmiotem zakupu, jak i zdolność kredytową nabywcy.

  Joanna Lebiedź, rzecznik prasowy PFRN
 • Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

  Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

  Kredyt hipoteczny spłacany przez wielu Polaków jest najtańszą formą finansowania, ale i zobowiązaniem stanowiącym dla kredytobiorcy duże obciążenie. Na przestrzeni wielu lat często pojawia się chęć wcześniejszej spłaty choćby części kredytu. Czy to dobry pomysł?

  Gabriela Drzymalska, Comperia.pl
 • Raty niższe o prawie 35 procent

  Dzięki obniżkom stóp procentowych, raty kredytów hipotecznych w złotych mogły spaść nawet o prawie 35 procent. O tyle niższa jest rata płacona dzisiaj od tej sprzed prawie 5 lat, kiedy to Wibor był ponad 2,5 razy wyższy.

  Michał Krajkowski, Główny Analityk, Dom Kredytowy Notus
 • Urlop od pracy i kredytu

  W sezonie letnim wszyscy chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Możemy wówczas odpocząć od pracy, trudów dnia codziennego i innych zmartwień. Często jednym z tych ostatnich jest zbliżający się termin zapadalności kolejnej raty kredytu hipotecznego. Dobrze wówczas pamiętać, że wakacje mogą być nie tylko nad morzem, czy w górach ale także kredytowe. Jak z nich skorzystać i kto może to zrobić? Podpowiadają eksperci Comperia.pl.

  Jakub Tomaszewski, Comperia.pl
 • Różne warunki na wakacjach kredytowych

  Miesiąc wakacji i to raz w roku? Banki na problemy ze spłatą kredytu hipotecznego proponują m.in. tzw. wakacje kredytowe. Jednak jest to rozwiązanie dobre jedynie w przypadku chwilowych problemów finansowych. Jak się okazuje, większość banków sądzi, że w miesiąc uporamy się z trudnościami finansowymi.

  Michał Krajkowski, Główny Analityk, Dom Kredytowy Notus
 • Najlepszy kredyt na budowę domu

  Kredyt hipoteczny na budowę domu systemem gospodarczym, to prawie ten sam kredyt, co na zakup mieszkania. Jednak to ?prawie? w przypadku tego rodzaju kredytu jest bardzo istotne. Dom Kredytowy Notus podpowiada, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy kredyt na dom.

  Michał Krajkowski, Główny Analityk, Dom Kredytowy Notus