Rząd może wprowadzić nową ulgę. Zwrot części pieniędzy za zakup mieszkania

Według nieoficjalnych informacji rząd może wkrótce wprowadzić nową ulgę mieszkaniową. Skorzystają na niej ci, którzy mieszkanie kupują po raz pierwszy. Czym nowe rozwiązanie miałoby się różnić od obecnie obowiązującego?

>>> Zobacz także: "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką"

Zobacz wideo

Ministerstwo Rozwoju najprawdopodobniej pracuje nad wprowadzeniem nowej ulgi mieszkaniowej. Możliwe, że osoby, które dokonają zakupu pierwszego mieszkania w życiu zyskają finansowo.

Będzie nowa ulga mieszkaniowa? Pieniądze częściowo wrócą do kupującego

Jak może działać nowa ulga? Część kwoty przeznaczonej na zakup nieruchomości miałaby wrócić do nowego właściciela pod postacią zmniejszonego podatku dochodowego rozliczanego poprzez PIT. Jak ustalił serwis Money.pl istniałyby dwa rodzaje ulgi - udzielonej jednorazowo lub rozłożonej na lata. Szczegóły nie są jeszcze znane - w resorcie trwają obecnie podatkowe analizy różnych wariantów rozwiązania.

Dziś z ulgi mieszkaniowej znacznie trudniej skorzystać. Pieniądze ze sprzedaży posiadanego mieszkania trzeba bowiem wydać na nową nieruchomość w ściśle określonym terminie - w ciągu pięciu lat od wejścia w posiadanie lokalu (przez zakup bądź spadek). W innym wypadku od transakcji trzeba odprowadzić liczący 19 proc. podatek. Mało tego, by go uniknąć zakupiony lokal musi realizować nasze własne cele mieszkaniowe, co uniemożliwia przeznaczenie środków na cele czysto inwestycyjne.

Nowa regulacja pomogłaby nie tylko kupującym - zachęcając ich dokonania transakcji - ale i sprzedającym, bo na chętnych na zakup mogłoby być znacznie więcej.

Możliwe zmiany w programie Mieszkanie Plus

Możliwe, że wraz z nowymi przepisami resort rozwoju, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, wprowadzi też nowe przepisy dotyczące Mieszkania Plus. Jeden ze sztandarowych programów rządu, który do tej pory okazał się - wedle licznych opinii ekspertów - klapą, ma zyskać nową szansę. Do tej pory w ramach rządowego projektu do użytku oddano zaledwie kilkaset nieruchomości, premier Mateusz Morawiecki zapowiadał natomiast, że będą ich dziesiątki tysięcy.

Czy zmian, które w istotny sposób wpłyną na rynek nieruchomości będzie więcej? Mamy przekonać się o tym w ciągu kilku tygodni.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (28)
Rząd może wprowadzić nową ulgę. Zwrot części pieniędzy za zakup mieszkania
Zaloguj się
 • raknawspak

  Oceniono 6 razy 6

  Przecież ten przepis obowiązywał już 20 lat temu. Po zakupie mieszkania, można było uszczuplić PIT o kilkanaście / kilkadziesiąt tysięcy złotych, pracodawca nie odprowadzał zaliczek a pracownik otrzymywał pensję o zaliczkę powiększoną. Nic nowego, sam korzystałem przez 3 lata.

 • jaleros

  Oceniono 4 razy 4

  Było już kiedyś, Jako odliczenie od podatków.

 • iwonazetka

  Oceniono 4 razy 4

  A nie prościej byłoby po prostu dać ludziom mieszkania za friko? Tak na koszt państwa (czytaj: podatnika).

 • sir.fred

  Oceniono 4 razy 4

  Kupiłem kilkanaście lat temu. Rozumiem, że dostanę ulgę, skoro jest "równość wobec prawa".

 • lobuz5

  Oceniono 3 razy 3

  He he, to ceny znowu pojda w gore🤣🤣😙

 • tacx

  Oceniono 3 razy 3

  Za jakie grzechy ja tu się meczę, podatki płace i biorę kredyt na mieszkanie? o państwo to dom wariatów po prostu. Teraz bogaci tatusiowie robią darowizny na syna, córkę, zięcia, wnuka i kupujemy mieszkanie - z dopłatą.
  Ten kraj to po prostu coś niewyobrażalnego. Ci idioci robią wszystko aby mieszkania yły coraz drożesze - ergo nawet po dopłatach nieosiągalne dla normalnych ludzi

 • pcat

  Oceniono 5 razy 3

  Pewnie zrobią jak z dopłatą na samochody elektryczne. Ogłosili 37 tys dopłaty do aut, ludzie zamówili, a ministerstwo obcięło dopłaty o połowę.

 • belladonna34

  Oceniono 2 razy 2

  a pis-rząd to wam płaci za takie artykuły czy za friko je wrzucacie? ;) Nawet jak pis wprowadzi w życie ten projekt, to jak we wszystkim, co robi pis będą fuck-upy, np. nie uwzględni jakiejś licznej grupy, albo jakichś wariantów prawnych zakupu, albo trzeba będzie dostarczyć jakiś kwity, których urzędy nie będą w stanie przeprocesować itd. Dyletanci z pis nie są w stanie nic zrobić dobrze.
  I oczywiście wzrosną ceny. I to może jest gra na na wzrost cen i pompowanie bańki. Jak teraz jest taki boom skupowania mieszkań (bonzowie pis? fundusze spekulujące nieruchomościami?, jakieś Rydzyki? ;)), to ktoś będzie chciał się ich za pewnien czas z zyskiem pozbywać, więc muszą się znaleźć nabywcy... Rząd pis nie robi nic dla obywateli, robi dla własnej kasy, propagandy i lobbujących cwaniaków.

 • mjuhbun

  Oceniono 2 razy 2

  zarobki są zupełnie nie dopasowane do cen mieszkań
  musiał bym pracować 150 lat na takie zwykłe mieszkanie
  jesteśmy zmuszenie nadal mieszkać na działce letniskowej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX