Jak sprawdzić czy kupowany dom nie jest obciążony długiem

Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem. Zupełnie inaczej jest w przypadku rynku wtórnego. Tutaj trzeba uważać i sprawdzić wiele szczegółów przed podpisaniem umowy.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym to prawdziwa loteria. Ważne jest to by przed sfinalizowaniem transakcji dokładnie sprawdzić czy nieruchomość nie jest obarczona jakimś długiem.

Mieszkanie z obciążeniem

To co należy sprawdzić przed kupnem to prawa do własności nieruchomości, czy hipoteka nie jest obciążona, czy pozostałe opłaty (w tym czynsz) były uiszczane w terminie. 

Korzystając podczas transakcji z pomocy profesjonalnego pośrednika nieruchomości bądź notariusza możemy liczyć na jego pomoc. Profesjonalista dopilnuje wszystkich szczegółów za nas. Co w przypadku gdy jesteśmy pozostawieni sami sobie?

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

Rejestry i księga wieczysta

Księga wieczysta to dokument, z którego dowiemy się niemal wszystkiego. Całej historii lokalu oraz przede wszystkim tego, kto jest jego właścicielem. W księdze wieczystej można znaleźć wymiary i lokalizację nieruchomości, rodzaje praw do niej oraz historię. 

Sprawdzenie księgi wieczystej jest też stosunkowo łatwe, ponieważ rejestr działa w formie elektronicznej. Wystarczy posiadać numer rejestru i można sprawdzić konkretną nieruchomości. Rejestr znajduje się pod adresem: ekw.ms.gov.pl

Gdy księgi wieczystej brak

Bywa, że nieruchomość nie posiada założonej jeszcze księgi wieczystej. Co w takim przypadku? Należy poprosić właściciela mieszkania o potwierdzenie własności lokalu - chociażby poprzez okazania aktu notarialnego. 

Na wstępie można się również udać do władz Wspólnoty mieszkaniowej. Po potwierdzeniu własności można od razu ustalić, czy nieruchomość ma regulowane na bieżąco wszystkie opłaty. 

Pozostałe opłaty

Ale zajęcia komornicze czy syndyka oraz regulowanie czynszu nie są jedynymi opłatami jakich dokonuje właściciel. Opłaty media są również ważne i jako przyszli właściciele lokalu mamy prosić obecnego właściciela o zaświadczenie mówiące o niezaleganiu w płatnościach.

To samo tyczy się regulacji czynszu w spółdzielni bądź wspólnocie mieszkaniowej. Najważniejszą zasadą podczas kupna nieruchomości powinna być zasada "przezorny zawsze ubezpieczony". Jeżeli sprzedający nie ma nic do ukrycia to nie będzie to dla niego przeszkodą dostarczenie stosowanych oświadczeń.