Przy dotychczasowym tempie, wymienimy wszystkie kopciuchy za... 40 lat. Niepokojące dane

W 2018 roku ruszył program "Czyste powietrze", który miał sprawić, że Polacy masowo zaczną wymieniać piece "kopciuchy" na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Niestety, przy obecnym tempie ich wymiany zakładaną liczbę urządzeń wymienimy dopiero za jakieś 40 lat.

Program "Czyste powietrze" ma poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych dzięki wymianie źródeł ciepła. Chodzi głównie o tzw. piece kopciuchy. Program został wdrożony w 2018 roku i ma potrwać 10 lat.

Wymiana pieca

Jednym z głównych założeń jest wymiana nieekologicznego i nieekonomicznego źródła ciepła na nowe w ok. 3 mln polskich domów jednorodzinnych. Taki cel narzucili sobie twórcy programu, za którego całość odpowiada teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Ale jak się okazuje, mimo niemal trzech lat działania programu, do spełnienia wstępnych założeń jeszcze daleka droga. 

- Jesteśmy już w jednej czwartej okresu funkcjonowania Programu, a liczba wniosków o likwidację „kopciuchów" obejmuje zaledwie 6 proc. założonego przez rząd celu - tłumaczy dla serwisu portalsamorządowy.pl Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. 

Zainteresowanie rośnie, ale...

Program działa od września 2018 roku, ale dopiero w maju 2020 został zmodyfikowany, co usprawniło cały proces. W zmodyfikowanej wersji programu dokumentacja jest uproszczona, a wnioskodawcy składają tylko oświadczenia. Pisaliśmy o tym tutaj.

Niestety, mimo znacznego przyśpieszenia liczba wymienionych kopciuchów nie imponuje. Od początku funkcjonowania programu do końca kwietnia 2021 złożono ok. 185 tys. wniosków o wymianę kotła. Co oznacza 194 wnioski dziennie. 

Utrzymując to tempo wymiana łącznie 3 mln pieców zajmie jeszcze ok. 40 lat. To zdecydowanie za długo. By choć zbliżyć się do zakładanego wyniku, liczba wniosków składanych dziennie musi zdecydowanie przyśpieszyć. 

 

Światełkiem w tunelu są najświeższe dane, które mówią o ok. 3 tys. wniosków składanych tygodniowo, co daje ok. 400 dziennie. By wymienić zakładane na początku 3 mln pieców do 2028 roku, wniosków powinno wpływać dziennie ok. tysiąca.