Sprzedaż

 • Dlaczego warto inwestować w działki?

  Dlaczego warto inwestować w działki?

  Każdy, kto posiada wystarczającą ilość środków do komfortowego życia, w drugiej kolejności szuka inwestycji, które pomogą mu pomnożyć ich nadwyżkę. Obligacje, lokaty krótko- lub długoterminowe czy nieruchomości. Istnieje wiele opcji, ale znaczna część wiąże się z dużym ryzykiem lub niewielkimi zyskami. Jednym z najbezpieczniejszych i jednocześnie dochodowych form lokowania kapitału jest kupienie działki. Dlaczego warto w nie inwestować i jak to zrobić, aby cieszyć się przybywaniem nowych środków?

  redakcja
 • Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami - co powinna zawierać?

  Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami - co powinna zawierać?

  Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami została uregulowana w art. 180 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku. Musi zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jakie zapisy powinny się w niej znaleźć?

  Zdzisław Kaczmarek ENF, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, WGN Nieruchomości/Ostrów Wielkopolski
 • Dopłaty jednak kuszą

  Dopłaty jednak kuszą

  Wiele osób próbuje obchodzić ograniczenia programu "Mieszkanie dla młodych". I to zarówno limity cenowe, jak i powierzchniowe lokali. Do końca pierwszej połowy 2015 r. 43 proc. dopłat trafiło na pięć największych miast. Dzięki zmianie przepisów może się to zmienić.

  Maciej Górka
 • Wielka płyta dobrze się sprzedaje - ale nie każda

  Wielka płyta dobrze się sprzedaje - ale nie każda

  Mieszkania w blokach z wielkiej płyty, mimo że kojarzą się z epoką słusznie minioną, nie straciły na popularności wśród Polaków. Na rynku wtórnym są jednym z najchętniej wybieranych typów nieruchomości. Dlaczego ciągle, mimo szeregu wad, lubimy wielką płytę? M.in. ze względu na dobrą lokalizację, w porównaniu do wielu inwestycji z rynku pierwotnego, no i często atrakcyjną cenę. Jest jednak pewien warunek - bloki muszą być odnowione.

  Teresa Michniak, WGN Nieruchomości
 • MdM do poprawki

  MdM do poprawki

  Program dopłat do kredytów w swoim obecnym kształcie nie spełnił oczekiwań ustawodawcy.

  Redakcja
 • Cena za metr dużego mieszkania jest wyraźnie niższa

  Cena za metr dużego mieszkania jest wyraźnie niższa

  Wraz z taniejącymi kredytami i ciągle jeszcze niskimi cenami mieszkań wraca zainteresowanie klientów większymi metrażami. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę zarówno warunki na rynku, jak i fakt, że większe mieszkania częściej są oferowane po niższej stawce za metr kwadratowy. Przeciętnie różnica ta wynosi 8 - 10 proc.

  Marcin Moneta, Dział Analiz WGN
 • Sprzedaż działek wydzielonych z gospodarstwa rolnego a VAT
 • Mieszkanie obciążone hipoteką

  Mieszkanie obciążone hipoteką

  Kupno mieszkania obciążonego hipoteką, to koszmar dla kupującego, ale nie oznacza to, że w takiej sytuacji jesteśmy bezradni. Mamy prawo odstąpić od umowy, domagać się odszkodowania itp. Sprawę reguluje kodeks cywilny.

  Marcin Moneta, Dział Analiz WGN
 • Szeregówki wcale nie tańsze niż domy wolnostojące

  Szeregówki wcale nie tańsze niż domy wolnostojące

  Do wyboru masz dom wolnostojący, szeregówkę czy bliźniaka. Każda z tych wersji ma swoje zalety i wady, a przede wszystkim różni się ceną. Oczywiście najwygodniejsze jest życie w domu wolnostojącym, ale jest to też - z racji metrażu - opcja najdroższa. Z kolei nieruchomość typu bliźniak, to wygodniejsze rozwiązanie niż szeregowiec i - przynajmniej teoretycznie - tańsze od samodzielnego domu, za to pozwalające oszczędzić na kosztach ogrzewania.

  Teresa Michniak, Doradca ds. Nieruchomości i Analiz WGN
 • Mieszkania w kamienicach wciąż atrakcyjne

  Mieszkania w kamienicach wciąż atrakcyjne

  Na rynku mieszkań używanych ciekawą alternatywą dla kupujących są mieszkania w kamienicach. Stanowią one obecnie około 17% oferty (wg danych WGN). Są to lokale w budynkach z końca XIX lub pierwszej połowy XX wieku, powstałe w czasach, gdy kultywowano jeszcze tradycyjne rzemiosło budowlane. Do zalet takich mieszkań niewątpliwie należą - atrakcyjna lokalizacja, najczęściej w centrach miast, oraz niepowtarzalny klimat obszernych i wygodnych wnętrz.

  Małgorzata Battek, WGN Nieruchomości
 • Coraz mniej wniosków o dopłaty w MdM

  Coraz mniej wniosków o dopłaty w MdM

  Zainteresowanie mieszkaniami z państwową dopłatą bardzo mocno osłabło. Po wakacjach dowiemy się, czy to tylko sezonowe wyhamowanie związane z latem, czy też po pierwszej euforii, klienci jednak odwracają się od MDM.

