10 zmian w prawie budowlanym od nowego roku. Już nie musisz mieć pralki tylko w łazience

1 stycznia w życie wszedł szereg nowych przepisów budowlanych określających parametry ważne dla inwestorów budujących dom bądź kupujących mieszkanie. Oto najważniejsze z nich!

14 listopada 2017 roku została podpisana nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich położenie. Właśnie te parametry wpływają na przygotowanie Warunków Zabudowy dla danego budynku czyli tzw. WZ-tki. 

1. Minimalna powierzchnia mieszkania

W wielu krajach jest ona nieoznaczona bądź wynosi niewiele (np. 9 metrów kwadratowych we Francji). Od nowego roku powierzchnia mieszkania musi wynosić przynajmniej 25 metrów. Pomysł jest kontrowersyjny, ponieważ mikroapartamenty cieszą się dużym powodzeniem wśród konsumentów. Pisaliśmy o tym tutaj

2. Brak minimalnych wymiarów pomieszczeń

Według dotychczasowych przepisów część pomieszczeń w budynkach miała na sztywno określony minimalny metraż. Np. kuchnia w kawalerce musiała mieć przynajmniej 1,8m2. Obecna nowelizacja całkowicie znosi ten wymóg. 

3. Pralka nie tylko w łazience

W obecnej wersji przepisów pralkę (a w zasadzie odpływ i doprowadzenie wody do urządzenia) można zaprojektować wszędzie, nie tylko w łazience. To oznacza, że można legalnie posiadać pralkę w takich pomieszczeniach jak kuchnia, pralnia bądź innym pomieszczeniu w domu. Do tej pory było to niemożliwe. 

4. Aneks kuchenny w kawalerce

Są różne szkoły projektowania wnętrz. Cześć projektantów preferuje oddzielne pomieszczenie dla kuchni, ale zwolenników tzw. aneksów nie brakuje. Ciężko rozstrzygnąć kto ma rację w tym sporze, ale od 1 stycznia kawalerki również będą mogły posiadać kuchnię z aneksem. Dotychczas musiało to być oddzielne pomieszczenie. 

5. Przyleganie budynków uregulowane

Do tej pory nie było jasnych przepisów dotyczących przylegania budynków do siebie. Teraz się to zmieniło. 

Budynek zlokalizowany na granicy działki może przylegać do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce, jeżeli jego wysokość będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. 

- można przeczytać w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

Prawo to ma dotyczyć wszystkich typów zabudowy, nie tylko domów jednorodzinnych. 

6. Zmniejszona odległość od lasu

Od 1 stycznia odległość budowy inwestycji od granicy lasu uległa zmiejszeniu. Obecnie wynosi ona 4m od granicy lasu, jeżeli znajduje się ona na sąsiadującej działce oraz bezpośrednio przy niej, jeżeli granica lasu znajduje się na tej samej działce. Zmiana ta może wpłynąć na ilość wydawanych pozwoleń na budowę na parcelach dotychczas zbyt małych by móc na nich budować komfortowy dom przy lesie. 

7. Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Dotychczasowe przepisy mówiły, że miejsce postojowe pojazdu musi być oddalone od okien o 5 metrów. Od nowego roku z tego obowiązku są zwolnione parkingi dla aut osób niepełnosprawnych. Dzięki temu, odległość do pokonania między autem a budynkiem ulegnie zmniejszeniu. 

8. Większe stanowiska postojowe

Od nowego roku miejsce postojowe auta osobowego musi być szersze o 0,2 metra. Przepis dotyczy również parkingów podziemnych. Rozwiązanie wpłynie na komfort kierowców. 

9. Gromadzenie odpadów

Według starych przepisów, miejsce gromadzenia odpadów było ściśle określone. Śmietnik musiał być położony minimum 2 metry od granicy działki oraz 3 metry od okien i drzwi budynku. Obecnie nie ma takiego wymogu. 

10. Miejsca dla rodzin w restauracjach 

Zgodnie z nowymi przepisami każdy budynek gastronomii, handlu lub usług o powierzchni użytkowej powyżej 1000 metrów kwadratowych musi być wyposażony w specjalny pokój przeznaczony do przewijania i karmienia dzieci. Przepis ten dotyczy również stacji benzynowych o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. 

Źródło: dziennikustaw.gov.pl