Planujesz budowę domu? Ale tu jest zakaz. Rząd pokazał mapę. "Ogromne połacie"

Planując budowę domu, warto sprawdzić, czy w pobliżu nie ma elektrowni wiatrowej lub nie jest planowana jej budowa. Przepisy są bowiem restrykcyjne i zakazują stawiania nieruchomości mieszkalnych w odległości nawet 2 km od wiatraków. Gdzie budować nie wolno?

Rząd opublikował specjalną mapę, która pokazuje, gdzie nie można wybudować domu, bloku, ani innej nieruchomości mieszkalnej. Z użytku wyłączonych zostało łącznie 6 tys. kilometrów kwadratowych. Źródłem zakazu jest tzw. ustawa antywiatrakowa - w pobliżu tego typu instalacji mieszkać bowiem nie wolno. 

embed

Chodzi o grunty położone wokół 3706 turbin wiatrowych. Obszar objęty zakazem w skali kraju nie jest znaczący, ale statystycznie zauważalny - stanowi 2 proc. powierzchni kraju. W niektórych regionach współczynnik ten jest jednak wyższy. W województwie kujawsko-pomorskim stanowi 6 proc. gruntów, czyli 1050 kilometrów kwadratowych. Nieco lepsza sytuacja panuje w woj. zachodniopomorskim i łódzkim, gdzie obszar wyłączony z zabudowy stanowi 4 proc. terenu.

"Spod możliwości budowy nowych domów wyłączone są ogromne połacie"

Mapa, którą publikuje portal WysokieNapiecie.pl, pokazuje, że problem występuje - z różnym nasileniem - w całej Polsce. Są jednak regiony, w których czerwonych plam jest szczególnie dużo. "Blisko linii brzegowej Bałtyku spod możliwości budowy nowych domów wyłączone są ogromne połacie. Nowych domów nie można stawiać na obszarze ponad 20 tys. ha wokół Kołobrzegu, ani na obszarze blisko 2 tys. ha ciągnących się między Puckiem i Władysławowem" - wyjaśnia portal. 

Czerwone mapy na mapie Polski widoczne są w całym kraju. Budować nie można nawet w dalszych okolicach Warszawy (Rawa Mazowiecka, Sochaczew, Węgrów), na Śląsku, na Mazurach, czy na Podkarpaciu. 

 
Zakaz budowy domów w pobliżu farm wiatrowych. Kluczowa ich wysokość

O tym, jak daleko od wiatraka można budować, decyduje wysokość instalacji. Przepisy zakładają wykluczenie w obszarze dziesięciokrotności wysokości wiatraków. W praktyce może to oznaczać dystans nawet dwóch kilometrów. 

Powodem wprowadzenia przepisów jest troska o zdrowie. Głównym problemem może być generowany przez turbiny hałas. Według Ministerstwa Zdrowia wiatraki generują go na kilku częstotliwościach - szkodliwy może być jednak tylko ten słyszalny. 

Mapa znajduje się na rządowym portalu geoportal.gov.pl, w zakładce "Geoportal Krajowy" (z prawej strony). Następnie w menu "Warstwy" wskazać trzeba zakładkę "Zagospodarowanie przestrzenne" i zaznaczyć "Strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych". 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble