Wieża Roszpunki naprawdę istnieje i jest do kupienia. A cena? Jak budynek - wysoka

Bajkę o Roszpunce, królewnie uwięzionej w wysokiej wieży, zna każde dziecko. Ale jak się okazuje w dalekiej Szkocji, można nabyć nieruchomość, która mogłaby spokojnie uchodzić za miejsce zamieszkania długowłosej królewny. W budynku, co prawda nie ma wody ani prądu, ale wszystko wynagrodzić może widok z okna. 

Anglia ze względu na swoją historię i prawo konserwatorskie posiada wiele unikalnych w skali świata budowli. Ich właścicielami nierzadko są zwykli Brytyjczycy, potomkowie dawnych właścicieli. Jedną z takich osób jest właścicielka wieży Binn Hill Tower. 

Wieża Roszpunki istnieje

Niesamowita nieruchomość znajduje się na pięknych wrzosowiskach w Perthshire w Szkocji. Obecną właścicielką budynku jest Vicki Galligan, która przyznaje, że jedną z wad tej oferty jest brak dostępu do wody i elektryczności. Jakby tego było mało, budynek z pewnością wymaga generalnego remontu. 

 

Właścicielka kupiła posiadłość siedem lat temu, gdy narodziło się jej syn. Galligan planowała wieżę wyremontować i stworzyć w niej miejsce do weekendowych wypadów dla całej rodziny. Oceniając poziom zaniedbania budynku, z planów niewiele wyszło i właścicielka postanowiła pozbyć się budynku. 

Wysoka cena, jak wysoka wieża

Budynek został wybudowany ok. 1813 roku w stylu neogotyku na polecenie Francisa Gray'a 14. lorda Gray. Z najwyższego piętra rozpościera się panoramiczny widok lasy Perthshire, znane ze swojej naturalnej scenerii. Problem jednak stanowi brak prądu i przyłącza wody. Może być to kosztowna instalacja, ponieważ jak twierdzą eksperci z agencji nieruchomości Thorntons, doprowadzenie wiązałoby się z  przeprowadzeniem źródła prądu przez las. 

Jaka powinna być temperatura wewnątrz?

Budynek wieży był pierwotnie obserwatorium, znajdującym się w centralnym punkcie posiadłości Kinfauns. Sam zamek został wybudowany w 1825 roku. Obecnie zabudowania na tym terenie są oznaczone jako zabytek klasy A. 

 

Cena za tę piękną, acz zniszczoną nieruchomość nie jest niska. Obecna właścicielka życzy sobie 91 tys. funtów, czyli ok. pół miliona złotych.

 

Zdjęcie główne: zdjęcie ofertowe / rightmove.co.uk