Sky Tower sprzedany. Najwyższy budynek we Wrocławiu poszedł za grube miliony

Wieżowiec, który dawniej kojarzony był z Leszkiem Czarneckim, bankierem i jednym z najbogatszych Polaków, zmienia właściciela. Wrocławski Sky Tower został sprzedany za 84 mln euro. 

Sama transakcja zaskoczeniem oczywiście nie jest, bo dotychczasowy właściciel chęć sprzedaży ogłosił już nieco ponad rok temu. "Pod młotek" poszło 79,55 proc. sławnego wieżowca - reszta jest bowiem własnością posiadających wydzielone lokale. 

 

212-metrowy drapacz chmur, najwyższy budynek Wrocławia, to prawdziwy gigant. Nic więc dziwnego, że za 66 tys. m kw. powierzchni zapłacono aż 84 mln euro. Grupa Develia transakcję potwierdza w oficjalnym komunikacie. Jak informuje  zawarła umowę ze spółką należącą do funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Adventum Group. Sprzedaż obejmuje wszystkie należące do niej udziały w projekcie. 

Drapacz chmur sprzedany

- Konsekwentnie realizujemy poszczególne cele strategii ogłoszonej na początku 2021 r. i wzmacniamy pozycję rynkową i finansową grupy Develia. Szybsza od pierwotnych założeń finalizacja sprzedaży Sky Tower jest jednym z kluczowych elementów strategii, który zwiększa możliwości inwestycyjne w najbardziej perspektywicznych obszarach – mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii.

 

Stronami transakcji są Sky Tower, spółka należąca do Develii i Olimp Investment, spółka kontrolowana przez Adventum Group. Przedmiotem sprzedaży są wszystkie należące do grupy Develia udziały w prawie własności nieruchomości Sky Tower (79,55%). Pozostałe udziały pozostaną w posiadaniu właścicieli wydzielonych lokali.

Jeden z najwyższych budynków w Polsce

- Około 170 mln zł, które pozostanie po spłacie kredytu związanego z projektem Sky Tower, będziemy chcieli przeznaczyć na dający wyższe zwroty na kapitale rozwój działalności w segmencie deweloperskim i PRS oraz wypłatę dywidendy – mówi Paweł Ruszczak, wiceprezes Develii.

 

Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach. Od 2007 r. Develia (wówczas LC Corp) jest spółką notowaną na giełdzie w Warszawie. Develia zrealizowała dotychczas 95 obiektów, w tym 88 projektów mieszkaniowych oraz 7 komercyjnych. W 2020 r. Develia wypracowała 517,1 mln zł przychodów ze sprzedaży i 99 mln zł skorygowanego skonsolidowanego zysku netto.
 

Trzy budynki czyli Sky Tower

Sky Tower nie jest jednym budynkiem, a kompleksem trzech. Budynek B1 liczy cztery kondygnacje. Na najniższej znajdują się m.in. galeria handlowa, kręgielnia. Budynek B2 to 51-kondygnacyjna wieża. Mieszczą się tu 184 apartamenty, a także przestrzeń biurowa. Na dachu wieży znajduje się taras widokowy

 

Na przedostatnim, 49. piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy. Jest to najwyżej położony punkt widokowy na budowli w Polsce. Budynek B3 jest 19-piętrowy, kaskadowy żaglem, w którym znajdują się 52 apartamenty, a także biura