Instalacja bojlera na kotwę chemiczną. Te rzeczy warto wiedzieć

Kotwy chemiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych i niezawodnych typów montażu. Z tego powodu łączniki wklejane są stosowane nawet w warunkach ekstremalnych i wszędzie tam, gdzie tradycyjne kotwienie mechaniczne okazuje się zawodne. Żywice znajdują więc szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie, ale z powodzeniem można je wykorzystać w instalacjach domowych, takich jak np. montaż bojlera. Sprawdź, jak wykonać tego rodzaju aplikację w podłożu otworowym. 

 

Kotwa chemiczna – sposób na przenoszenie najwyższych obciążeń

 

 

Waga bojlerów może wynosić od trzydziestu kilogramów (w przypadku urządzeń o pojemności 80 l) aż do stu kilogramów (bojlery o pojemności 200 l). Wysokie obciążenie powoduje, że do instalacji bojlera, nie zawsze najlepszym wyborem będzie tradycyjna kotwa mechaniczna, działająca na zasadzie sił rozporu. Ciężar urządzenia i dodatkowe naprężenia w podłożu mogą spowodować, że mocowania z czasem ulegną wyrwaniu.

 

Żywice zespalają się z podłożem w wyniku adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się materiałów. Kotwa chemiczna równomiernie przenosi ciężar na całej długości łącznika, dlatego nie powoduje naprężeń w podłożu. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy wykonujesz instalację w słabszej powierzchni otworowej. Zastosowanie kotwy chemicznej zapewnia bezpieczny i trwały montaż. Aby jednak osiągnąć taki efekt, konieczne jest prawidłowe nałożenie żywicy.

 

 

 

Wybór kotwy chemicznej do instalacji bojlera

 

 

Pokażemy, jak zainstalować bojler za pomocą kotwy chemicznej R-KEM II w podłożu poryzowanym. Uniwersalne kotwy chemiczne Rawlplug dostępne są w kartuszach o różnych pojemnościach (175 ml, 300 ml, 410 ml). Dodatkowo, w ofercie Rawlplug znajdziesz żywice w wersji standardowej, zimowej i letniej, dzięki czemu kotwa sprawdzi się również w skrajnych temperaturach. Kotwa chemiczna poliestrowa R-KEM II nadaje się do montażu m.in. w cegle pełnej i otworowej, pustakach, cegle silikatowej, betonie niezarysowanym oraz gazobetonie.

 

Montaż bojlera przy użyciu kotwy chemicznej krok po kroku

 

 

Aby przeprowadzić montaż bojlera sprawnie i bezproblemowo, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

 

 

1. Przygotuj się do pracy

 

 

Na początek zgromadź wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria do wykonania kotwienia przy pomocy kotwy chemicznej (wklejanej). Będziesz potrzebować:

 

  • wiertarki z wiertłem odpowiednim do rozmiaru otworu oraz typu podłoża (rekomendujemy użycie wiertła Rawlplug Brickdrill) 

 

  • wyciskacza

 

  • prętów gwintowanych, na których zostanie zamocowany bojler

 

  • tulei siatkowych do podłoży otworowych

 

  • akcesoriów do czyszczenia otworów (pompka ręczna oraz wycior)

 

  • kotwy chemicznej (Rawlplug R-KEM II)

 

  • poziomicy

 

  • okularów i rękawic ochronnych

 

 

2. Proces wiercenia otworów

 

 

Po przygotowaniu wszystkich narzędzi i akcesoriów, możesz przystąpić do montażu. Korzystając z poziomicy wyznacz punkty, w których wykonasz otwory. Wykonane otwory powinny osiągać długość i średnicę tulei siatkowych, do których zostanie aplikowana żywica. Jeśli do czynienia mamy z podłożem otworowym, to należy wiercić otwory bez udaru, używając wiertła przeznaczonego do tego typu powierzchni. 

 

 

3. Czyszczenie otworów

 

 

Zgodnie z Europejską Oceną Techniczną, podczas montażu kotwy chemicznej w podłożu poryzowanym, nie należy pomijać etapu czyszczenia otworu (pomimo że żywica będzie aplikowana do tulei siatkowej, a nie bezpośrednio do otworu). Do pozbycia się pyłu oraz zwiercin, użyj szczotki (tzw. wyciora) oraz pompki ręcznej. Aby prawidłowo wyczyścić otwór pod kotwę chemiczną, postępuj zgodnie z metodą 4x 4x 4x: użyj pompki cztery razy, wyciora cztery razy i ponownie pompki cztery razy.

 

 

3. Proces aplikacji żywicy oraz instalacji pręta

 

 

Wykorzystanie kotwy wklejanej (chemicznej) w podłożu otworowym wymaga użycia tulei siatkowych. Tuleje pomagają właściwie umiejscowić pręt, zapewniając tym samym równomierne dozowanie żywicy, dodatkowo zapobiegając jej wypływaniu z otworu. Po umieszczeniu tulei w otworach, przystąp do dozowania żywicy. Wypełnij tuleje w 100% na całej ich długości.

 

Następnie ruchem obrotowym osadź pręty w tulejach siatkowych i pozostaw żywicę do wyschnięcia. Instalacja pręta powinna nastąpić w określonym przez producenta czasie (tzw. czas montażu kotwy chemicznej). Znajdziesz go na opakowaniu. Pamiętaj również, że średnica pręta musi być mniejsza niż średnica tulei siatkowej. Rekomendowana różnica to 4 mm. 

 

Ważne: Przed aplikacją żywicy sprawdź jej datę ważności oraz czas wiązania, który zależy od temperatury podłoża, w którym wykonywany jest montaż.

 

 

4. Montaż bojlera

 

 

Po upływie czasu potrzebnego na całkowite związanie żywicy, możesz bezpiecznie przystąpić do montażu bojlera na ścianie. Zawieś urządzenie na prętach i dokręć nakrętki, aby zapewnić pełną stabilność konstrukcji. Na koniec wystarczy podłączyć bojler do instalacji wodnej oraz elektrycznej.