Rząd może wprowadzić nową ulgę. Zwrot części pieniędzy za zakup mieszkania

Według nieoficjalnych informacji rząd może wkrótce wprowadzić nową ulgę mieszkaniową. Skorzystają na niej ci, którzy mieszkanie kupują po raz pierwszy. Czym nowe rozwiązanie miałoby się różnić od obecnie obowiązującego?

>>> Zobacz także: "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką"

Zobacz wideo

Ministerstwo Rozwoju najprawdopodobniej pracuje nad wprowadzeniem nowej ulgi mieszkaniowej. Możliwe, że osoby, które dokonają zakupu pierwszego mieszkania w życiu zyskają finansowo.

Będzie nowa ulga mieszkaniowa? Pieniądze częściowo wrócą do kupującego

Jak może działać nowa ulga? Część kwoty przeznaczonej na zakup nieruchomości miałaby wrócić do nowego właściciela pod postacią zmniejszonego podatku dochodowego rozliczanego poprzez PIT. Jak ustalił serwis Money.pl istniałyby dwa rodzaje ulgi - udzielonej jednorazowo lub rozłożonej na lata. Szczegóły nie są jeszcze znane - w resorcie trwają obecnie podatkowe analizy różnych wariantów rozwiązania.

Dziś z ulgi mieszkaniowej znacznie trudniej skorzystać. Pieniądze ze sprzedaży posiadanego mieszkania trzeba bowiem wydać na nową nieruchomość w ściśle określonym terminie - w ciągu pięciu lat od wejścia w posiadanie lokalu (przez zakup bądź spadek). W innym wypadku od transakcji trzeba odprowadzić liczący 19 proc. podatek. Mało tego, by go uniknąć zakupiony lokal musi realizować nasze własne cele mieszkaniowe, co uniemożliwia przeznaczenie środków na cele czysto inwestycyjne.

Nowa regulacja pomogłaby nie tylko kupującym - zachęcając ich dokonania transakcji - ale i sprzedającym, bo na chętnych na zakup mogłoby być znacznie więcej.

Możliwe zmiany w programie Mieszkanie Plus

Możliwe, że wraz z nowymi przepisami resort rozwoju, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, wprowadzi też nowe przepisy dotyczące Mieszkania Plus. Jeden ze sztandarowych programów rządu, który do tej pory okazał się - wedle licznych opinii ekspertów - klapą, ma zyskać nową szansę. Do tej pory w ramach rządowego projektu do użytku oddano zaledwie kilkaset nieruchomości, premier Mateusz Morawiecki zapowiadał natomiast, że będą ich dziesiątki tysięcy.

Czy zmian, które w istotny sposób wpłyną na rynek nieruchomości będzie więcej? Mamy przekonać się o tym w ciągu kilku tygodni.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl