Sprzedaż

 • Dlaczego warto inwestować w działki?

  Dlaczego warto inwestować w działki?

  Każdy, kto posiada wystarczającą ilość środków do komfortowego życia, w drugiej kolejności szuka inwestycji, które pomogą mu pomnożyć ich nadwyżkę. Obligacje, lokaty krótko- lub długoterminowe czy nieruchomości. Istnieje wiele opcji, ale znaczna część wiąże się z dużym ryzykiem lub niewielkimi zyskami. Jednym z najbezpieczniejszych i jednocześnie dochodowych form lokowania kapitału jest kupienie działki. Dlaczego warto w nie inwestować i jak to zrobić, aby cieszyć się przybywaniem nowych środków?

  redakcja
 • Cena za metr dużego mieszkania jest wyraźnie niższa

  Cena za metr dużego mieszkania jest wyraźnie niższa

  Wraz z taniejącymi kredytami i ciągle jeszcze niskimi cenami mieszkań wraca zainteresowanie klientów większymi metrażami. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę zarówno warunki na rynku, jak i fakt, że większe mieszkania częściej są oferowane po niższej stawce za metr kwadratowy. Przeciętnie różnica ta wynosi 8 - 10 proc.

  Marcin Moneta, Dział Analiz WGN
 • Sprzedaż działek wydzielonych z gospodarstwa rolnego a VAT
 • Mieszkanie obciążone hipoteką

  Mieszkanie obciążone hipoteką

  Kupno mieszkania obciążonego hipoteką, to koszmar dla kupującego, ale nie oznacza to, że w takiej sytuacji jesteśmy bezradni. Mamy prawo odstąpić od umowy, domagać się odszkodowania itp. Sprawę reguluje kodeks cywilny.

  Marcin Moneta, Dział Analiz WGN
 • Szeregówki wcale nie tańsze niż domy wolnostojące

  Szeregówki wcale nie tańsze niż domy wolnostojące

  Do wyboru masz dom wolnostojący, szeregówkę czy bliźniaka. Każda z tych wersji ma swoje zalety i wady, a przede wszystkim różni się ceną. Oczywiście najwygodniejsze jest życie w domu wolnostojącym, ale jest to też - z racji metrażu - opcja najdroższa. Z kolei nieruchomość typu bliźniak, to wygodniejsze rozwiązanie niż szeregowiec i - przynajmniej teoretycznie - tańsze od samodzielnego domu, za to pozwalające oszczędzić na kosztach ogrzewania.

  Teresa Michniak, Doradca ds. Nieruchomości i Analiz WGN
 • Kiedy kredyt mieszkaniowy wymaga zgody współmałżonka

  Kiedy kredyt mieszkaniowy wymaga zgody współmałżonka

  Jeśli współmałżonek zamierza kupić mieszkanie, a rodzina ma wspólnotę majątkową, bank będzie wymagał zgody na zadłużenie się ze strony drugiego z małżonków. Jeśli w małżeństwie obowiązuje intercyza, lub jeden z małżonków kupił mieszkanie na kredyt jeszcze przed zawarciem związku - wtedy on jest właścicielem i jedynym kredytobiorcą. To się może zmienić, gdy zechce objąć współmałżonka współ-własnością swego mieszkania.

  Marcin Moneta / Dział Analiz WGN
 • Tanie mieszkania znajdziesz poza granicami dużych miast

  Tanie mieszkania znajdziesz poza granicami dużych miast

  Najtańsze mieszkania możemy znaleźć na tzw. Prowincji. Są one przeciętnie o 50 % tańsze niż te zlokalizowane w największych miastach kraju. Czasami - np. porównując Warszawę i resztę województwa mazowieckiego, różnica ta jest jeszcze większa. Co ważne - ceny mieszkań spadają istotnie już poza rogatkami dużych miast.

  Monika Prądzyńska / Dział Analiz WGN
 • Osiedla (nie) dla alergików

  Osiedla (nie) dla alergików

  Zanim kupisz mieszkanie zapytaj dewelopera jakie krzewy i drzewa zasadzi na osiedlu. Przejdź się też po okolicy, bo może się okazać że w sąsiedztwie rosną uczulające lipy i brzozy.

  Jolanta Korucu
 • Co ma wpływ na ceny działek?

  Co ma wpływ na ceny działek?

  30 - 60 zł za metr kwadratowy. W takich cenach można kupić działki rekreacyjne nawet w rejonach kraju bardzo atrakcyjnych turystycznie, takich jak góry, Mazury, czy wybrzeże Bałtyku. Stawki rosną, im bliżej dużego miasta i im bardziej działka ma walory inwestycyjne.

  Małgorzata Battek / Dział Analiz WGN
 • Kredyt w MDM do 35 roku życia

  Kredyt w MDM do 35 roku życia

  Przepisy dotyczące programu Mieszkanie dla Młodych generują wiele dodatkowych pytań przede wszystkim o to, kto może być jego beneficjentem. Chodzi o sytuacje kiedy osoba ubiegająca się o mieszkanie jest już np. współwłaścicielem innej nieruchomości. Jeśli jest to współwłasność łączna małżonków, wtedy kredyt w MDM nie przysługuje.

  Marcin Moneta / Dział Analiz WGN
 • Sprzedaż węgla dla ogrzewania mieszkań a podatek akcyzowy

  Sprzedaż węgla dla ogrzewania mieszkań a podatek akcyzowy

  Właściciel budynku, jako wynajmujący lokale osobom prowadzący, działalność gospodarczą, poza tym, że opłaca podatek dochodowy od najmu, może także dodatkowo być opodatkowany akcyzą z tytułu nabywania węgla do ogrzewania wynajmowanego budynku. Wyroby energetyczne, w tym wyroby węglowe określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Powstaje pytanie, czy wynajmujący budynek kupując węgiel ma obowiązek zapłacić podatek akcyzowy czy też korzysta ze zwolnienia od akcyzy?

  Dorota Ryterska, prawnik w Ekspertax.pl
 • Ceny działek z dostępem do jezior, wbrew pozorom nie są wygórowane

  Ceny działek z dostępem do jezior, wbrew pozorom nie są wygórowane

  Od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy trzeba zapłacić za atrakcyjną działkę rekreacyjną położoną w otoczeniu pięknej przyrody, z własną linią brzegową jeziora. Ceny są mocno zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Duży wachlarz ofert sprawia jednak, że własna działka z kawałkiem jeziora nie jest poza możliwościami finansowymi przeciętnego klienta.

  Magdalena Paluch, Dział Analiz WGN
 • Sprzedaż mieszkań po remoncie a VAT

  Sprzedaż mieszkań po remoncie a VAT

  Często podatnicy prowadzący działalność gospodarczą pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości oprócz pośrednictwa w sprzedaży, kupują mieszkania od osób fizycznych w celu remontu (nakłady zazwyczaj poniżej 30% wartości mieszkania). Po remoncie sprzedają takie mieszkanie osobom fizycznym. Sprzedaż mieszkań po remoncie na rzecz osób fizycznych nie pozwala na wybór opodatkowania, jest ona zwolniona z VAT.

  Dorota Ryterska, prawnik w Ekspertax.pl
 • Mieszkanie 'pod klucz' czy do wykończenia?

  Mieszkanie "pod klucz" czy do wykończenia?

  Polacy nie preferują mieszkań pod klucz - około 80 procent lokali oddawanych na rynku pierwotnym trafia do klientów w tzw. standardzie deweloperskim. Dlatego wielu potencjalnych pyta o możliwość finansowania nie tylko kupna ale i wykończenia/remontu nieruchomości.

  Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN
 • Open house - strategia szybkiej sprzedaży nieruchomości

  Open house - strategia szybkiej sprzedaży nieruchomości

  Od dłuższego czasu sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna. Mieszkania czy domy nie sprzedają się tak chętnie, jak kiedyś. Wysoka podaż sprawia, że kupujący przebierają wśród ofert, jak w ulęgałkach, a sprzedający zdaje się nie dostrzegają potrzeby zmian dotychczasowych działań marketingowych.

  Katarzyna Wiśniewska, freedom nieruchomości
 • Ubezpieczenie nieruchomości: konieczność, obowiązek czy decyzja zdrowego rozsądku?

  Ubezpieczenie nieruchomości: konieczność, obowiązek czy decyzja zdrowego rozsądku?

  Ubezpieczenie nieruchomości jest jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia własnego majątku. Wydaje się, że powinien zatroszczyć się o nią każdy właściciel domu lub mieszkania. Kilkaset złotych rocznie przeznaczonych na opłacanie składki ubezpieczenia jest niewielką ceną w porównaniu z wartością chronionej nieruchomości. Niejednokrotnie posiadanie takiej polisy jest zbawienne w obliczu nieszczęścia pożaru, huraganu czy powodzi. Czy aby na pewno?

  Freedom Nieruchomości
 • Opłaty za korzystanie z windy

  Opłaty za korzystanie z windy

  Jeśli statut spółdzielni przewiduje, że opłaty za korzystanie z windy dotyczą wyłącznie lokali położonych na piętrach, są to postanowienia generalne. Wszystkie osoby, które spełniają określone warunki, czyli w tym przypadku zajmują lokale na parterze, mogą korzystać ze zwolnienia z opłaty za korzystanie z windy.

  Dorota Ryterska, prawnik w spółce doradztwa podatkowego Ekspertax.pl
 • Refakturowanie opłat za wywóz śmieci - stawka VAT

  Refakturowanie opłat za wywóz śmieci - stawka VAT

  Działalność spółdzielni mieszkaniowych polegająca na wykonywaniu czynności, za które uiszczane są opłaty przez podmioty posiadające tytuł prawny do lokali użytkowych jest świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu VAT.

  Dorota Ryterska, prawnik w spółce doradztwa podatkowego Ekspertax.pl
 • Kamienica ogrzewana gazem - kiedy nie trzeba płacić akcyzy?

  Kamienica ogrzewana gazem - kiedy nie trzeba płacić akcyzy?

  Kamienice z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi mogą korzystać ze zwolnienia od akcyzy. Właściciel kamienicy jest finalnym nabywcą gazowym, podlega zatem zwolnieniu z podatku akcyzowego.

  Dorota Ryterska, prawnik w spółce doradztwa podatkowego Ekspertax.pl
 • Walka deweloperów na promocje nie słabnie

  Walka deweloperów na promocje nie słabnie

  Tradycyjnie wiosenna pora roku to okres, kiedy firmy deweloperskie zaczynają po, zazwyczaj słabszym początku roku, walczyć o klientów. W obecnym sezonie konkurencja jest silniejsza, ponieważ wystartował nowy program pomocy państwa przy zakupie mieszkania, czyli MDM, który z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak próbują kusić klientów deweloperzy?

  Justyna Ocimek / Dział Analiz WGN
 • Czy Stare Miasto w Warszawie to dobry wybór?

  Czy Stare Miasto w Warszawie to dobry wybór?

  Warszawska Starówka jest obowiązkowym punktem dla turystów odwiedzających stolicę naszego kraju. Jednak wśród warszawiaków nie jest aż tak popularna. Nie wszyscy doceniają jej uroki i stosunkowo mało z nich korzystają. Podobnie jeżeli chodzi o rynek nieruchomości.

  Loco Nieruchomości 
 • Gdzie szukać mieszkań dla młodych? Nie tylko Białołęka [MAPA]

  Gdzie szukać mieszkań dla młodych? Nie tylko Białołęka [MAPA]

  Dzięki podniesionym od początku kwietnia limitom ceny, mieszkań, na które można dostać dopłatę z rządowego programu ?Mieszkanie dla młodych?, nie trzeba szukać już tylko na Białołęce. Warszawscy deweloperzy mają ok. 1,3 tys. mieszkań, które spełniają warunki programu

  Michał Wojtczuk
 • Kamienice hitami inwestycyjnymi

  Kamienice hitami inwestycyjnymi

  W największych miastach Polski od kilku lat obserwujemy rozwijający się rynek kamienic. Budynki z okresu przedwojennego, a nawet z XIX wieku, które całkiem jeszcze niedawno popadały w ruinę, dzisiaj gruntownie odnowione, zachwycając swoja elewacją, stają się obiektami prestiżowymi, świetnie nadającymi się na hotel, siedziby firm czy biura. Jednak kamienica w takim stanie to wydatek dla zasobnych inwestorów. Najdroższe mogą kosztować nawet 15 mln zł.

  Małgorzata Bartek, Analityk WGN