Dom w dobę - dzięki drukarce 3D

Kto nie marzył o własnym domu postawionym w jeden dzień? Niedługo te marzenia będzie można spełnić! Firma z San Francisco - Apis Cor oferuje budowę domu, dzięki drukarce 3D. Jego budowa trwa - UWAGA - jeden dzień.

Budowa domu potrafi zająć całe miesiące, a w ekstremalnych warunkach nawet lata! Praktycznie każdy kolejny proces w czasie budowy angażuje duże zasoby materiałów oraz robotników. Niezależenie czy buduje się w systemie tradycyjnym czy nowoczesnym. Jak się okazuje, budować można szybciej i przede wszystkim wydajniej. 

Druk 3D 

Firma Apis Cor postanowiła skorzystać z najnowocześniejszych technologii - z druku 3D. W jednym z miast Rosji stanął już dom jednorodzinny (38 metrów kwadratowych), zbudowany przez ogromną drukarkę 3D, która za tworzywo używała specjalnej mieszkanki cementu. Do jej obsługi wystarczyło tylko dwóch robotników oraz dokładny plan wykreślony w środowisku CAD (co jest praktycznie abecadłem prawdziwego architekta). A wszystko przy temperaturze -37stopni Celsjusza!

 

Szybka budowa domu - magia

Według twórców, dom zbudowany przy pomocy drukarki może stać nawet 175 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem. Ściany zbudowane są z cienkiej konstrukcji, którą można wypełnić materiałem ociepleniowym i uszczelniającym. Następnie pozostaje wstawienie okien i montaż instalacji. Po wykonaniu ścian nośnych wszystkie te prace można wykonywać praktycznie w tym samym momencie. Dzięki czemu, czas potrzebny na skończenia budynku jest skompresowany do minimum. 

Ile to kosztuje? 

Według firmy, która wykonała dom, pełen koszt wyniósł nieco ponad 50 tysięcy złotych (konkretnie 10 134 dolarów), wychodzi 1300 złotych za metr. Czas wykonania to 24 godziny. 

Jak duże są szanse, że ta technika budowy trafi do szerszego zastosowania? Całkiem spore, ponieważ firma Apis Cor oferuję drukarkę na sprzedaż wraz z przepisem na mieszankę specjalnego cementu. Cały system obsługują dwie osoby, a przygotowanie do pracy trwa około półgodziny. Drukarka mieści się na pace samochodu ciężarowego, a może budować nawet trzypiętrowy dom o powierzchni 132 metrów kwadratowych.

Źródło

Więcej o: