TVP zamawia dla siebie nowy budynek - jego koszt to minimum 23 mln złotych

16 października telewizja publiczna ogłosiła przetarg na projekt i budowę nowej hali zdjęciowej, która powstanie na terenie należącym do TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie.

Telewizja Polska wybuduje nowy budynek realizacyjny. Ma pełnić funkcje reprezentatywną oraz mieścić sale nagraniowe - jedne z najnowocześniejszych w Europie. Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty w pierwszym terminie można zakładać, że hala zdjęciowa powstanie na przełomie 2022/2023 roku - podaje serwis Wirtualne Media.

Zobacz wideo

Nowy budynek TVP

Budynek nowej hali ma mieć powierzchnię 21 tys. mkw. i będzie się składał z sześciu modułów, pięciu kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Zagospodarowanie oraz bryła budynku będzie podzielona na dwie strefy. Część północno-wschodnia ma pełnić funkcję strefy reprezentacyjnej, dostępnej głównie dla widzów.

W północnej części zlokalizowana będzie strefa VIP. Część południowo-zachodnia pełnić będzie rolę dojazdową do magazynów, garaży oraz parkingu podziemnego. Główne wejścia do budynku zaplanowano od strony północnej (strefa VIP) oraz wschodniej. W części zachodniej planowanej inwestycji znajdować się będzie wejście dodatkowe dla aktorów i obsługi technicznej. Na wyższych kondygnacjach zlokalizowane będą garderoby i biura oraz restauracja wraz z tarasem i zielonym dachem do nagrań plenerowych. Koncepcja nowej hali zdjęciowej ma zapewniać wysoki komfort pracy oraz stwarzać ogromne możliwości techniczno-produkcyjne.

Wizualizacja nowego budynku dla TVPWizualizacja nowego budynku dla TVP Pracownia Projektowa Perspektywa

W hali zdjęciowej będą realizowane: spektakle Teatru Telewizji, wydarzenia kulturalne i okolicznościowe, oprawy sportowe olimpiad, mistrzostwa świata, wieczory wyborcze, programy publicystyczne z udziałem publiczności, konferencje ramówkowe, programy talent show, wydarzenia muzyczne. Plany produkcyjne gwarantują pełne wykorzystanie potencjału nowej hali zdjęciowej.

TVP idzie ma zakupy

Zamówienie jest realizowane w trybie przetargu nieograniczonego, powyżej progu unijnego, ponieważ szacunkowa wartość zamówienia wielokrotnie przekracza kwotę 5,548 mln euro, czyli ponad 23 miliony złotych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przetarg został ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

- Ze względu na zaniedbania w obszarze finansowania mediów publicznych Telewizja Polska zmuszona była wstrzymywać większość istotnych inwestycji. Realizacja hali zdjęciowej jest decyzją strategiczną, która na wiele lat zapewni Spółce wysoką pozycję na rynku telewizyjnym. Bez tego obiektu, rola telewizji publicznej będzie sukcesywnie marginalizowana i sprowadzana do pośrednika w emisji kluczowych produkcji charakteryzujących się najwyższą rentownością, oglądalnością i uznaniem widzów. Obecnie, takie produkcje są realizowane w obiektach podmiotów zewnętrznych, ponieważ powierzchnie własne, jakimi dysponuje TVP nie spełniają wymogów technicznych. Przedsięwzięcie to zabezpiecza core business TVP na wiele lat – podkreśla Prezes Zarządu TVP, Jacek Kurski.

źródło: Telewizja Polskastudio Perspektywa