  Marcin Moneta / Dział Analiz WGN
 • Rosną marże kredytów, ceny mieszkań bez zmian

  Rosną marże kredytów, ceny mieszkań bez zmian

  Na koniec czerwca 2014 r. poprawiły się dane dotyczące liczby i wielkości zaciąganych kredytów hipotecznych, ale ciągle są to za słabe wyniki, by odtrąbić wyraźne odbicie na rynku kredytowym. Za to sukcesywnie rosną marże kredytów i zmniejsza się dostępność mieszkań. Z kolei program MDM ma minimalny wpływ na rynek.

  Marcin Moneta / Dział Analiz WGN
 • Kiedy kredyt mieszkaniowy wymaga zgody współmałżonka

  Kiedy kredyt mieszkaniowy wymaga zgody współmałżonka

  Jeśli współmałżonek zamierza kupić mieszkanie, a rodzina ma wspólnotę majątkową, bank będzie wymagał zgody na zadłużenie się ze strony drugiego z małżonków. Jeśli w małżeństwie obowiązuje intercyza, lub jeden z małżonków kupił mieszkanie na kredyt jeszcze przed zawarciem związku - wtedy on jest właścicielem i jedynym kredytobiorcą. To się może zmienić, gdy zechce objąć współmałżonka współ-własnością swego mieszkania.

  Marcin Moneta / Dział Analiz WGN
 • Tanie mieszkania znajdziesz poza granicami dużych miast

  Tanie mieszkania znajdziesz poza granicami dużych miast

  Najtańsze mieszkania możemy znaleźć na tzw. Prowincji. Są one przeciętnie o 50 % tańsze niż te zlokalizowane w największych miastach kraju. Czasami - np. porównując Warszawę i resztę województwa mazowieckiego, różnica ta jest jeszcze większa. Co ważne - ceny mieszkań spadają istotnie już poza rogatkami dużych miast.

  Monika Prądzyńska / Dział Analiz WGN
 • MdM: liczba beneficjentów słabo rośnie

  MdM: liczba beneficjentów słabo rośnie

  Z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że do wykorzystania w ramach programu Mieszkania dla młodych zostało jeszcze 61 proc. budżetu przewidzianego na bieżący rok.

  Maciej Górka, Domiporta.pl
 • Apartamenty dla singli: Nowa kategoria na rynku lokali premium

  Apartamenty dla singli: Nowa kategoria na rynku lokali premium

  Z roku na rok przybywa singli. Stawiają na karierę zawodową, stąd często dobrze zarabiają. Cenią wygodę i nie odmawiają sobie przyjemności: chętnie jadają poza domem, uprawiają sporty, podróżują, prowadzą bogate życie towarzyskie. Jako znacząca już grupa społeczna mają też wpływ na rynek nieruchomości: szukają apartamentów o wysokim standardzie i położonych w atrakcyjnych miejscach: blisko centrum, ale w kameralnej enklawie. Z ofertą dopasowaną do potrzeb tej grupy klientów wychodzi Eko-Park, wiodący deweloper z segmentu premium.

  Informacja prasowa
 • Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży i zbudować dobrą prezentację?
 • Wzrost cen mieszkań a program MdM

  Wzrost cen mieszkań a program MdM

  Mieszkania z rynku pierwotnego ciągle bardzo dobrze się sprzedają. Niestety to pociąga za sobą wzrost cen - szczególnie widoczny tam, gdzie limity cen metra kwadratowego mieszkania w MDM są wyższe od średnich cenowych. Państwowy program zaburza więc rynek.

  Marcin Moneta / Dział Analiz WGN
 • Ministerstwo szykuje zmiany w MdM

  Ministerstwo szykuje zmiany w MdM

  Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szykuje zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Chce by program był bardziej dostępny dla odbiorców o najniższych dochodach oraz wspomagał w większym stopniu politykę prorodzinną państwa.

  Małgorzata Battek WGN
 • Osiedla (nie) dla alergików

  Osiedla (nie) dla alergików

  Zanim kupisz mieszkanie zapytaj dewelopera jakie krzewy i drzewa zasadzi na osiedlu. Przejdź się też po okolicy, bo może się okazać że w sąsiedztwie rosną uczulające lipy i brzozy.

  Jolanta Korucu
 • Czy ceny mieszkań poszybują mocno w górę?

  Czy ceny mieszkań poszybują mocno w górę?

  Czy szykuje nam się powtórka z 2007 roku, kiedy w krótkim czasie ceny mieszkań poszybowały mocno w górę? Obawy takie nie są nieuzasadnione. Popyt cały czas rośnie, a z nim ceny. Do tego klienci mogą się obawiać, że w przyszłym roku będzie trudniej o kredyt.

  Justyna Ocimek / Dział Analiz WGN
 • Co ma wpływ na ceny działek?

  Co ma wpływ na ceny działek?

  30 - 60 zł za metr kwadratowy. W takich cenach można kupić działki rekreacyjne nawet w rejonach kraju bardzo atrakcyjnych turystycznie, takich jak góry, Mazury, czy wybrzeże Bałtyku. Stawki rosną, im bliżej dużego miasta i im bardziej działka ma walory inwestycyjne.

  Małgorzata Battek / Dział Analiz WGN
 • Kredyt w MDM do 35 roku życia

  Kredyt w MDM do 35 roku życia

  Przepisy dotyczące programu Mieszkanie dla Młodych generują wiele dodatkowych pytań przede wszystkim o to, kto może być jego beneficjentem. Chodzi o sytuacje kiedy osoba ubiegająca się o mieszkanie jest już np. współwłaścicielem innej nieruchomości. Jeśli jest to współwłasność łączna małżonków, wtedy kredyt w MDM nie przysługuje.

  Marcin Moneta / Dział Analiz WGN