Czy spadną czynsze wynajmowanych mieszkań? Wiele na to wskazuje

Czy można oczekiwać spadków cen czynszów na rynku prywatnym? Wiele na to wskazuje. Wszystko przez prawdopodobną, zwiększoną podaż takich mieszkań na rynku. Jakich lokali dotyczyc to najbardziej.

Na spadki cen czynszów może mieć wpływ duża liczba nowych ofert, które z pewnością pojawią się na rynku w najbliższym czasie. Ale nie tylko, bo problem jest bardziej złożony. 

Najem krótkoterminowy

Na zmianę cen czynszów w dużych miastach i ośrodkach turystycznych może mieć wpływ zwiększona podaż mieszkań, wynikająca z zamarcia całego segmentu najmu krótkoterminowego, który jest zabroniony (poza niektórymi wyjątkami) w czasie epidemii. Najprawdopodobniej duży odsetek właścicieli takich lokali będzie się decydować na zamianę najmu krótkoterminowego na długoterminowy, co wpłynie na liczbę wprowadzonych do obrotu mieszkań na wynajem.

Co ważne, najczęściej mieszkania przeznaczone na najem krótkoterminowy są elegancko wykończone i posiadają bogate wyposażenie. Wprowadzenie dużej liczby nowych ofert spowoduje spadek cen wszystkich lokali mieszkalnych. Wpływ ten będzie jednak lokalny i dotknie raczej dużych miast oraz ośrodków turystycznych. 

- Liczbę tych pierwszych (lokali z najmu krótkoterminowego - red.) szacuje się na 30-50 tys. w całej Polsce, tych drugich zaś na 1,1 mln. Problemem jest jednak to, że mieszkania wynajmowane na doby są dość mocno "skoncentrowane" - prym wiodą tutaj centra - Warszawa, Kraków i Gdańsk - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Artur Kaźmierczak, partner współzarządzający Grupą Mzuri, która jest liderem w zarządzaniu mieszkaniami na wynajem oraz inwestowaniu w nieruchomości.

Bezrobocie, a najem

Ale na spadek cen wpłynie nie tylko zwiększona liczba mieszkań w ofercie. Wielu ekonomistów prorokuje, że zbliżające się miesiące i lata upłyną pod znakiem kryzysu i zwiększonego bezrobocia. W takich warunkach zmniejsza się liczba osób poszukujących najmu. 

- Jeśli jednak tak się wydarzy (ceny najmu spadną - red.), będzie to w większej mierze efektem powrotu studentów do domu czy masowego bezrobocia, niż napływu na rynek mieszkań dotychczas wynajmowanych - dodaje wcześniej cytowany ekspert. 

Źródło: rp.pl

Więcej o:
Komentarze (17)
Spadną czynsze w wynajmowanych mieszkań? Tłumaczy ekspert
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 7 razy 7

  Wiele na to wskazuje tak długo jak deweloperzy nie wykupują reklam.

  W momencie jak wykupią dowiemy się że na obniżki cen nie ma co liczyć bo nieruchomości to najpewniejsza inwestycja i ochrona przed inflacją. Każdy wie że za PRL mieszkania kosztowaly
  grube miliony i teraz tez będzie tak samo.

 • ciotka2015

  Oceniono 5 razy 5

  "Wpływ ten będzie jednak lokalny i dotknie raczej dużych miast oraz ośrodków turystycznych."
  Kogo, Co.... A nie Kogo, Czego

 • tete.a.tete

  Oceniono 7 razy 3

  Jeszszcze jak Morawiecki dowali podatkiem katastralnym to będzie całkiem wesoło. No przecież te 200 miliardów skądś trzeba wyru....

 • domektomek

  Oceniono 4 razy 2

  Jak ludziom zabraknie pieniędzy, to nie tylko ceny wynajmu spadną.

 • babyjaga10

  Oceniono 2 razy 2

  i gdzie mój komentarz? Myszy po drodze zjadły?

 • drbob20

  Oceniono 2 razy 0

  cenu beda normalne jak zdechnie to gowno kaczynski

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 4 razy 0

  Ojej... A z czego to się będą kredyciki splacaly... szczególnie frankowe:D

 • babyjaga10

  Oceniono 6 razy -2

  Ale głupoty. Najem na doby jest głównie w miejscowościach turystycznych a nie w miastach i miasteczkach, więc tańsze mogą być pobyty wakacyjne. A kryzys powoduje, że mniej mieszkań jest kupowanych na własność a ludzie zwłaszcza ci, którzy przeprowadzają się do większych miast, gdzieś mieszkać muszą. Studencki najem i tak zawsze jest sezonowy, więc te mieszkania kilka miesięcy w roku nie są w pełni wykorzystane. Gorzej, że ewentualne rekompensaty rządowe mogą otrzymać tylko ci wynajmujący, którzy mają zgłoszoną działalność gospodarczą, osoby prywatne mimo, że tak samo płacą podatek od najmu, żadnej rekompensaty nie dostaną. Dużo takich osób to emeryci, którzy w ten sposób dorabiają do lichej emeryturki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX