Cenniki związane z budową dachu - sprawdź cenę w Twojej okolicy

Cenniki związane z budową dachu - sprawdź cenę w Twojej okolicy

Aktualne cenniki budowy dachu - poznaj koszty budowy dachu

Budowa dachu to niemały wydatek, jednak jest to już finalizacja projektu całego domu. W domach jednorodzinnych zwykle decydujemy się na budowę dachu dwuspadowego. Rzadziej wybierane są te czterospadowe lub wielospadowe. Koszt budowy zależy w głównej mierze od rodzaju pokrycia dachowego. Ile kosztują dachy dwuspadowe? O czym pamiętać przy budowie dachu? Jak powinna zostać wykonana konstrukcja dachu? Wybrać dachówki ceramiczne czy blachodachówki?

Ceny pokrycia dachowego

Na to, ile kosztuje budowa dachu, wpływa rodzaj pokrycia. Dom z dachem dwuspadowym zazwyczaj kryje się przy pomocy dachówek ceramicznych lub blachodachówek. Oba materiały są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i możesz je bezpiecznie eksploatować przez długi czas. Dachówka ceramiczna kosztuje od 35 do nawet 100 złotych za m2. Blachodachówka to wydatek od 25 do 80 złotych za m2. Na powierzchni dachu mogą się również znaleźć gonty bitumiczne. Ich koszt za m2 to 19-40 zł.

Budowa dachu dwuspadowego - jak przebiega?

W domach jednorodzinnych zwykle stawia się na dach dwuspadowy. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Jak zbudować dach dwuspadowy? Najważniejszy jest projekt dachu. Dzięki temu będziesz miał nakreślone kolejne etapy.

Etapy budowy dachu to:

  1. Najpierw osadź w ścianach szpile i przymocuj do nich murłaty.

  2. Następnie konieczne jest wzniesienie więźby dachowej. Powierzchnia dachu musi być pokryta folią dachową lub szczelnie obita deskami z podkładem ze zwykłej folii.

  3. Kolejny krok to łacenie, a więc położenie kontrłat oraz łat, czyli wąskich i długich desek, na których mocowana będzie blachodachówka lub dachówka.

  4. Następnie możesz przeprowadzić montaż rynien, okien dachowych, komina, okapu dachu oraz pasa nadrynnowego.

  5. Teraz możliwe jest położenie zewnętrznej warstwy pokrycia dachowego. Możesz to zrobić np. dachówką ceramiczną lub gontem. Na koniec warto ocieplić poddasze przy pomocy styropianu lub wełny mineralnej.

Projekty domów zawierają wszelkie informacje na temat konstrukcji dachu. W tej kategorii znajdziesz wszystkie informacje na temat tego elementu budynku. Dowiesz się, jak wygląda budowa dachu krok po kroku, jak wykonać więźbę dachową, ile kosztuje robocizna, jak przeprowadzić montaż blachodachówki czy montaż okien połaciowych.

Koszt budowy dachu - aktualne ceny

Koszt dachu uwzględnia materiały budowlane oraz koszt robocizny. Możesz zdecydować się na różne pokrycia dachowe. Koszt budowy dachu dwuspadowego będzie różnił się w zależności od materiału, który wybierzesz. Wiesz już, jaki jest koszt dachówki ceramicznej lub gontu. Musisz wziąć pod uwagę również koszt drewna. Z niego jest wykonana m.in. więźba dachowa.

Kolejny czynnik to koszt robocizny dachu. Pokrycie dachowe generuje część kosztów, jednak musisz pamiętać o zatrudnieniu ekipy budowlanej. Cena dachu będzie się różnić w poszczególnych miastach powiatowych. Koszty robocizny mogą wynieść od 5 do nawet 7 tysięcy złotych.

Dach to jeden z końcowych etapów prac przy budowie domu. Określając budżet, musisz wziąć pod uwagę koszt pokrycia dachu, obróbki blacharskie, ułożenie pokrycia dachowego. Na przykładzie dachu dwuspadowego można określić, że za pokrycie powierzchni do 150 m2, trzeba będzie zapłacić od 25 do nawet 50 tysięcy złotych. Pamiętaj, że ta cena uwzględnia kompletną instalację. Wszystko jednak zależy od własnych preferencji. Cena zależy od tego, ile kosztuje pokrycie dachu, jaki rodzaj konstrukcji wybrałeś oraz stawki ekipy.

Najpopularniejszy rodzaj dachu to dwuspadowy, jednak możesz zdecydować na inny wariant, m.in. dach płaski czy wielospadowy. Rodzajów dachów jest naprawdę wiele. Nie musisz się jednak martwić. Wszystkie niezbędne informacje oraz cenniki znajdziesz w tej kategorii. Razem z nami stworzysz swój dach nad głową!