Ma płacić za czynszowe długi rodziców, chociaż z nimi nie mieszkał. Sąd: Odpowiedzialność solidarna

Wyprowadził się, zawarł umowę z nowym właścicielem nieruchomości, zmienił adres zameldowania. A mimo to mężczyzna, którego sprawą zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich, musi spłacić 20 tys. zł długu za zaległości czynszowe swoich rodziców.

Czy można odpowiadać za zaległości w opłatach za czynsz własnych rodziców, nawet jeśli z nimi nie mieszkaliśmy w okresie, w którym powstał dług? Kluczową kwestią w takim wypadku nie musi być wcale stan faktyczny. Boleśnie przekonał się o tym poszkodowany, któremu sąd nakazał spłatę należności. Na czym polega niecodzienność tej konkretnej sytuacji? 

Sąd może nakazać spłatę należności każdemu, kto stale mieszkał z dłużnikiem

Sprawą zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich, który wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Sąd niższej instancji nakazał bowiem spłatę długu zarówno mężczyźnie jak i jego rodzicom. Chodziło o zaległości, które powstały między rokiem 2008 a 2015 wobec jednej z gmin. Powołał się tu na zasadę odpowiedzialności solidarnej. 

"Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie" - mówi bowiem Kodeks cywilny cytowany przez "Rzeczpospolitą". 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Nie mieszkał z rodzicami, ma płacić

Pozwany w odwołaniu stwierdził, że w okresie, w którym dług powstał, nie mieszkał już z rodzicami. Miał na to dowody - umowę zawartą z właścicielem innego lokalu, a także potwierdzenie zmiany adresu zameldowania. 

Odwołanie - standardowe, przysługujące każdemu w tego typu postępowaniu - zostało jednak oddalone. Stan faktyczny nie był nawet analizowany, bo mężczyzna popełnił błąd formalny. Przez to wyrok się uprawomocnił, tymczasem egzekucja z majątku rodziców okazała się bezskuteczna, dlatego wierzyciel należności dochodzi od mężczyzny. Chodzi o kwotę ponad 20 tys. zł. 

 
RPO: Przykład orzeczenia rażąco niesprawiedliwego

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, w piśmie do Sądu Najwyższego twierdzi, że nakaz zapłaty wydany przeciwko mężczyźnie stanowi "przykład orzeczenia rażąco niesprawiedliwego". "Naruszona została zasada zaufania obywatela do państwa, a w szczególności bezpieczeństwo prawne pozwanego" - stwierdził. 

Skarga nadzwyczajna to instrument prawny, który został wprowadzony w roku 2018. Umożliwia ona zmianę wyroku, który się uprawomocnił, jeśli jest on niezgodny z podstawowymi kryteriami sprawiedliwości. Sąd Najwyższy może uchylić wcześniejsze orzeczenie w całości lub części.