Uwierzyli, że zarobią 6,5 proc. Ale nie mogą wejść do nieruchomości, bo parter został przejęty

- To miał być zakup ułatwiający wygodne życie. Tak o zakupie apartamentu w hotelu mówi jeden z właścicieli, który, jak twierdzi, nie uzyskał z inwestycji oczekiwanego zysku. Osób, które czują się pokrzywdzone po tym jak nabyły nieruchomości w hotel we Wrocławiu, jest więcej.

Nieruchomości nie zawsze przynoszą łatwe zyski. Przekonali się o tym niektórzy inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup apartamentów w hotelu Best Western Premier City Center położonego w centrum Wrocławia. Obiekt, będący tzw. condohotelem - hotelem, w którym zewnętrzny inwestor może kupić własny apartament i wynajmować go - oddano do użytku w 2019 roku. Wciąż nie przynosi bowiem takich korzyści, na jakie liczyli niektórzy właściciele lokali - donosi Money.pl.

Zainwestowali w apartamenty, liczyli na zysk. Popadli w spór prawny

Osoby, z którymi rozmawiał portal, że nie zarobiły do tej pory wszystkich pieniędzy, których się spodziewały. Jeden z właścicieli mieszkania twierdzi, że powinien uzyskać dochód w wysokości 6,5 proc. wartości nieruchomości wypłacany co kwartał. 

- To miał być zakup ułatwiający wygodne życie. Pomyślałem o dużym mieście, które gwarantuje stabilność przychodu. W ten sposób trafiłem na tę ofertę - wyjaśnia jeden z mężczyzn, który zakupił apartament znajdujący się w hotelu. 

 
Ochrona utrudnia dostęp do mieszkań? Część osób czuje się pokrzywdzona

W obliczu braku spodziewanych zysków część właścicieli mieszkań postanowiła wybrać nowego operatora zajmującego się wynajmem pokoi. Jak twierdzi Money.pl "w odpowiedzi spółka, która jest właścicielem hotelu, przejęła parter i wynajęła ochronę, uniemożliwiając nowemu operatorowi dostęp do apartamentów". Część osób czuje się pokrzywdzona, uważa, że nie tylko nie ma zysków, ale musi jeszcze dokładać do całego interesu i opłacać prawników. 

Agata Lickiewicz z kancelarii Lickiewicz, która reprezentuje ponad 20 właścicieli pokoi, twierdzi też, że część osób nie uzyskała przeniesienia na nich własności lokali, chociaż wpłaciło całą sumę. 

Bartosz Kurek, główny analityk HRE Investment podkreśla, że inwestycja w nieruchomości powinna być przemyślana. - Na rynku nieruchomości zdarzają się projekty źle skrojone. Mają zły biznesplan i nawet pomijając kwestię pandemii część z nich skazana jest na niepowodzenie - stwierdził. 

KNF wydał komunikat w sprawie inwestycji alternatywnych w nieruchomości

Kwestię popularności inwestycji w nieruchomości, szczególnie z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy - apartamenty na wynajem (tzw. condohotele/aparthotele), dostrzegła w 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego. 

Urząd KNF wskazał, że inwestycje tego typu mogą przybierać różne formy i mogą wiązać się z różnymi tytułami właścicielskimi dla nabywcy, w tym między innymi z uzyskaniem statusu właściciela nieruchomości, współwłasności nieruchomości czy też z nabyciem udziału w spółce będącej jej właścicielem. "Należy jednak pamiętać, że każdorazowo inwestycje takie wiążą się z ryzykiem utraty zainwestowanych środków finansowych, którego inwestorzy powinni być świadomi" - czytamy w komunikacie Komisji

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble