Na przestrzeni pierwszych trzech kwartałów 2024 roku sytuacja na rynku nieruchomości w poszczególnych krajach UE była zróżnicowana. W II kwartale spadki sprzedaży wystąpiły również w 5 krajach, z największymi redukcjami w Słowenii (-19,7%) i Francji (-14,4%). Z kolei w I kwartale liczba transakcji zmniejszyła się w 6 państwach, ze szczególnie głębokimi spadkami w Słowenii (-24,4%) i Francji (-21,1%).
Spośród 16 analizowanych krajów UE, 13 dostarczyło szczegółowych danych dotyczących transakcji z podziałem na nowe i istniejące mieszkania za lata 2022-2023. We wszystkich tych państwach liczba transakcji dotyczących nowych mieszkań była niższa niż w przypadku lokali z rynku wtórnego. W 2023 roku w 11 z 13 krajów odnotowano ogólny spadek liczby transakcji, przy czym w 9 państwach większe spadki dotyczyły nowych mieszkań.
Analiza średniej kwartalnej liczby transakcji w latach 2015-2023 ujawniła wyraźne wzorce sezonowe. W 9 krajach najwyższą aktywność na rynku obserwowano w czwartym kwartale, w 5 państwach w drugim lub trzecim kwartale, a tylko w Polsce najwięcej transakcji przeprowadzano w pierwszym kwartale roku. W 12 z 15 analizowanych krajów najmniejszą liczbę transakcji notowano w pierwszym kwartale.
W strefie euro zaobserwowano interesującą zależność między zmianami cen mieszkań a całkowitą wartością transakcji. W 2023 roku przy niewielkim spadku cen (-1,2%) wartość transakcji zmniejszyła się znacząco (-16,8%), co wskazuje na istotny wpływ spadku liczby zawieranych transakcji. Jest to kontynuacja trendu z 2022 roku, kiedy mimo wzrostu cen o 7,0% wartość transakcji spadła o 0,1%.
Rynek nieruchomości mieszkaniowych stanowi istotny element gospodarki europejskiej, a jego kondycja jest ważnym wskaźnikiem dla decydentów politycznych. Statystyki sprzedaży mieszkań, wraz z danymi o cenach nieruchomości, dostarczają kompleksowego obrazu sytuacji na rynku mieszkaniowym w Unii Europejskiej.