Przez mało znane przepisy można stracić pieniądze. Uwłaszczenie jednak nie dla każdego

Osoby, które chcą skorzystać z wysokiej, sięgającej 90 proc. bonifikaty przy uwłaszczeniu, muszą pamiętać o jednym przepisie. Użytkowanie wieczyste nie zmieni się we własność, jeśli właściciel nieruchomości ma jakieś zaległości.
Zobacz wideo Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach

Niektóre osoby, które posiadają mieszkania podlegające przepisom o użytkowaniu wieczystym, mogą mieć problem z uzyskaniem zaświadczenia otwierającego drogę do zmian w księdze wieczystej. Chodzi o tych, którzy z tytułu opłat za użytkowanie mają jakieś zaległości. A o te nietrudno, bo część osób mogła uznać, że wprowadzone w 2019 roku przepisy oznaczają brak konieczności zapłaty. Tak tymczasem nie jest.

Za użytkowanie w roku 2019 i 2020 lepiej jednak zapłacić, a dopiero potem domagać się rozliczenia ewentualnej nadpłaty - już po załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem praw do gruntu.

Kruczek prawny może zablokować uwłaszczenie

Kluczowym warunkiem, który umożliwia wydanie zaświadczenia uprawniającego do wykupienia gruntów z bonifikatą, jest właśnie brak długu. Termin uregulowania należności za 2019 roku mija 29 lutego, a za bieżący z końcem marca - przypomina serwis.

Władze urzędów - np.  wrocławskiego - zapewniają, że w przypadku stwierdzenia zaległości pracownicy Wydziału Nieruchomości Komunalnych kontaktują się z zainteresowanymi. By uniknąć ryzyka przegapienia terminu, najlepiej wnieść opłatę za użytkowanie za ten rok - zostanie ona zaliczona na poczet opłaty przekształceniowej.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (10)
Przez mało znane przepisy można stracić pieniądze. Uwłaszczenie jednak nie dla każdego
Zaloguj się
 • jerpis

  Oceniono 17 razy 15

  Co to za prawo? Robić coś na "wszelki wypadek"?

 • znow_ja

  Oceniono 11 razy 11

  Jaki mało znany kruczek?
  W każdym formularzu składanym w urzędzie jest o tym informacja. Można pójść do kasy i uzupełnić zaległości.
  Składałem formularze o przekształcenie dla trzech osób - siebie, Mamy i siostry, każdy w innym mieście.

 • aaggnniikk

  Oceniono 12 razy 10

  Kiedyś jakiś dziennikarzyna z superexpresu napisał artykuł, ze moąna sobie obnązyć czynsz za to, ze nie ma w mieszkaniu temperatury odpowiedniej. Obniżyłam i byłam ścigana przez spóldzielnie. Gdy odszukałam tego dziennikarzyne , zeby zapytac sie na podstawie jakich przepisów tak stwierdził odpowiedział rozbrajajaco.: Nie wiem , mnie sie wydaje , że tak powinno byc . I to jest "sztuka" dziennikarska

 • six_a

  Oceniono 19 razy 9

  przecież ta opłata z mocy ustawy została zlikwidowana, to jakie "lepiej zapłacić" za 2019 i 2020???

 • tylko_na_forum

  Oceniono 7 razy 5

  Wy tez placicie bez faktury i bez wysokosci oplat, serio?! Jak nie ma papieru, to sie nie placi, a ze miasta maja w nosie terminowe dostarczanie, to licza ze ktos bedzie placil.a co jesli po zaplaceniu tej samej sumy co rok.wczesniej okaze sie pitem ze juz wszystko dawno temu.splacono? Dostaniemy zwrot?

 • ziggybam

  Oceniono 4 razy 2

  Chwila. Jeżeli na liście w urzędzie miejskim jest informacja że mieszkanie zostało juz przekształcone w 2019, ale nie ma do tej pory powiadomienia, to nie dość że nie ma żadnego uzasadnienia żeby placić za 2020 to jeszcze oplata za 2019 powinna być zaliczona na poczet opłaty przekształceniowej. Rozumiem zaległości sprzed 2019, ale nie rozumiem jak zaległości mogą powstać w latach obowiązywania ustawy, czyli we wspomnanych w tekście latach 2019-20.

 • ziggybam

  Oceniono 2 razy 2

  Chwila. Jeżeli na liście w urzędzie miejskim jest informacja że mieszkanie zostało juz przekształcone w 2019, ale nie ma do tej pory powiadomienia, to nie dość że nie ma żadnego uzasadnienia żeby placić za 2020 to jeszcze oplata za 2019 powinna być zaliczona na poczet opłaty przekształceniowej. Rozumiem zaległości sprzed 2019, ale nie rozumiem jak zaległości mogą powstać w latach obowiązyeania ustawy, czyli we wspomnanych w tekście latach 2019-20.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX