W Polsce powstaje nietypowy dom w kształcie imbryka. Nietypowa inwestycja pod Bydgoszczą

Nietypowe nieruchomości nie powstają wyłącznie nad morzem i w górach, by stać się atrakcją turystyczną. Dowodzi tego inwestycja prowadzona w niewielkiej wsi pod Bydgoszczą. Skąd inspiracja, by budynek miał właśnie taki kształt? Kto stoi za nietypowym projektem? 

W okolicach Solca Kujawskiego (kilkanaście kilometrów na Zachód od Bydgoszczy), powstaje jedna z najbardziej niecodziennych nieruchomości, jaką widzieliśmy. Budowla w kształcie imbryka do herbaty nie jest żartem, na poważną inwestycją. 

 


Maciej Chęsiak, który stoi za inwestycją, nie kryje, że inspiracją była jedna z podróży. - Kupiłem w małej wiosce czajniczek. Zapłaciłem za niego równowartość jednego euro. Odbył ze mną wiele podróży. Jego kształt był najbliższy temu, który oczami wyobraźni widziałem, jako kształt domu, ciepła – mówi.
 

Dom-czajnik. Nie musi mieć związku z herbatą


Inspiracją do wykonania budynku w kształcie przedmiotu była też podróż do Hiszpanii. - W 2005 roku zwiedzałem muzeum Dalego w Hiszpanii. Tam na dachu znajdują się ogromne jaja. Ta koncepcja z wykorzystaniem nieoczywistego, ale inspirowanego naturą motywu zapadła mi w pamięć - mówi w rozmowie z portalem Pomorska.pl.

 

Inwestorowi spodobał się pomysł budowy domu o niestandardowym kształcie. - Jakiś czas później natknąłem się z kolei na formę architektoniczną zaprojektowaną przez Javiera Senosiaine'a, mój ulubiony dom z takiej serii - w kształcie muszli. To było coś - opowiada z zachwytem. - Natura w gigantycznych, użytkowych rozmiarach - wyjaśnia. 
 

Kto zaprojektował nietypową nieruchomość?

Za projektem domu stoi studio architektoniczne Sergiel, które specjalizuje się w kopułach. Sam właściciel nie ma jeszcze pewności, na co przeznaczy swoją własność. Możliwe, że uruchomi w niej salon tatuażu. Bo właśnie tym zajmował się mieszkając kilka lat w Irlandii. Budynek ma zostać ukończony jeszcze w tym roku. 

 

Domy-czajniki nie tylko w Polsce

Domy w podobnym kształcie można spotkać w różnych zakątkach świata. Dom przypominający czajnik znajduje się m.in. w pobliżu Houston. To przykład nieudanej inwestycji, którą u lokalnego eksperta od spawania zamówił jedna z firm. Obiekt miał być sklepem, jednak ostatecznie autor pomysłu się z niego wycofał. Właścicielem budowli został spawacz, jednak wkrótce zmarł. Obecnie nieruchomość jest na sprzedaż. 

 

Budynek przypominający imbryk stoi też w Bogo City na Filipinach. I w tym wypadku budowla została na jakiś czas wstrzymana z uwagi na kłopoty inwestora. Nieruchomość ma jednak szansę stać się atrakcją turystyczną.

 

Fot. YouTube/Maciej Chęsiak