Jak pozbyć się z mieszkania wirusów? Oczyszczacze powietrza i jonizatory mogą zdziałać cuda

Wirusy, bakterie, grzyby, zarodniki pleśni - nasze mieszkania i domy są pełne szkodliwych patogenów, które czasami bywają źródłem szkodliwych infekcji. Jak pozbyć się niewidzialnego wroga z nieruchomości? Sprzymierzeńcem jest technologia.

Wirusy, grzyby, bakterie zagrażają naszemu zdrowiu. Jak pozbyć się ich z mieszkania? Podstawą zasadą higieny każdego właściciela nieruchomości powinno być częste jego wietrzenie. To nie zawsze jest jednak wygodne - zdarza się bowiem, że jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia ze względu na smog. A ponieważ IMGW zapowiada przymrozki jeszcze przez kilka nadchodzących dni, można się spodziewać, że jakość powietrza znów się pogorszy.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Nie jest też tajemnicą, że o czystość powietrza dbamy z uwagi na rosnące zagrożenie wynikające z epidemii koronawirus. Czy tego typu szkodliwe patogeny da się jakoś z mieszkanie wyeliminować?

Warto pamiętać, że głównym źródłem wszelkich infekcji jest kontakt dłoni z błonami śluzowymi - np. przez dotknięcie oczu, ust, nosa. Podstawowym działaniem chroniącym przed chorobą jest więc częste mycie rąk. Wiadomo też, że wirusy na powierzchni przedmiotów są w stanie przetrwać -  w skrajnych przypadkach - nawet kilka dni. Utrzymują się też w powietrzu.

Zobacz wideo Czy frankowicze ucierpią przez koronawirusa? „To mogą być jedne z najwyższych rat w historii”

Oczyszczacz powietrza "uzdrowi" mieszkanie

Wirusy i bakterie można w dużym stopniu wyeliminować z otoczenia, stosując oczyszczacz powietrza. Te wyższej jakości posiadają filtr HEPA oraz filtr węglowy. Wnętrze urządzeń jest też w niektórych modelach pokryte substancjami utrudniającymi się namnażanie się patogenów - sprzęt nie stanie się więc po pewnym czasie "wylegarnią" zarazków.

Kupując oczyszczacz powietrza, trzeba zwrócić uwagę na jego wydajność. Małe urządzenie z pewnością nie poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza w całym mieszkaniu. Można więc rozważyć zakup bardziej wydajnego oczyszczacza lub kilku mniejszych. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na głośność modelu -  ten, który zamierzamy umieścić w sypialni, nie może przecież hałasować.

Jonami w szkodliwe patogeny. Jak to działa?

Część oczyszczaczy posiada funkcję jonizacji. Jonizatory powietrza dostępne są jednak również jako osobne urządzenia. Sednem ich działania jest wytarzanie jonów, które łączą się ze bakteriami czy zarodnikami grzybów, a także cząsteczkami, na których znajdują się np. wirusy. Reakcja pomiędzy wytworzonym przez jonizator rodnikiem OH a cząsteczką, którą napotka, neutralizuje ją.

Więcej o:
Komentarze (11)
Jak pozbyć się z mieszkania wirusów? Oczyszczacze powietrza i jonizatory mogą zdziałać cuda
Zaloguj się
 • antyk63

  Oceniono 11 razy 9

  Programy antywirusowe podobno też pomagają, tylko trzeba z laptopem po całym domu się przejść.

 • jestem-tu

  Oceniono 8 razy 8

  Technika, a nie technologia.

 • patatajhauhau

  Oceniono 6 razy 6

  domiporta, jesteście takimi samymi oszustami i hochsztaplerami jak ci od cudownych garnków i kołder.
  HA TFU!

 • norman67

  Oceniono 7 razy 5

  Jak pozbyć się patogenów? Wywalić pisowców z bloku.

 • credit28

  Oceniono 7 razy 5

  To była reklama?

 • ferryk

  Oceniono 5 razy 3

  To jest qu...ka reklama wykorzystująca sytuację aby nagonić ludzi do zakupów internetowych.
  To jest niemoralne i powinno być ścigane z mocy prawa.

 • jestem-tu

  Oceniono 2 razy 2

  Technika, a nie technologia.

 • tommaso14

  Oceniono 3 razy 1

  Według mnie trzeba zabezpieczać się na każdy możliwy sposób. Sam kupiłem oczyszczacz powietrza, z tym że nie z tych "reklamowanych" a polskiej produkcji, model Nanopy-1, na allegro. Czy usuwa wirusy? nie wiem - producent twierdzi że działa przeciw mikroorganizmom. W każdym razie z dymem tytoniowym rozprawił się sprawnie.

 • thadd

  Oceniono 3 razy 1

  Brednie. Jedynym "lekarstwem" jest odpornosc czyli zdolnosc i sila organizmu do wytwarzania przeciwcial. To prezywilej pewnej liczby zywych ale nie wszystkich. czesc i to wieksza umrze bo musi umrzec,. Organizmy reszty czyli tych ktorzy przezyja naucza sie zwalczac wirusy ...do czasy pojawienia sie mutanta. I tak w kolo macieju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX