Pompa ciepła czy gaz? Jakie źródło ciepła wybrać?

Szukasz oszczędnego i możliwie ekologicznego ogrzewania do swojego domu? Prawdopodobnie wahasz się pomiędzy dwoma rozwiązaniami – pompą ciepła a kotłem gazowym. Oba mają swoje zalety, dlatego podjęcie decyzji może być trudne. Mamy jednak nadzieję, że poniższe porównanie nie pozostawi w Twojej głowie zbędnych wątpliwości. Dowiedz się, co wybrać!

 

Pompa ciepła – zalety i wady

 

 

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze wykorzystujące energię odnawialną. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie w polskich domach pozyskujące naturalną energię cieplną z otoczenia – a dokładnie z powietrza, gruntu lub wody. Do pracy urządzenie zużywa jedynie niewielkie ilości energii elektrycznej (znacznie mniejsze niż w przypadku klasycznego pieca elektrycznego) – ok. 75% ciepła pochodzi z odnawialnych źródeł energii, a jedynie 25% prądu elektrycznego.

 

Do najważniejszych zalet pomp ciepła należą:

 

  • energooszczędność – niskie koszty ogrzewania,

 

  • bezobsługowość – całkowicie automatyczna praca,

 

  • bezpieczeństwo – brak zagrożenia wybuchem,

 

  • przyjazność dla środowiska – wykorzystanie energii odnawialnej,

 

  • brak spalin i wyziewów – czystsze powietrze i brak konieczności budowy komina przy ogrzewaniu wyłącznie pompą,

 

  • przystosowanie do wieloletniej pracy – żywotność pomp ciepła określa się na co najmniej 30 lat,

 

  • korzystna współpraca z fotowoltaiką – możliwość zredukowania kosztów pozyskania energii cieplnej niemal do zera,

 

Pompy ciepła można wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. W zależności od wybranego typu (pompa powietrzna, gruntowa, wodna) oraz konkretnego modelu różnią się one efektywnością, a także cenami. Tak naprawdę trudno wymienić niepodważalne wady tego typu urządzeń, ale można za nie uznać:

 

  • wysoki koszt zakupu pompy ciepła – w porównaniu z wieloma innymi urządzeniami grzewczymi,

 

  • uzależnienie od energii elektrycznej – przerwy w dostawach prądu powodują brak ogrzewania,

 

Czy zatem warto zainwestować w pompę ciepła? Sprawdź poniższe zestawienie zalet i wad ogrzewania gazowego, a odpowiedź na to pytanie stanie się łatwiejsza.

 

 

Ogrzewanie gazowe – zalety i wady

 

 

Ogrzewanie gazem należy obecnie do najpopularniejszych w naszym kraju. Polacy wybierają je ze względu na większą wygodę użytkowania niż w przypadku pieców na paliwa stałe, wysoką wydajność i relatywnie niskie koszty eksploatacji. Za szczególnie korzystny uznawany jest montaż kotła kondensacyjnego, który wykorzystuje także ciepło generowane przez spaliny, dzięki czemu osiąga wyższą sprawność.

 

Do najważniejszych zalet pomp ciepła należą:

 

  • wysoka sprawność – bardzo dobra efektywność ogrzewania,

 

  • wysoki stopień zautomatyzowania – brak konieczności uciążliwej obsługi i częstego serwisowania,

 

  • brak stałych produktów spalania – brak konieczności usuwania popiołu i związanego z tym brudu,

 

  • cicha praca – niski poziom hałasu,

 

  • stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne – w 2024 r. gaz nadal pozostaje relatywnie tanim źródłem ogrzewania.

 

Główną przeszkodą do montażu ogrzewania gazowego jest brak odpowiedniego przyłącza. W niektórych przypadkach można je wykonać, ale wiąże się to z dość wysokimi kosztami. Jeśli jednak Twój dom nie znajduje się w zasięgu sieci gazowej, jedynym sposobem na skorzystanie z ogrzewania gazowego jest montaż specjalnego zbiornika i samodzielnie zadbanie o dostawy paliwa.

Kotły gazowe mają jednak sporo wad, do których zaliczają się:

 

  • dość wysokie koszty zakupu i montażu – nowoczesne kotły kondensacyjne o wysokiej sprawności i niezawodności są dość drogie, a ich montaż też jest dość kosztowny, szczególnie jeśli konieczne jest wykonanie przyłącza,

 

  • ryzyko wybuchu – szczególnie w przypadku niewłaściwej eksploatacji,

 

  • ryzyko wycieku gazu – w przypadku awarii lub niewłaściwej eksploatacji,

 

  • konieczność montażu w osobnym pomieszczeniu – wymagana budowa kotłowni i komina,

 

  • planowane podwyżki cen gazu – zwiększenie kosztów eksploatacji w najwyższych latach.

 

 

Co z cenami prądu? Koszty użytkowania pomp ciepła

 

 

Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że w kolejnych latach ceny prądu dostarczanego z sieci również mogą wzrosnąć. Jednocześnie mówi się jednak o wprowadzeniu preferencyjnych taryf dla użytkowników pomp ciepła. Pozwoliłoby to obniżyć koszty eksploatacji tych urządzeń. Użytkownicy pomp ciepła mogą jednak również produkować własny prąd – przy równoległej inwestycji w instalację fotowoltaiczną koszt ogrzewania może spaść niemal do zera. Natomiast zakup własnego magazynu energii pomoże całkowicie uniezależnić się od dostaw z sieci.

 

 

Pompa ciepła czy gaz – co wybrać?

 

 

Co zatem wybrać? Nie ma wątpliwości, że przyszłościowo to pompy ciepła wydają się lepszym wyborem. Specjaliści już teraz rekomendują montaż właśnie tych urządzeń, szczególnie biorąc pod uwagę zmiany w prawie, które wejdą w życie już na początku 2027 r. Ostateczna decyzja zależy jednak od Ciebie – najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowców i dokonać indywidualnych kalkulacji kosztów biorąc pod uwagę uwarunkowania oraz zapotrzebowanie na energię w Twoim domu.