Piękny hiszpański kościół z XVI wieku zamieniony w dom. W dzwonnicy jest prysznic

Co się dzieje, gdy brakuje wiernych (bądź kapłanów)? Kościoły się zamyka, desakralizuje i po prostu sprzedaje. Takie sytuacje zdarzają się dość często w Anglii, Francji czy Niemczech. Tym razem nabywca kupił zabytkowy XVI-wieczny kościół w Hiszpanii. Zrobił w nim piękny dom.

Na Zachodzie desakralizacja kościołów nikogo nie dziwi. Kościół w ten sposób ratuje finanse w miejscach, gdzie najczęściej nie ma już wiernych. Nabywcy tworzą w dawnych kościołach sklepy, siłownie, bywa, że kluby nocne. W tym przypadku powstał dom. Piękny i funkcjonalny. 

 Hiszpański zabytek

Wybudowany ok. 1530 roku kościół, zlokalizowany jest w hiszpańskim krajów Basków. Opuszczoną świątynię kupił uznany fotograf i aranżer wnętrz - Tas Careaga - w 2016 roku, ale odnowił go ostatecznie dopiero w 2019 roku. Od tamtej pory świątynia pełni rolę domu artysty, jest jego inspiracją i miejscem wypoczynku. 

 

Po przeprowadzonej przez władze kościelne desakralizacji budynek stał się budowlą świecką i został sprzedany za 1 905 tysięcy dolarów, czyli ok.7,2 mln złotych. Proces budowy oraz ostateczny wygląd nowego domu fotografa można było śledzić na jego koncie instagramowym. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Przestrzeń do zagospodarowania była całkiem spora, ponieważ kościół dysponował metrażem wynoszącym niemal 250 metrów kwadratowych. Aranżer całkiem sprytnie wykorzystał tę przestrzeń, nadając jej nowe funkcjonalności. W miejscu, w którym dawniej stał ołtarze, teraz pojawiła się sypialnia zlokalizowana na nowej antresoli, w miejscu dzwonnicy jest teraz łazienka.

Projekt rewitalizacji kościoła na cele mieszkaniowe otrzymał pierwszą nagrodę na najlepszy projekt 2019 czytelników Archilovers. Został też opisany w prestiżowym czasopiśmie Dwell. 

Co robić z pustymi kościołami

Kościoły na Zachodzie pustoszeją, bądź brakuje dla nich duchownych. Władze kościelne często stoją przed trudną decyzją, opłacać podatki i remontować często wiekowe budynki czy zwyczajnie je sprzedać na wolnym rynku. 

 

Pod względem budowlanym, budynki kościołów są całkiem ciekawym miejscem do pracy dla architektów, projektantów i aranżerów wnętrz. Grube mury świątyń idealnie nadają się do podtrzymywania dodatkowych stropów, a konstrukcja jest w stanie wiele znieść bez dodatkowego wzmocnienia. 

 

Nic dziwnego, że w krajach zachodnich oferty sprzedaży kościołów cieszą się taką popularnością. W Polsce również zaczynają się pojawiać pojedyncze oferty zakupu zdesakralizowanych świątyń. O ostatnim takim ogłoszeniu pisaliśmy tutaj