Dom 70 mkw. już za 56 tys. zł. Jak mogą wyglądać własne cztery kąty bez zezwolenia? Całkiem okazale

Rząd zapowiedział, że będzie można budować domy o powierzchni do 70 mkw. bez zezwolenia. Projekty tego typu nieruchomości udowadniają, że nawet tak niewielki dom może wyglądać okazale i spełniać swoje funkcje. Szczególnie jeśli w projekcie przewidzimy taras.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w sobotę założenia programu Polski Ład, który oprócz rewolucji podatkowej ma wprowadzić jeszcze jedną - na rynku nieruchomości. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział bowiem, że domy do 70 mkw. będą mogły być budowane bez zezwolenia. Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że obiekty będą mogły mieć lekko skośne dachy, poddasze użytkowe oznacza więc, że powierzchnia użytkowa wynieść będzie mogła nawet 90 mkw. 

Zamieszkaj we własnym domku już za kilkadziesiąt tysięcy złotych

Eksperci nie mają wątpliwości, że koszty budowy tradycyjnego domu nie należą do najniższych. Portal KB koszt budowy domu parterowego do powierzchni 100 mkw. ocenia na ok. 300 tys. zł. (stan deweloperski).

Nie oznacza to jednak, że na rynku nie można znaleźć ofert w znacząco niższych cenach. Portal ZbudujDomSam przekonuje, że dom do 70 mkw. można mieć za... 56 tys. zł. 

Dom za 56 tys. złDom za 56 tys. zł Źródło: ZbudujDomSam.pl

Na stronach z projektami domów z500.pl można znaleźć projekty nieruchomości o powierzchni do 70 mkw., których koszt budowy szacowany jest na ok. 85 tys. zł. W przypadku takiego lokalu do dyspozycji możemy mieć salon z kuchnią (o powierzchni ok. 30 mkw.), dwa pokoje, osobną łazienkę, schowek. I to wszystko na niewielkiej działce, której wymiary wynoszą ok. 17x19 m, a więc ok. 325 mkw. 

Przykładowy plan domuPrzykładowy plan domu Źródło: Z500

Domy o powierzchni ok. 70 metrów kwadratowych mogą wyglądać okazale. Dowodzi tego projekt zaprezentowany firmę lipinscy.pl. W tym wypadku dom ma powierzchnię 65 mkw., mieści się w więc w rządowym limicie. Na tej powierzchni projektantom udało się zmieścić salon z kuchnią o powierzchni 27 mkw., duży pokój (16 mkw.), mniejszy pokój (11 mkw.), osobną łazienkę. Powierzchnię użytkową, szczególnie w sezonie letnim, zwiększa też taras o powierzchni ponad 20 mkw. 

Dom o powierzchni 65 mwkDom o powierzchni 65 mwk Fot. Lipinscy.pl. Autorzy projektu: dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, dr inż. arch. Miłosz Lipiński

Projektanci budowę domu w stanie surowym zamkniętym wycenili na 109 tys. zł, a deweloperskim niespełna 180 tys. zł.

Sposobem na dom "do 70 mkw." może być też dom modułowy, szkieletowy, z bali. Na rynku nie brakuje firm, które specjalizują się w projektowaniu i budowie małych nieruchomości. Ich ceny wahają się - w zależności od standardu wykończenia - od ok. 70 do 200 tys. zł.

Przedstawiciele branży, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że prace nad projektami dostosowanymi w pełni do nowych przepisów muszą jeszcze poczekać. Rząd zaprezentował jedynie ogólny zarys regulacji, o tym jak dokładnie będą mogły wyglądać domy budowane bez zezwolenia, dowiemy się po przyjęciu odpowiedniej ustawy. 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<