Kredyt to zabawa dla dorosłych - jedynie 25 tys. osób poniżej 24 roku życia spłaca mieszkanie

600 tys. młodych Polek i Polaków żyje na kredyt - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Biuro Informacji Kredytowej. Choć młodzi nie boją się pożyczać pieniędzy, to kredyt mieszkaniowy dotyczy jedynie 1,4 proc. z nich.

Styl życia, zachcianki, pierwsze poważne zakupy, kursy, wczasy i wiele innych - przekrój potrzeb młodych ludzi jest szeroki. By szybko je sfinansować młodzi Polacy korzystają z instrumentów finansowych oferowanych przez banki i firmy pożyczkowe. Ale niewielu z nich decyduje się na wieloletnie zobowiązanie spłaty, jakim jest kredyt mieszkaniowy. 

Zobacz wideo

Kredyt hipoteczny tylko dla wybranych

Młodzi nie boją się żyć na kredyt i korzystają z możliwości jakie oferują banki - taki obraz wyłania się najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej. Wynika z niego, że ponad 600 tys. Polaków w wieku od 18 do 24 roku życia korzysta z różnych form kredytowania. 

materiały prasowe / BIK

Struktura produktów kredytowych posiadanych przez młodych wynika z ich wieku i potrzeb, mocno powiązanych ze stylem życia, uzupełnianą coraz powszechniejszą praktyką równoległego podejmowania pracy zarobkowej. Co ciekawe, na kredyt mieszkaniowy zdecydował się zaledwie 1 procent kredytobiorców. Tak niewielki udział może być wynikiem 20 procentowego wkładu własnego, jaki jest wymagany przez banki w przypadku kredytu hipotecznego. Wymóg ten został zaproponowany w tzw. Rekomendacji S. 

Młodzi spłacają łącznie ponad 1,11 mln różnych rodzajów kredytów, z których:

  • niemal 70% to kredyty konsumpcyjne (40,7% gotówkowe i 24,8% ratalne),
  • 20,9% limity w koncie,
  • 12,2% karty kredytowe,
  • 1% kredyty mieszkaniowe.

W sumie, osoby do 24 roku życia, zaciągnęły kredyty na łączną kwotę 10,84 mld zł (stan na 1 pół. 2019 r.). Z czego kwota pozostająca do spłaty wynosi 8,61 mld zł. Średnio młody kredytobiorca zaciągnął kredyt gotówkowy na kwotę 12 925 zł. A średnia wartość do spłaty z tytułu wszystkich rodzajów spłacanych zobowiązań to 7 743 zł. 

Kredyt mieszkaniowy z dużym udziałem

Młodzi kredytobiorcy rzadko decydują się na długie zobowiązanie kredytowe - według przedstawionego raportu jest to zaledwie 1,4 procent pośród wszystkich form kredytowania. Ale jeżeli podliczyć łączną kwotę zobowiązań, to pokryje ona ponad 30% długu, jaki pozostaje młodym do spłaty. 

Według BIK, wszystkie udzielone osobom młodym, kredyty mieszkaniowe mają wartość 2,7 mld zł. Średni kredyt na mieszkanie, zaciągnięty przez młodych, jest na niewiele powyżej 197 tys. zł.

- Jednak stając nieco w obronie młodych, należy dodać, że w całej populacji kredytobiorców tylko 8,7% osób nieterminowo reguluje swoje zobowiązania kredytowe, czyli opóźnia się z obsługą kredytu powyżej 90 dni. W dużej części wynika to z posiadanych kredytów mieszkaniowych, które stanowią 8% wszystkich kredytów Polaków, a w przypadku młodych osób tylko 1,4% - stwierdza prof. Rogowski.

Udział kredytów młodych wynosi odpowiednio 1,3% wartości oraz 4% liczby wszystkich czynnych kredytów w Polsce.

źródło: BIK