Rząd ma nowy pomysł na tanie mieszkania. Samorządowcy: Projekt nie rozwiąże problemu

Rząd pracuje nad nową ustawą, która ma zachęcić samorządy do budowania tanich mieszkań na wynajem. Deweloperzy mają otrzymywać grunty, a w zamian oddawać lokale. Władze lokalne nie są jednak nowym pomysłem zachwycone. Zdaniem niektórych w ten sposób problemu braku mieszkań nie uda się załatwić.

Rząd ma nowy pomysł na pobudzenie rynku mieszkaniowego. Chce, by liczba tanich lokali na wynajem wzrosła i planuje wprowadzenie nowych regulacji. Samorządy miałyby przekazywać deweloperom grunty, a w zamian otrzymywać mieszkania.

Projekt ustawy, o którym donosi "Rzeczpospolita" przewiduje, że gmina będzie mogła samodzielnie zdecydować, czy chce przeznaczyć jakieś działki pod zabudowę przeznaczoną na wynajem.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Rząd ma nowy pomysł na mieszkania na wynajem. Samorządowcy wskazują słabe strony

Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta w Lublinie w rozmowie z dziennikiem przyznaje, że rządowy projekt nie rozwiąże problemu braku mieszkań. - Brakuje uzbrojonych gruntów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne - wyjaśnia.

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, cytowana przez dziennik, wyjaśnia z kolei, że bardziej opłacalne jest zupełnie inne rozwiązanie.

-  Z naszego doświadczenia wynika, że koszt zakupu lokali w dobrym stanie z rynku wtórnego jest zazwyczaj znacznie niższy niż cena adekwatnego lokalu z rynku pierwotnego. Niestety, procedury zakupu, jakich musimy przestrzegać, sprawiają, że często omijają nas najlepsze okazje - wyjaśnia. 

Mieszkanie Plus to kompletna porażka. "Nierealne oczekiwania"

O tym, że rząd myli się w ocenie działań niezbędnych na rynku mieszkaniowym, dowiedzieliśmy się już przy okazji programu "Mieszkanie Plus". Rząd przyjął błędne założenia dotyczące ceny - lokale budowane w ramach rządowego projektu miały powstawać za 2,5 tys. zł za mkw., a deweloperzy nie byli w stanie zejść poniżej 3 tys. zł.

Błędne były też założenia co do skali programu. Premier Mateusz Morawiecki w 2017 roku zapowiadał, że w "Mieszkanie Plus" przyniesie 100 tys. lokali, tymczasem powstały ich zaledwie setki.

Rząd ma więcej pomysłów na tanie mieszkania

Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że rząd planuje również i inne działania związane z rynkiem nieruchomości. Chce uregulować działalność nowego rodzaju pośredników. Społeczne Agencje Najmu miałyby się specjalizować w wyszukiwaniu tańszych lokali. Klienci takich agencji mogliby liczyć na ceny niższe nawet o kilkaset złotych.

Tajemnica niskich cen leży w innym modelu funkcjonowania agencji - miałyby je prowadzić organizacje pozarządowe nienastawione na zysk.\

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia
Więcej o: