Wzrośnie maksymalna stawka podatku od nieruchomości

Minister finansów podał maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2013 r. Podwyżkę najbardziej odczują przedsiębiorcy. Dla właścicieli mieszkań i domów nie będzie ona bardzo dotkliwa.
Katarzyna Rola-Stężycka z Tax Care przypomina, że wysokość maksymalnych stawek podatku od nieruchomości oraz innych podatków i opłat lokalnych określa ustawa. Jednak co roku minister finansów waloryzuje je w oparciu o wskaźnik cen towarów i usług. Obwieszczenie ministra w tej sprawie ukazało się właśnie w Monitorze Polskim (Dz.Urz. RP z 14 sierpnia 2012 r.).

Uwaga! Ponieważ podane stawki są stawkami maksymalnymi, ostateczną ich wysokość, która może być niższa, określą rady gmin. Bo podatki i opłaty lokalne stanowią źródło dochodów samorządów, a nie budżetu państwa. Do tej pory część gmin stosowała obniżone stawki, ale teraz coraz częściej podnoszą je mocniej niż o wskaźnik inflacji.

W Warszawie obowiązują maksymalne stawki, więc uwzględnimy je w naszych wyliczeniach. Załóżmy, że budynek używany na potrzeby działalności gospodarczej ma 100 m kw., a położony jest na 1000-metrowej działce. Oznacza to, że w 2013 r. przedsiębiorca zapłaci o 128 zł więcej niż w tym roku. - Oczywiście im większa nieruchomość jest wykorzystywana na potrzeby firmowe, tym więcej może kosztować podwyżka - komentuje specjalistka Tax Care. I dodaje, że dla właścicieli nieruchomości mieszkalnych podwyżka będzie o wiele mniej odczuwalna. Zakładając ponownie opodatkowanie przy zastosowaniu maksymalnych stawek, właściciel domu o powierzchni 200 m kw., położonego na gruncie o powierzchni 700 m kw. musiałby zapłacić o 20 zł więcej - 461 zamiast 441 zł.

Dodajmy, że o wiele wyższą daniną na rzecz gminy może być opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, którą płaci większość mieszkańców stolicy. W przypadku gruntu przeznaczonego pod mieszkaniówkę taka opłata stanowi równowartość 1 proc. jego wartości. W grę wchodzi więc nawet 2-3 tys. zł rocznie.

Jednak wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste może być aktualizowana (podnoszona) nie częściej niż raz na trzy lata. Ponadto, gdyby podwyżka przewyższała dwukrotność dotychczasowej stawki, nadwyżka zostanie rozłożona na dwie równe części. Użytkownik wieczysty zapłaciłby je w następnych dwóch latach. Oznacza to, że dopiero w trzecim roku od aktualizacji wartości gruntu opłata wzrośnie do poziomu z niej wynikającego.

Sprawdź oferty sprzedaży nieruchomości w całej Polsce na Domiporta.pl

Więcej o: