Gdy Twoją działką jest cały świat - wszystko co chcielibyście wiedzieć o Tiny House

Nie masz działki. Twój budżet na dom wynosi nieco ponad 100 tysięcy złotych. Boisz się przywiązać do jednego miejsca, a do tego żyjesz ekologicznie. Oto propozycja dla Ciebie - Tiny House!

Tiny Houses to niewielkie całoroczne domy, zbudowane na przyczepie. Ich szkieletowa konstrukcja i użyte materiały z recyklingu powodują, że konstrukcja jest trwała i jednocześnie tania. Ale najciekawsze, że możesz Tiny House zabrać gdziekolwiek chcesz! 

Tiny Houses - moda ze Stanów

Dla wielu ludzi duży dom jest elementem budowania swojego wizerunku i prestiżu. W Polsce według danych GUS jedynie 2% wszystkich wybudowanych w 2016 roku domów jednorodzinnych ma mniejszą powierzchnię niż 100 metrów kwadratowych. Podobnie jest w USA skąd wywodzi się pomysł na małe przenośne domki, które są tanie w produkcji oraz mają ergonomicznie zaprojektowane wnętrze. Wszystko po to, by jak najlepiej wykorzystać powierzchnię domu. 

 

Najpopularniejsze modele Tiny House mają od 9 do 35 metrów powierzchni. Choć zdarzają się modele o 45 metrowym metrażu. Wszystkie są zamontowane na przyczepie, którą może pociągnąć samochód. Wymagane jest prawo jazdy B+E.  

Ekologia i ekonomia

Najtańsze dostępne w Polsce domki Tiny House kosztują 99 tysięcy złotych, choć są to wersje bez wykończonego wnętrza. By otrzymać wykończony Tiny House należy przygotować przynajmniej 125 tysięcy złotych. Przyczepa jest wykonana z ekologicznych materiałów, a dzięki skutecznemu ociepleniu i niewielkiej powierzchni ogrzanie go nie będzie drogie. 

  • Prąd - przyłącze stałe. Nic nie stoi na przeszkodzie by na dachu zamontować baterie słoneczne bądź korzystać z innych systemów
  • Woda - wymaga przyłącza bądź systemu samokompostującego (zasuszającego)
  • Ścieki - przyłącze bądź ekologiczna toaleta zamieniająca nieczystości w kompost
  • Ogrzewanie - możliwy piec elektryczny, gazowy bądź piec opalany drewnem (tzw. koza)

Grunt

Czy można Tiny House postawić wszędzie? Teoretycznie tak, w praktyce należy się kierować przepisami ruchu drogowego. Najlepszym wyjściem będzie posiadanie własnej działki. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by ją podnająć bądź wydzierżawić na interesujący nas okres. Można też skorzystać z kampusów przygotowanych przez producenta. 

Dla kogo Tiny House

Sami musicie odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli szukacie taniego rozwiązania kwestii mieszkaniowych, żyjecie w zgodzie z ekologią, a ponadto nie macie zamiaru przywiązywać się do jednego miejsca to Tiny Houses wydaje się być czym w sam raz dla Was!