Kup niesamowitą kaplicę. Architektoniczne dzieło kosztuje tyle, co używane auto

Niewiele jest w Polsce budynków, tak znanych na świecie jak słynna kaplica Votum Aleksa w Tarnowie. Ten niewielki budynek sakralny był nominowany do najważniejszych nagród architektonicznych, a teraz można go po prostu kupić i postawić w ogrodzie.

Coraz częściej na aukcjach i wśród ofert nieruchomości trafiają się budynki sakralne. Niedawno pisaliśmy, chociażby o kościele zamienionym w sklep spożywczy. Tym razem ofertę stanowi piękna kaplica, która wpadnie w oko nie tylko wierzącym. 

Votum Aleksa...

Niezwykła kaplica powstała z funduszy prywatnego inwestora, znalazła się również na należącej do niego działce. Projekt przygotowany przez pracownię Beton Marty i Lecha Rowińskich od razu wszedł do kanonu najpiękniejszych w Polsce świątyń modernizmu. 

Wnętrze kaplicyWnętrze kaplicy miesarch.com

Prosty kształt, wykorzystanie regionalnych, naturalnych materiałów oraz niezwykła czytelność linii to największe atuty budynku. Ten od razu został doceniony i już w 2011 roku, jak pierwszy w historii budynek z Polski został nominowany do nagrody EU Miesa van der Rohe Award - jednego z najważniejszych konkursów architektonicznych na świecie. 

Kaplica w TarnowieKaplica w Tarnowie miesarch.com / Lech Rowiński

- Zaciszny, kameralny, skierowany ku dalekiemu, południowemu horyzontowi. Krzyż na kalenicy oznajmia – jakkolwiek dyskretnie – że jest to kościół. Ale równie dobrze mógłby to być meczet albo synagoga. Przynajmniej z naszego punktu widzenia. Zależało nam wyłącznie na tym, żeby stworzyć miejsce sprzyjające skupieniu i wyciszeniu. Schronienie dla zmysłów - tak o samym projekcie wypowiadali się twórcy z pracowni Beton. 

...na sprzedaż

Po dziesięciu latach od budowy właściciel postanowił jednak sprzedać to dzieło modernizmu. W zamieszczonej na popularnym serwisie ogłoszeniowym ofercie brakuje powodu sprzedaży. Zgodnie z treścią ogłoszenia dowiadujemy się, że budynek można kupić za jedyne 50 tys. zł. To tyle co za kilkuletnie auto używane.

Kaplica jest gotowa do przeniesienia, a jej wymiary to 13 m na 5,5 m, co oznacza, że dysponuje powierzchnią 68 m2. Całość znajduje się we wsi Tarnów, gm. Wilga koło Warszawy. Cena podana jest jako, do negocjacji. 

Źródło: gumtree.pl