Już 700 tys. bezdomnych w Europie. Wzrost o 70 proc. w dekadę. Epidemia pogarsza sprawę

W Europie przybywa osób bezdomnych - alarmuje Caritas Włochy. Organizacja wylicza też, jak wiele osób ma problemy z utrzymaniem domu lub musi mieszkać z rodzicami. Zdaniem ekspertów epidemia koronawirusa pogarsza sytuację.

Caritas Włochy alarmuje, że liczba bezdomnych w Europie wzrosła w ciągu ostatniej dekady o 70 proc. i osiągnęła poziom 700 tys. Brak dachu nad głową nie jest jedynym problemem. Miliony osób ledwie radzą sobie z utrzymaniem posiadanych domów i mieszkań lub mają nieodpowiednie warunki mieszkaniowe.

10 proc. rodzin UE wydaje na czynsze 40 proc. przychodów

Raport instytucji skupia się przede wszystkim na Włoszech i wskazuje problem skrajnego ubóstwa, szczególnie widocznego na południu. 850 tys. mieszkańców regionu żyje bowiem w złych warunkach, w tanich mieszkaniach czynszowych. To w tym regionie przybywa osób bezdomnych. Olbrzymim problemem jest również brak własnego lokum wśród osób młodych - cztery mln Włochów w wieku 25-39 lat nadal mieszka z rodzicami.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Caritas wylicza, że nieco ponad 10 proc. populacji UE, czyli ok. 23 mln rodzin, wydaje na utrzymanie lokalu 40 proc. dochodów. Z nieodpowiednimi warunkami zmaga się dziewięć milionów rodzin.

Zdaniem ekspertów Caritasu epidemia COVID-19 pogłębiła problemy osób, których nie stać na własne lokum. Pracownicy organizacji ostrzegają, że skala zagrożenia będzie widoczna z nadejściem pierwszych mrozów, kiedy to wielu bezdomnych narażonych jest na śmierć.

Długi czynszowe w Polsce sięgają miliardów

Polskie władze liczbę bezdomnych szacują na ok. 30 tys. osób. Badanie w tym zakresie przeprowadzono w roku 2019 - przeprowadzili je pracownicy ośrodków pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, wolontariusze oraz służby mundurowe.

Długi polskich lokatorów sięgają natomiast blisko pół miliarda złotych  - wynika z ostatniego raportu Biura Informacji Kredytowej. Te dane przedstawiają jedynie zaległości przekazane do egzekucji, opóźnienia w płatnościach są znacznie poważniejsze. Według GUS w 2019 roku osiągnęły poziom sześciu i pół mld zł i zwiększyły się w ciągu dwóch lat o ponad dwa mld zł.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce problem skrajnego ubóstwa w Polsce dotyczy 4,2 proc. osób. Za minimum egzystencji w tym wypadku uznaje się kwotę 614 zł na osobę samotną i 1658 zł na rodzinę czteroosobową.

Zobacz wideo Chcesz kupić mieszkanie? Lepiej zebrać 20 proc. wkładu. Inaczej bank "dowali" potężną marżę