"Skoro Mikołaj istnieje, to gdzie mieszka?" - podajemy odpowiedź na trudne pytanie dzieci

Dzisiaj Mikołajki - wyjątkowy dzień, w którym pytania najmłodszych o świętego Mikołaja pojawiają się najczęściej. Wychodzimy naprzeciw potrzebom i podajemy odpowiedź na najbardziej problematyczne pytanie. Gdzie mieszka św. Mikołaj. Bo to, że istnieje, jest oczywiste. 

Co roku rodzice na całym świecie stają przed trudnym zadaniem powiedzenia dziecku, gdzie znajduje się dom świętego Mikołaja. Na szczęście dla rodziców, istnieje odpowiedź na dziecięce pytania. 

Gdzie mieszka święty Mikołaj?

Prawdziwy święty Mikołaj mieszka w Laponii na kole podbiegunowym, niedaleko miasteczka Rovaniemi w Finlandii. Skąd ta lokalizacja? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dziennikarz Markus Rautio w 1927 roku. To właśnie tam znajduje się góra zwana Korvatunturi (Ucho), która kształtem przypomina ogromne królicze uszy. Dzięki nim elfy mogą podsłuchać o czym marzą dzieci na całym świecie. Dlatego, nawet te dzieci, które nie wysłały listu mogą liczyć na prezent.

 

Góra Korvatunturi znajduje się daleko na północy, a Mikołaja chciały odwiedzać dzieci z całego świata. W 1985 roku siedzibę Mikołaja, przeniesiono więc w pobliże wspomnianej wcześniej miejscowości Rovaniemi, która znajduje się niedaleko lotniska Rovaniemen lentoasema.

 

Adres świętego Mikołaja:
Santa Claus
Arctic Circle
96930 Rovaniemi
Finlandia

Gdzie mieszka polski święty Mikołaj

Dla niektórych może być sporą niespodzianką fakt, że w Polsce również istnieje wioska świętego Mikołaja. Biuro świętego Mikołaja znajduje się w niedaleko wsi Mikołajów.

 

Dokładnie w miejscowości Święta Góra w województwie Dolnośląskim.

Adres świętego Mikołaja w Polsce:
Biuro Listów do Świętego Mikołaja
Polska Wioska Świętego Mikołaja
Przystanek Mikołajów
57-215 Srebrna Góra

Gdzie jest Święty Mikołaj?

Na to pytanie również istnieje odpowiedź. Co roku najpopularniejsze serwisy, które pokazują w czasie rzeczywistym trasy lecących samolotów, umieszczają tego dnia na zapisie radarowym również sanie świętego Mikołaja. 

 

Jednym z najbardziej popularnych jest flightradar24.com. Zapis radarowy można zobaczyć korzystając z przeglądarki w telefonie bądź specjalnej aplikacji. Trasę Mikołaja można również śledzić na oficjalnym radarze NORAD (Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej) czyli jednostki wojskowej armii USA i Kanady. Zwyczaj podawania lokalizacji sań Mikołaja zapoczątkował NORAD w 1955 roku. 

 

Zdjęcie główne; Timo Newton-Syms / flickr.com CC BY-SA 2.0