W internecie pełno ogłoszeń tanich, małych domów, ale Polacy nie chcą w takich mieszkać

W sieci nietrudno znaleźć filmiki, artykuły oraz ogłoszenia firm, które wybudują tani, ekologiczny domek za niedużą cenę. Choć eksperymentalne i tanie w budowie domy mają sporo zalet, Polacy rzadko je wybierają. Nadal wolą duże, budowane tradycyjnie domy z cegły.

Internet kusi licznymi ofertami budowy eksperymentalnych domów za niewielkie pieniądze. Małe, ekologiczne i tanie.  Ale zainteresowania nimi jednak brakuje. Tylko 6 procent nowo budowanych domów powstaje w systemach innych niż tradycyjne. 

 

Domy eksperymentalne

Inwestorzy, którzy nie chcą korzystać z tradycyjnych materiałów budowlanych, mają duży wybór innych metod. Do najpopularniejszych należą systemy modułowe (ściany i stopy składane są z przygotowanych wcześniej modułów wykonanych np. z drewna) oraz prefabrykacyjne (cały dom jest od samego początku przygotowany indywidualnie w fabryce a później montowany na miejscu). Na rynku są dostępne również domy pływające wybudowane na platformach czy tiny houses.  

Wszystkie są reklamowane jako tanie w budowie, ekonomiczne w eksploatacji oraz szybkie w konstruowaniu. Wydają się być najlepszym rozwiązaniem dla każdego, kto marzy o własnym domu. Mimo to zaledwie 6 procent ankietowanych w badaniu "Raport o budowie domów - 2018" zadeklarowało budowę domu w sposób innych niż tradycyjny. 

materiały prasowemateriały prasowe oferteo.pl

Pomimo rozwoju materiałów budowlanych oraz zbliżającym się zaostrzeniem przepisów budowlanych od stycznia 2021 roku, na polskich budowach domów jednorodzinnych niepodzielnie królują tradycyjny bloczek komórkowy* (taki system wybrała połowa badanych) oraz cegła tradycyjna. 

Co ciekawe, analizując poprzednie wydanie tego samego raportu za poprzedni okres (rok 2017), można wysnuć wniosek, że sytuacja się wręcz pogorszyła. W 2017 roku bloczek komórkowy wybrało 45 proc. ankietowanych, a inne metody konstrukcyjne wybrało 9 proc badanych. 

materiały prasowemateriały prasowe oferteo.pl

Ale to nie koniec przeszkód. Polacy po prostu nie chcą mieszkać w małych domach (np. poniżej 100 m2). Dali temu wyraz we wspomnianym badaniu. W odpowiedzi na pytanie o treści "Jaki jest metraż powierzchni użytkowej Państwa domu?" odpowiedź poniżej 100 m2 wybrało zaledwie 13 proc. ankietowanych. Najczęściej udzielaną odpowiedzią był metraż wynoszący 126-150 m2. 

Skąd klienci

Jak więc działają rodzimi producenci domów eksperymentalnych, skoro zmniejsza się z roku na rok liczba zainteresowanych ich konstrukcjami? Jak się okazuje, producenci po prostu opierają swoją sprzedaż na rynku międzynarodowym. 

 

- Klientami są głównie osoby z zagranicy. Polak kupuje od nas taką jednostkę 1 na 100 klientów - mówi Marcin Baranowski z firmy HT Houseboats, produkującej domy na platformach pływających.

Źródło: Raport o budowie domów w Polsce 2018

* drobnowymiarowy materiał budowlany. Bloczki, podobnie jak cegły i pustaki używane są do murowania ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, działowych oraz fundamentów

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Więcej o:
Komentarze (92)
W internecie pełno ogłoszeń tanich, małych domów, ale Polacy nie chcą w takich mieszkać
Zaloguj się
 • gzesiolek

  Oceniono 54 razy 50

  Problem w tym, że wcale nie są tanie... 100m2 M4 do tego jakiś garaż/wiata i po wykończeniu te tanie alternatywy są raptem 10-15% tańsze... A im droższa działka tym różnica się zaciera... Rozumiem jakby budowa była 2x tańsza... można wtedy zaryzykować... A tak to ludzie wolą sprawdzone tradycyjne podejście....

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 44 razy 38

  na zdjęciach widać domki kempingowe a nie domy

 • mariami

  Oceniono 35 razy 27

  Trudno się dziwić, ze Polacy wolą domy tradycyjne, murowane, bo zwykle budują dom na całe zycie i chcą mieć solidny. Natomiast z powierzchnią często przesadzają, potem nie stać ich na ogrzewanie całości i zimno w tych domach. Często tez nie użytkują całości, bo dzieci się wyprowadzają i włąściwie tyle pomieszczeń nie jest potrzebne.

 • rattus-rattus

  Oceniono 31 razy 19

  A ja zwyczajnie nie mam zaufania do producentów oferujących „dziwne” technologie budowy domów. Teoretycznie wszystko powinno być ok, wszystko jest przeliczone i udokumentowane, ale problemem pozostanie wykonawstwo. Widziałem ile błędów popełniają budowlańcy przy tradycyjnych technologiach, a jak zaczną „rzeźbić„ w nowym materiale, to ryzyko zwiększa się kilkukrotnie.

 • haniku72

  Oceniono 11 razy 11

  Jeśli cena 70 m2 "małego domu w eksperymentalnym systemie" kosztuje tyle samo co domu 120 m2 budowanego metodą tradycyjną to jaki idiota zdecyduje się na pierwszy ?

 • nadkomisarz

  Oceniono 13 razy 11

  Dom to ma być dom. Piwnica, beton, stropy, cegła, pustak, dachówka. A piwnica z garażem taka, że jak przejdą czołgi to jeszcze można spokojnie dalej się bronić. Tak się buduje w Polsce.

 • zenekciec

  Oceniono 37 razy 11

  Musi byc solidny bunkier z betonu zeby byle jaki wiatr nie wywial nam slomy z gumofilcow .

 • tajemniczy_klient

  Oceniono 24 razy 10

  Tak się składa, że to kolejna reklama i nic więcej. Dom tani w budowie nigdy nie będzie tani w użytkowaniu. Mały dom nie znaczy tani, chyba, że obniżamy standard wykonania i wyposażenia w dodatkowe systemy co zawsze przekłada się na komfort użytkowania. Cena m kw. zawsze jest wyższa w przypadku małych powierzchni. Można oczywiście zrobić sobie ziemiankę - o gustach nie dyskutuję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX