Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje. Z ksiąg wieczystych można wyciągnąć dane, np. PESEL

RPO zwrócił się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych o stanowisko dotyczące gromadzenia np. numeru PESEL w księgach wieczystych. Zdaniem RPO obecna sytuacja nie tylko narusza prawo do prywatności, ale może też ułatwiać kradzież tożsamości.

Dane (w tym nr PESEL oraz imiona rodziców) zawarte w księgach wieczystych umożliwiają obrót nieruchomościami. Ich sprzedaż, kupno, zaciąganie kredytu czy przepisywanie własności. Wszystkie są dostępne online, przez platformę Elektronicznych Ksiąg Wieczystych - ekw.ms.gov.pl.

Dane w księgach wieczystych

To nie pierwszy raz, gdy RPO zwraca uwagę na gromadzenie wrażliwych danych w księgach Wieczystych. Już w 2014 roku zwrócono się z prośbą o stanowisko w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Wówczas zwracano uwagę, że dane podane w KW ograniczają autonomię informacyjną jednostki, zagwarantowaną przez art. 51 ust. 2 Konstytucji. Zgodnie z nim władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.

Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości jednak nie pozostawiała złudzeń. "W trakcie tej analizy Ministerstwo Sprawiedliwości nie znalazło wystarczającego uzasadnienia dla rezygnacji z ujawniania w księdze wieczystej tych danych. Numer PESEL, a także imiona rodziców pozwalają bowiem na jednoznaczną identyfikację osób fizycznych ujawnionych w księdze wieczystej, co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami." - czytamy w odpowiedzi sekretarza stanu na interpelację nr 27879. 

Księgi wieczyste w erze RODO

Ponowne rozpatrzenie tego problemu RPO argumentuje wprowadzeniem przepisów RODO z 2018 roku. Wprowadzają one między innymi zasadę minimalizacji danych. Ponadto, RPO zwraca uwagę, że wcześniej dane ujawniane w księgach wieczystych nie zawierały wielu obecnych danych i nie utrudniało to obrotu nieruchomościami. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że dostęp do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych ma każdy przez platformę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Ale, żeby móc się z nimi zapoznać wymagany jest numer księgi Wieczystej, a ten powinno się znać (bądź po prostu posiadać odpowiedni dokument). Można go również otrzymać w Starostwie Powiatowym. 

Wypis z księgi wieczystej, w którym znajduje się wskazany numer, może zostać wydany jedynie osobie będącej właścicielem nieruchomości, osobie władającej nieruchomością bądź pełnomocnikowi tych osób.

Osoba niebędąca nikim z wyżej wymienionych może starać się o wydanie wypisu, lecz musi wykazać się interesem prawnym do danej nieruchomości. 

Źródło: portalsamorzadowy.pl, sejm.gov.pl

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Więcej o:
Komentarze (11)
Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje. Z ksiąg wieczystych można wyciągnąć dane, np. PESEL
Zaloguj się
 • pwiejacz

  Oceniono 24 razy 22

  To prawda, ale nie to jest złem. Złem jest zbytnia łatwość uzyskania kredytu w imieniu osoby, której dane się zna.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 18 razy 14

  Nie rozumiem tego, że pan Rzecznik jeszcze nie zauważył, że w naszym kraju de facto nigdy nie funkcjonowała i nie funkcjonuje tzw. ochrona danych osobistych.
  Powołano urząd, ludziom wypłaca się spore pieniądze za nicnierobienie.
  Gdyby cokolwiek robili, to pan Rzecznik nie musiałby martwić się takimi przypadkami, jak powyżej opisywany.
  Taka Wolska!

 • onduma

  Oceniono 12 razy 8

  Oszustwa sa mozliwe nie dlatego, ze ktos zna nasze dane ale dlatego, ze osoby i instytucje nie sprawdzaja oszustow. Rozne pozyczki przez internet i sady elektroniczne. Cala odpowiedzialnosc za udzielone na inna osobe kredyty czy operacje finansowe powinna spoczywac na instytucjach, sedziach, notariuszach, adwokatach i komornikach. w Norwegii i innych krajach w internecie mozesz uzuskac dane innych osob, ich adres , numer telefonu a takze dochody i zaplacone podatki. Reforma prawa i sadownictwa musi byc jeszcze glębsza. Najwieksza wladze powinien miec suweren czyli obywatele a nie kasty i prawnicy majacy wladze stosowania kruczkow prawnych.

 • smiki48

  Oceniono 10 razy 4

  taki rzecznik w USA to pewnie by zwariował. W danych umieszczanych na rządowych stronach można wyczytać oprócz adresu i członków rodzin, można nawet dowiedzieć się której partii jest się członkiem. Jak zostaje popełnione przestępstwo, to wizerunek podejrzanego jest jawny. Tylko w Polsce chroni się bandytów.

 • mppmpp

  Oceniono 1 raz 1

  No to się rzecznik obudził! Na forach ludzie piszą o tym już od dawna. Zrywny jak mustang! Brawo.

 • raknawspak

  Oceniono 3 razy 1

  "Wypis z księgi wieczystej, w którym znajduje się wskazany numer, może zostać wydany jedynie osobie będącej właścicielem nieruchomości, osobie władającej nieruchomością bądź pełnomocnikowi tych osób."

  B Z D U R A

  Elektroniczny wypis można za 50 pln wyciągnąć na chybił trafił.

  Przeglądanie pełnych ksiąg jest banalnie proste, a cyfra kontrolna na końcu to tylko zakres 0-9 więc bardzo łatwo jest dowiedzieć się kto czego gdzie jak

 • panbies

  Oceniono 3 razy -1

  Również pesel na dowodzie osobisty to naruszenie prywatności.
  W każdej chwili może ktoś podprowadzić dowód no i ma pesel.
  Powinni wydawać dowód z zamazanym peselem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX