Koniec sporu o pałac w Sieniawie - budynek zostaje w Skarbie Państwa

Jak podało MKiDN, zabytkowy pałac w Sieniawie, o którym jest ostatnio głośno w mediach pozostanie własnością Skarbu Państwa. Wartość budynku jest oszacowana na 22 miliony złotych.

Jak można przeczytać w komunikacie, Skarb Państwa nie poniesie z tego powodu żadnych kosztów związanych z przeniesieniem prawa własności. 

Kupno kolekcji z 2016

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego tłumaczy, że kupno kolekcji Czartoryskich z grudnia 2016 objęło również roszczenia do zamku w Sieniawie.

Decyzja o zakupie kolekcji Czartoryskich, obejmująca zespół parkowo-pałacowy w Sieniawie, pozwoliła na uniknięcie zwrotu tej nieruchomości, a tym samym utraty ogromnych środków publicznych. 

Pałac w Sieniawie

Decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. zespołu pałacowo-parkowego w Sieniawie, utrzymująca w mocy decyzję Wojewody Podkarpackiego z 2013 r., została wydana 5 grudnia 2017 r., a więc został spełniony warunek przewidziany w powyższych umowach. Ich realizacja dobiega końca, niezbędne formalności mają zostać zakończone w ciągu kilku miesięcy.

Pałac w SieniawiePałac w Sieniawie wikia / Korona b / CC BY-SA 3.0

W księgach wieczystych jako właściciel nieruchomości w Sieniawie wskazany jest Skarb Państwa, zaś zespół – bez zmian – jest w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawniej Agencji Nieruchomości Rolnych).

Źródło: mkidn.gov.pl