Dlaczego deweloperzy radzą sobie w czasach epidemii lepiej niż sprzedawcy z rynku wtórnego

Z powodu epidemii branża nieruchomości praktycznie stanęła z dnia na dzień. Wszystko z powodu przymusowej izolacji, która utrudnia proces transakcyjny. Co ciekawe, rynek pierwotny radzi sobie w takiej sytuacji lepiej niż wtórny. Z czego to wynika?

Kredyty mieszkaniowe nie są udzielane zdalnie bądź online. Tak samo jest z pracą notariuszy, którzy wymagają osobistego stawienia się w celu podpisania aktów notarialnych. Mimo tych problemów, deweloperzy nie notują dużych spadków zainteresowania ofertą. Jak to możliwe?

Rynek wtórny

Problemem z obsługą rynku wtórnego w obecnej sytuacji jest sama specyfika pracy z tego typu ofertami. Pośrednicy wiele z elementów procesu ofertowego muszą przeprowadzić na miejscu bądź poprzez kontakt z właścicielem, a później z chętnymi na kupno.

Dodanie więc nowych ogłoszeń do oferty jest możliwe, ale wymaga od pośredników i agencji nieruchomości dużego doświadczenia. Cały proces więc się wydłuża, co nie wpływa korzystnie na liczbę nowych ofert. 

Ale to nie koniec, transakcja na rynku wtórnym musi przejść przez skomplikowany proces, który w najlepszym wypadku wymaga udziału notariusza, a w najgorszym kilkukrotnej wizyty w banku w celu otrzymania kredytu.  

Wszystko to wpływa na fakt, że obsługa rynku wtórnego w systemie online jest po prostu trudna i radzą sobie z nią jedynie najbardziej doświadczeni pośrednicy i agencje. W dużej mierze te agencje oferujące sprzedaż na zasadach wyłączności. 

Rynek pierwotny

Dlaczego więc wszystkie wymienione procesy nie hamują w takim stopniu rynku pierwotnego? Deweloperzy całkiem sprawnie przenieśli większość swoich działań do sieci, w której już wcześniej tak naprawdę byli, choć głównym kanałem sprzedaży i marketingu pozostawał kontakt bezpośredni. Teraz to się zmieniło. 

- Do tej pory systemy automatyczne działające w branży były traktowane z dystansem. Dzisiejsza sytuacja może sprawić, że staną się one nie tylko bardziej popularne, ale korzystanie z nich zacznie być normą - tłumaczy Barbara Bugaj, główny analityk SonarHome.pl. 

Deweloperzy oferują obecnie klientom standardowy kontakt telefoniczny bądź mailowy, ale proponują również rozmowy on-line z wykorzystaniem komunikatorów. LiveChat, Skype, WhatsApp czy Messenger są chętnie używane przez klientów. Dają poczucie bezpośredniego kontaktu i spotkania z rzeczywistą osobą po drugiej stronie monitora. Rozmowa odbywa się w dogodnej dla klienta chwili, a w razie potrzeby ponowny kontakt nawiązuje się szybko i sprawnie. Znikają problemy z korkami w mieście, parkowaniem samochodu i oczekiwaniem na spotkanie, jeśli chętnych do rozmowy osób jest więcej.

- Wideorozmowę wprowadziliśmy na rynku jako pierwsi w branży i widzimy, że jest to coraz chętniej używany przez naszych klientów sposób kontaktu – mówi Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg Gdańsk. – Opcja ta jest dostępna na naszej stronie internetowej gdansk.robyg.pl i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania oraz wcześniejszego umawiania się. Podczas takiej rozmowy możemy przeprowadzić prezentacje, omówić prezentowane projekty i interesujące naszych klientów plany mieszkań, w tym także zaprezentować wirtualne spacery po mieszkaniach. Obieg dokumentów odbywa się zdalnie - dodaje Anna Wojciechowska. 

Ale rynek pierwotny zyskuje obecnie jeszcze z jednego powodu. W przypadku rynku wtórnego rzadko występuje zjawisko odpłatnego rezerwowania ofert. A rynek pierwotny praktycznie opiera się na podpisywaniu umów przedwstępnych i aneksów. Duża część kupujących decyduje się na zakup jeszcze na wczesnym etapie inwestycji, gdy na placu budowy dopiero powstaje fundament, a obejrzeć można zaledwie wizualizacje. A wszystko to u części deweloperów jest możliwe zdalnie. 

- Obecnie wprowadzamy również  możliwość zdalnego podpisywania umów i aneksów w prosty sposób, który nie wymaga drukowania dokumentów. Pamiętajmy, że oprócz nowych klientów, jesteśmy w bieżącym kontakcie z osobami, które podpisały już umowy rezerwacyjne, są w trakcie podpisywania umowy deweloperskiej czy odbioru mieszkania. - informuje Anna Wojciechowska. 

Więcej o:
Komentarze (47)
Dlaczego deweloperzy radzą sobie w czasach epidemii lepiej niż sprzedawcy z rynku wtórnego
Zaloguj się
 • sonix24

  Oceniono 69 razy 69

  Jak wy mnie wkurzacie z tymi artykułami sponsorowanymi.

  Dość!

 • belutti

  Oceniono 51 razy 49

  Brać kilkaset tysięcy złotych kredytu w dzisiejszych czasach ?
  Przecież właśnie mamy krach i bezrobocie za moment 20%.

 • spamboy

  Oceniono 44 razy 40

  Ha ha ha ha!
  Większej bzdury nie czytałem od lat. Ale to dobrze, bo coś mi się zdaje że jesteśmy w przeddzień niezłego pierd**ięcia o bruk.
  Co jak co, ale popcorn mam już kupiony i czekam ze zniecierpliwieniem. Moja pozycja to permanentny SHORT I będzie taka przez okres kilku najbliższych lat :)

  POWODZENIA W ZAKLINANIU RZECZYWISTOŚCI :D

 • dynia71

  Oceniono 31 razy 29

  Za rok będzie minimum 10% taniej. Nie ma się co pchać w nieruchomości, nie ma szans na wzrosty. Za chwilę firmy będą schodzić z budowy, co słabi deweloperzy padną. Będzie taniej, powrót do coś sprzed 2 miesięcy zajmie min. 3 lata.

 • mietekkowalski

  Oceniono 26 razy 24

  "Domiporta"... znaczy sie deweloperom jest tak dobrze, ze postanowili sie tym pochwalić? No patrzcie, patrzcie! A wszystko to wbrew logice:)

 • cerebral.palsy

  Oceniono 22 razy 22

  za kilka tygodni tysiące frankowiczów i innych kredyciarzy będą zwijali manatki. z czego oni spłacą te raty, jak już nie mają pracy ? za rok mieszkania będa za pół ceny.

 • gelerthh

  Oceniono 19 razy 19

  Ale reklama

 • takkietam

  Oceniono 18 razy 18

  Już codziennie artykuł sponsorowany przez deweloperów . Jeden bardziej absurdalny od drugiego. Generalnie w czasach ostrej recesji, wysokiego bezrobocia , redukcji dochodów i braku kredytów mieszkania sprzedają się jak świeże bułeczki!!! Ależ musi dupsko przypiekać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX