Nowy Zamek w Płotach na sprzedaż. Poznaj zabytek, którego historia sięga blisko 800 lat

W Płotach, w woj. zachodniopomorskim, na przestrzeni zaledwie dwóch wieków jeden ród wzniósł dwa zamki. Jeden z nich jest dziś na sprzedaż. Położony w parku, w pobliżu rzeki, niegdyś otoczony fosą, może stać się wyjątkowym obiektem turystycznym.

Właściciele nieco grubszych portfeli mają szansę stać się właścicielami wyjątkowej nieruchomości znajdującej się w Płotach, w pobliżu Gryfic - pomiędzy Świnoujściem a Kołobrzegiem. Chodzi o Nowy Zamek w Płotach, położony w centrum zabytkowego Starego Miasta.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Jego historia sięga XVII w. i łączy się z historią drugiej nieruchomości - Starego Zamku, położonego zaledwie kilkaset metrów dalej. Starszy z budynków przechodził przez ręce Wedlów, którzy zastąpili drewniane fortyfikacje kamiennymi. Ród Heydebreków, następni właściciele Starego Zamku, podwyższyli jego mury. Zamek był też siedzibą rodu von Bismarck.

Nowy Zamek w Płotach. Zabytek, który ma szansę stać się hotelem

Ostenowie, kolejni, właściciele, popadli jednak w kłopoty finansowe. Stary zamek sprzedali, w pobliżu wybudowali mniejszy. Nowy Zamek, zwany też Pałacem, pomiędzy XVIII a XIX w. został przebudowany i rozbudowany. Do dziś zachwyca gości wyjątkowymi i licznymi tarasami oraz balkonami. Mieści się tu Sala Posiedzeń Rady Miasta i Gminy Płoty oraz Sala Ślubów, oraz szkoła i internat. W budynku znajduje się też wystawa monet, dzieł sztuki i gobelinów z XVII wieku. 

W pobliżu mieści się neogotycki Kościół Przemienienia Pańskiego z początku XIX wieku i kolejowa wieża ciśnień.

Wyjątkową nieruchomość wystawiono na przetarg za kwotę 2 mln zł. Oprócz liczącego ponad 3,5 mkw Zamku w skład posiadłości wchodzą też budynki gospodarcze, a nawet grobowiec.

Władze liczą, że nowy właściciel z zabytkowego zamku uczyni atrakcję turystyczną - to idealne miejsce na hotel dla tych, którzy chcą poznać historię liczącą niemal 800 lat.

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia
Więcej o: