Gostynin - chciałbym mieszkać w tej okolicy

Rozległe i urokliwe obszary leśne, czyste jeziora oraz bogactwo fauny i flory - to warunki sprzyjające nie tylko odpoczynkowi w trakcie urlopu, ale i doskonałe miejsce do życia. Mowa o Powiecie Gostynińskim, który bez wątpienia słusznie zyskał miano jednego z najciekawszych regionów Mazowsza.

Odpowiedni relaks i codzienny kontakt z przyrodą to jedne z wielu korzyści, dla których warto zamieszkać w tej malowniczej okolicy. Jakie atrakcje skrywa dla swoich przyszłych mieszkańców Pojezierze Gostynińskie?

Gostynin - “Zielone płuca Mazowsza”

Siedzibą powiatu jest położone w centralnej Polsce miasto Gostynin, które powstało na styku malowniczych regionów fizyczno-geograficznych m.in. Równiny Kutnowskiej, Kotliny Płockiej w dorzeczu Skrwy Lewej oraz Pojezierza Kujawskiego. Znajduje się ono na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu na jego terenie występują aż trzy rezerwaty przyrody, a okala je Pojezierze Gostynińskie,
obejmujące 60 jezior. Oddalone jest jedynie 24 km od Płocka, 120 km od Warszawy i 100 km od Łodzi.

Poza pięknem naturalnym, na terenie miasta prężnie działają ośrodki oświaty, kultury i sportu, co jest szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi. Gostynin obejmuje żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, a także szkołę muzyczną i placówkę opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Za organizację wydarzeń kulturalnych odpowiada Miejskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna. Z kolei zwolennicy aktywności fizycznej, swoje pasję mogą rozwijać na terenie Pływalni Miejskiej, Orlika “2012” oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Powiat Gostyniński to również miejsce przyjazne dla młodych przedsiębiorców, gdyż władze miasta stworzyły atrakcyjną ofertę w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej na działania początkowe. To w połączeniu z potencjałem i szybkim rozwojem turystyki na tym obszarze, tworzy doskonałe perspektywy do rozpoczęcia działalności i zamieszkania na terenie powiatu.

Wymarzone miejsce dla miłośników atrakcji wodnych

Powiat Gostyniński słynie z dużej liczby przepięknych i czystych jezior rynnowych, które zachęcają zarówno mieszkańców, jak i turystów do efektywnego odpoczynku. Wystarczy wymienić choćby: najgłębsze Jezioro Białe, największe Jezioro Lucieńskie, malowniczo położone Jezioro Sumino czy najrybniejsze Jezioro Przytomne.

Otoczone unikatowym drzewostanem i urozmaiconą florą i fauną, stanowią duży potencjał do dynamicznego rozwoju gospodarstw agroturystycznych. Ze względu na występowanie czystej wody, jeziora sprzyjają również uprawianiu rozmaitych sportów wodnych oraz wędkowaniu.

Krajobraz leśny

Na terenie Powiatu Gostynińskiego bogato występują lasy sosnowe i mieszane, które każdego roku przyciągają rzeszę miłośników grzybobrania czy aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu również jeden z 13 w Polsce Leśnych Kompleksów Promocyjnych, a mianowicie Lasy Gostynińsko-Włocławskie, które skupiają szczególnie atrakcyjne
krajobrazy naturalne o zróżnicowanej rzeźbie terenu.

Poza tym na obszarze powiatu wyznaczone zostały liczne szlaki turystyki rowerowej, pieszej oraz konnej. Na obrzeżach miasta znajduje się również jedna z największych atrakcji naturalnych, czyli Oz Gostyniński, powstały podczas zlodowacenia bałtyckiego, który przybiera formę krętego wału porośniętego lasami.

Powiat Gostyniński - dlaczego warto tu mieszkać?

Powiat Gostyniński to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych, a zarazem najciekawszych obszarów Mazowsza. Świadczy o tym piękno krajobrazu naturalnego, prężnie rozwijająca się sfera infrastrukturalna, kulturalna i edukacyjna, a także duży wachlarz możliwości dla nowych inwestorów. Poza tym jest dobrze skomunikowane z z Warszawą, Łodzią, Poznaniem - w pobliżu Gostynina przebiega autostrada A2 i A1.

Budowa domu w tej okolicy stanowi doskonałą alternatywę do zakupu ciasnego mieszkania w dużym mieście. Działki na terenie Powiatu Gostynińskiego nadal pozostają w atrakcyjnej cenie, a żeby się o tym przekonać wystarczy przejrzeć oferty biura Fhu Novena. Jego pracownicy znajdą idealne miejsce pod wymarzony dom, a także zajmą się stworzeniem jego dokładnego projektu. Poza tym zrealizują sprawne pomiary geodezyjne w krótkim czasie - tak, aby zamieszkanie w tej malowniczej okolicy było jak najszybciej możliwe.

Co ważne inwestorzy mogą liczyć na wsparcie biura Fhu Novena podczas prowadzenia całego procesu budowlanego, począwszy od pomocy w uzyskaniu pozwolenia na budowę, po przejście przez procedury związane z wykonaniem przyłączy odpowiednich mediów, aż po zastępstwo inwestycyjne.

Więcej o: