W sam raz dla niecierpliwych - dom za 10 tysięcy dolarów budowany w jeden dzień

Od pewnego czasu można znaleźć na rynku firmy prześcigające się w technice konstruowania domów w jak najkrótszym czasie. Pora na kolejnego pretendenta do miana "najszybciej budowanego domu".

Twórcy nowoczesnych rozwiązań w konstruowaniu budynków prześcigają się w tempie oraz kwocie budowania domów. Pisaliśmy już o domu składanym w sześć godzin oraz o lokalu z drukarki, który można postawić w dobę. Pora na kolejną propozycję - najtańszą w tym towarzystwie. 

Najtańszy dom

Budowa domu do najtańszych nie należy, zwłaszcza w polskich warunkach klimatycznych. Tym razem metoda budowy ma być szybka, a do tego tania. 

Propozycją od firmy Icon z Texasu jest budowa domu w ciągu jednego dnia, a koszt ma wynosić jedynie 10 tysięcy dolarów. Rozwiązanie jest niemal identyczne, jak to co zaoferowała firma Apis w zeszłym roku - lecz jest tańsze o 20 tysięcy dolarów.

 

Dom jest drukowany za pomocą drukarki Vulcan, która powoli tworzy ściany za pomocą szybkoschnącego cementu. Warstwa po warstwie jest stawiana ściana nośna wraz z otworami na okna oraz drzwi. Twórcy obiecują koszt w wysokości 10 tysięcy dolarów za dom. 

Budowa domu w dobę

"Dom w jeden dzień" to oczywiście tylko chwyt marketingowy, ponieważ by w polskich warunkach móc wybudować dom trzeba doliczyć również konstrukcję płyty fundamentowej. Jej konstrukcja zajmie minimum 3-4 tygodnie (przygotowanie podłoża, konstrukcja oraz okres minimum 2 tygodni schnięcia cementu).

Konstrukcja od Icon została zatwierdzona przez amerykańskich urzędników jako budynek nadający się do zamieszkania. Ale trzeba pamiętać, że prawo budowlane w USA jest dużo bardziej liberalne od tego stosowanego w UE, a zwłaszcza w Polsce.

Rozwiązanie charytatywne

Pierwszym celem firmy ma być współpraca z organizacją New Story przy budowie ponad 100 domków w biednych rejonach Salwadoru, Boliwii i Haiti. W miejscach, gdzie nie potrzebne jest przygotowanie gruntu pod budowę, rozwiązanie domu z drukarki mieni się jako idealne wyjście. 

Źródło: iconbuild.comchip.pl