Gigantyczne miasteczko kontenerowe powstaje pod Płockiem. Wiemy, kto tam trafi

W okolicach Płocka powstaje miasteczko złożone niemal w całości z kontenerów mieszkalnych. W jakich warunkach będą mieszkać robotnicy, których sprowadzono do Polski w celu budowy ważnej infrastruktury? 

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy na terenie gminy Biała (powiat płocki) powstało miasteczko kontenerowe, które będzie służyć jako miejsce zamieszkania dla zagranicznych pracowników budujących instalację Olefin III. Będzie służyć do produkcji petrochemikaliów. Inwestorem jest PKN Orlen. Przewiduje się, że największe natężenie pracowników nastąpi za rok, gdy przy budowie kompleksu może pracować nawet 13 tysięcy osób. Firma MODULAR SYSTEM i ZUARD z Polskiej Grupy Zbrojeniowej wybudowały kompleks 14 budynków mieszkalnych, które będą służyć jako miejsce zamieszkania dla pracowników przyjeżdżających z Azji. 

 

Miasteczko ma wiele zalet, w tym bliskość budowy i przystępną cenę. W szczycie prac przy budowie może pracować nawet 13 tysięcy osób, w tym 6 tysięcy pracowników zagranicznych. Obecnie w miasteczku mieszka nieco ponad 1000 osób, ale z każdym tygodniem ich liczba wzrasta. Nowa fala mieszkańców ma przybyć już w połowie miesiaca. 

 

- Planujemy rozpocząć kwaterowania od połowy czerwca. Najprawdopodobniej będzie to ok. 160 pracowników - mówi Jakub Zgorzelski, Dyrektor Operacyjny Hyundai Engineering Poland. - Największa liczba pracowników na budowie to czerwiec/lipiec 2024 roku - dodaje w rozmowie z portalplock.pl. 

Bezpłatne wi-fi i stołówka na 2000 osób

W każdym z kontenerów znajdują się czteroosobowe pokoje. Na korytarzach umieszczono zbiorcze łazienki oraz pomieszczenia socjalne. Dodatkowo na terenie miasteczka znajdują się udogodnienia takie, jak pralnia oraz stołówka, która może pomieścić nawet 2000 osób. Na miejscu dostępne są także pomieszczenia ochrony oraz posterunek policji, zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom.

 

Wszyscy mieszkańcy miasteczka mają dostęp do bezpłatnego wi-fi, co umożliwia im swobodne korzystanie z internetu. Planowane jest również zbudowanie boisk do koszykówki oraz krykieta, co pozwoli na aktywny wypoczynek i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

"Największa petrochemiczna inwestycja w Europie"

Na inwestycji PKN ORLEN skorzysta także Płock i okoliczne gminy. Rozbudowa Kompleksu Olefin III oznacza bowiem nowe miejsca pracy. W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN ORLEN wzrośnie o ok. 580 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje dla budżetu podatki w wysokości 160 mln zł. PKN ORLEN realizuje rozbudowę Kompleksu Olefin III w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii.

 

To największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Przy budowie Kompleksu Olefin III (powierzchnia blisko 100 ha, czyli 140 boisk do piłki nożnej) zostaną zastosowane najnowsze technologie, które pozwolą m.in. na wzrost efektywności energetycznej - czytamy w komunikacie spółki Orlen.

 

Fot. modularsystem.pl