Skutek likwidacji użytkowania wieczystego - dłuższe kolejki w sądach wieczystoksięgowych

W 2019 roku zniesiono użytkowanie wieczyste i od tej pory każdy posiadacz nieruchomości na gruncie skarbu państwa może, po zapłaceniu opłaty przekształceniowej, uzyskać prawo do gruntu. Efektem ubocznym okazały się kolejki w sądach.

Każdorazowe przekształcenie gruntu we własność wiąże się ze stosownym wpisem w Księdze Wieczystej. Polacy, chcąc skorzystać z atrakcyjnych bonifikat, zasypali sądy wieczystoksięgowe sprawami. Spowodowało to wydłużenie oczekiwania na wpis z kilku tygodni do kilku miesięcy, podaje "Rzeczpospolita". 

Zobacz wideo

Trudno o wpis do Księgi Wieczystej

Wprowadzona parę lat temu Elektroniczna Księga Wieczysta przyśpieszyła wiele procesów w sądach wieczystoksięgowych, dzięki czemu czas oczekiwania na odpis bądź wpis w KW skrócił się do kilku tygodni. Niestety, mimo sprawnego systemu liczba spraw jest zbyt duża, by mogliby sobie z nią poradzić sądowi referendarze.

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, od stycznia do września 2018 r. wpłynęło ok. 2,7 mln spraw. Natomiast w analogicznym okresie 2019 roku było ich już niemal dwa razy więcej, ok. 4,65 mln.

Za dużą liczbę składanych wniosków odpowiada przede wszystkim koniec użytkowania wieczystego. Ale nie tylko. Wpływ na to ma również boom budowlany i liczba przeprowadzanych transakcji w 2019 roku. GUS jeszcze nie podał liczby zawartych aktów notarialnych za zeszły rok, ale jako że w 2018 wzrost wynosił ponad 7 procent, można przypuszczać, że również 2019 rok należał do wyjątkowo obfitych. 

Czym to grozi

Spowolnienie pracy sądów wieczystoksięgowych może spowodować wydłużenie procesu budowy nowych mieszkań o kilka bądź nawet kilkanaście miesięcy, ponieważ deweloperzy oraz inwestorzy prywatni muszą czekać z rozpoczęciem prac na stosowany wpis. Opóźnienia pracy sądów nie dotkną jedynie deweloperów. 

Z niepożądanymi skutkami muszą liczyć się również sami nabywcy mieszkań. Dłuższe oczekiwanie na rozpatrywanie wniosku o wpis własności dla klientów oznacza między innymi wyższe oprocentowanie kredytu. W skrajnych przypadkach banki mogą również nie udzielać kredytów hipotecznych z powodu niedostarczenia na czas odpowiedniego wpisu w KW przez kupca mieszkania.

Czy takiego obrotu spraw można było uniknąć? Niektórzy eksperci rynku nieruchomości zwracają uwagę na źle przygotowaną ustawę dotyczącą przekształceń. Gdyby opłaty za użytkowanie wieczyste wnoszone w 2019 r. przez tych, którzy chcieli korzystać z bonifikat, były zaliczane na poczet opłaty przekształceniowej, nie byłoby konieczności wpisywania każdorazowo roszczeń miasta do KW. Sądy nie zostałyby wtedy zasypane taką liczbą spraw.

Oferty nieruchomości znajdziesz na Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (6)
Skutek likwidacji użytkowania wieczystego - dłuższe kolejki w sądach wieczystoksięgowych
Zaloguj się
 • czerski.fake

  Oceniono 3 razy 1

  Czerscy zajmijcie się lepiej roszczeniem o opłatę przekształceniową, która najpewniej pojawiła się w każdej KW (dział III) której dotyczy przekształcenie. Ludzie powpłacali do końca marca 2019 opłaty wynikające z użytkowania wieczystego (bo nie wiadomo było czy płacić czy nie) a mimo to, zaświadczenia i decyzje o bonifikacie (na podstawie deklaracji) urzędy wydawały w 3 i 4 kwartale tego samego roku - mimo to do sadu wieczystoksięgowego wędrowały wnioski o wpis roszczenia. Teraz za wykreślenie roszczenia trzeba od wniosku płacić 250 zł... kto za tym stoi kurła mać ?!

 • mietasek1967

  Oceniono 3 razy 1

  Czerska jak zwykle wprowadza w błąd czytelników . Taka wtopa to codzienność .

 • mocherowaemerytka

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo spłycone i nieprawdziwe informacje. To nie właściciele gruntu składają wnioski o wpis prawa własności tylko Skarb Państwa lub Gmina z urzędu zawiadamia księgi. Wpisy te mają pierwszeństwo przed innymi wobec czego kolejka do wpisu własności, szczególnie nabycia mieszkań od dewelopera, została wydłużona. W moim przypadku czekam od listopada 2018r. na wpis do KW. Bez wpisu do księgi nie mogę ubiegać się o ulgę w opłacie przekształceniowej. i kółko się zamyka. Dziennikarz nie przyłożył się do rozeznania tematu.

 • czerski.fake

  Oceniono 1 raz 1

  "Polacy, chcąc skorzystać z atrakcyjnych bonifikat, zasypali sądy wieczystoksięgowe sprawami" - co za brednie czerski pismak znów pisze ? wpis do KW (sąd wieczystoksięgowy) następuje z mocy ustawy, dane są przesyłane przez urząd dzielnicy/gminy/miasta a nie przez osoby korzystające z przekształcenia.

 • tornemorgren

  0

  Czytały czerskie ustawę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX