Kredyt hipoteczny po nowemu – co się zmieni od nowego roku?

Nowy rok, nowe zmiany, a dokładnie szereg nowości w kredytach hipotecznych. Początek 2023 roku przyniósł m.in. zawieszenie stawki WIBOR. Na klientów banków czekają jeszcze inne zmiany. Jakie? Oto najważniejsze, o których musisz wiedzieć.

Zawieszenie WIBOR

 

Do tej pory większość kredytów hipotecznych sprzedawano ze stawką WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). W uproszczeniu jest to wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym w Polsce, gdy banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek. Stawka WIBOR pozwalała wyliczyć, ile ostatecznie po pożyczeniu określonej sumy trzeba będzie spłacić (uwzględniając kwotę pożyczki i jej oprocentowanie). W ostatnim czasie wartość tego wskaźnika stale rosła, co miało związek z regularnym podnoszeniem stóp procentowych. W związku z tym tak drastycznie wzrastały również raty kredytów hipotecznych. Już na początku 2023 roku część banków w Polsce, m.in. ING Bank Śląski ogłosiło wstrzymanie sprzedaży kredytów hipotecznych z WIBOR-em. Wiąże się to z czasowym wykluczeniem z ofert banku produktów ze zmiennym oprocentowaniem.

 

Nadchodzą kredyty hipoteczne z WIRON?
 

Na razie nowe oferty będą bazowały tylko na okresowo stałym oprocentowaniu kredytu. Spekulacje są takie, że w ten sposób przygotowywane jest wprowadzenie oprocentowania zmiennego, które będzie bazować na indeksie WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Jest to wskaźnik, który opiera się na przeszłych warunkach transakcji, rzeczywiście wykonanych depozytowych transakcji jednodniowych, a nie na oczekiwaniach co do przyszłości. W rzeczywistości kredytodawcy niechętnie podchodzą do tej zmiany. Niektóre banki w ogóle nie przewidują wprowadzenia takich produktów do swojej oferty.

Stała stopa oprocentowania w bankach spółdzielczych

 

Zmiany oprocentowania wprowadzają także banki spółdzielcze. Od 1 stycznia 2023 roku w ich ofercie zagościły kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem (na minimum 5 lat). Ma to zapobiec szybkiemu wzrostowi rat i chronić przed zmianą opłat w pierwszym okresie spłaty zaciągniętego zobowiązania.

 

Dopłaty do kredytów hipotecznych

 

Na tę zmianę od lat czekało wielu młodych Polaków, którzy marzą o własnych czterech kątach. Zgodnie z rządowymi planami 1 lipca 2023 roku ma zostać uruchomiony program „Pierwsze mieszkanie”. Będzie on oferował dwa rozwiązania.

 

  • Konto Mieszkaniowe – specjalne konto oszczędnościowe, które ma pomóc w zgromadzeniu środków na zakup pierwszego mieszkania. Jeżeli przez 11 lat będą na nim odnotowywane systematyczne wpływy, budżet państwa wypłaci gwarantowaną premię mieszkaniową.
  • Bezpieczny kredyt 2 proc. – każdy, kto ma nie więcej niż 45 lat i zaciągnie wybrany kredyt hipoteczny w wysokości maksimum 500 lub 600 tys. złotych, będzie mógł liczyć na systematyczne dopłaty do pierwszych 10 lat spłaty rat.

 

Z założenia mają to być kompleksowe rozwiązania, które pomogą spełnić marzenia o własny mieszkaniu. Czy rzeczywiście zaczną obowiązywać w przewidzianym terminie? Czas pokaże. Czy będą tak opłacalne, jak to zapowiadają? Życie zweryfikuje.