Ile wydaje na rachunki przeciętne polskie gospodarstwo domowe? Masę pieniędzy!

Prąd, media, telefon, internet, gaz, opłaty na rzecz wspólnoty... jest tego wiele. Co miesiąc z kieszeni statystycznego Polaka ucieka od kilkuset do kilku tysięcy złotych w rachunkach za nośniki energii i w postaci innych opłat. Rocznie ta kwota to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Niewiele osób prowadzi dziennik budżetu domowego. Większość po prostu opłaca rachunki w podanym terminie, nie zastanawiając się, ile rocznie na nie przeznacza. A jest to niemała kwota. 

Prawie 12 tys. zł rocznie w rachunkach

GUS przedstawił najnowsze wyniki zużycia energii w gospodarstwach domowych za 2018 rok. Instytucja dokładnie wyliczyła, ile na prąd, ogrzewanie, ciepłą wodę itp. rocznie przeznaczało przykładowe gospodarstwo domowe. By oszacować najbardziej wiarygodny wynik, do podanych danych dołączyliśmy w materiale średnie wartości nieujętych w badaniu parametrów takich jak: opłaty na rzecz wspólnoty, rachunki za internet, wywóz śmieci itp. 

Gospodarstwa domowe różnią się między sobą powierzchnią, typem ogrzewania, sposobem dystrybucji ciepłej wody itd. Na potrzebę materiału przyjęto, że standardowe gospodarstwo domowe znajduje się w mieście i składa się z trzech osób. Mieszkanie jest wyposażone w media sieciowe. 

Do wyliczeń skorzystano z raportu GUS "Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 r." oraz raportu opublikowanego przez KRD "Portfel statystycznego Polaka" za ten sam rok. 

domiporta.pl

Ponad 11 tys. zł płacił przeciętny Kowalski w 2018 roku za utrzymanie swojego mieszkania w mieście. Największy udział w tej kwocie zajmowały opłaty za mieszkanie. Często były w nich już ujęte ryczałty na poczet ogrzewania i wody. Ale w tym konkretnym przykładzie ciepło z sieci oraz ciepłą wodę oszacowano oddzielnie. 

Na drugim miejscu wśród opłat był rachunek za ogrzewanie i wynosi on średnio w miastach 1,5 tysiąca złotych rocznie. Znajdujący się na trzecim miejscu koszt zakupu energii pochłaniał średnio rocznie 1,3 tysiąca zł. Istotnym składnikiem opłat był również rachunek za prąd.

Poszukujesz kredytu mieszkaniowego? Sprawdź tutaj >>> 

Będzie drożej w 2020

W 2019 roku zamrożono taryfy prądu, przez co odbiorca indywidualny nie odczuł aż tak poważnie podwyżek. Niestety, w 2020 roku zapłacimy jeszcze więcej niż w przedstawionym wcześniej wyliczeniu. Pewne są na razie podwyżki prądu, opłat dla wspólnoty, wywozu śmieci oraz podatku od nieruchomości.

domiporta.pl

Urząd Regulacji Energetyki na początku stycznia zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Według nowych taryf cena prądu dla odbiorców indywidualnych wzrośnie w 2020 roku średnio o 11,6 procent. 

domiporta.pl

Źródło: stat.gov.pl, krd.pl

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Sprawdź Domiporta.pl