Rząd chce specjalnej ochrony dla kredytobiorców. WIBOR do likwidacji

Rząd planuje wprowadzić nowe instrumenty, dzięki którym kredytobiorcy będą mogli tymczasowo zmniejszyć obciążenie swoich portfeli. Jednym z elementów planu przedstawionego przez resort infrastruktury, jest likwidacja wskaźnika WIBOR. 

Zdaniem rządu nowy pakiet pomocowy pozwoli przez 36 miesięcy zmniejszyć wysokość rat do wysokości 2 tys. złotych. W grę wchodzi też obniżenie rocznego kosztu kredytu aż o jedną trzecią za sprawą wakacji kredytowych. Jedną z kluczowych innowacji ma być wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR. Ponadto rząd planuje uruchomić nowy fundusz pomocowy dla sektora bankowego.

 

- Pakiet pomocy dla kredytobiorcy przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego  to szeroki i  całościowy program wsparcia osób dotkniętych trudnościami w spłacie kredytów hipotecznych. Jest naszą reakcją na wzrost cen i stóp procentowych spowodowanych putininflacją - mówi podkreśla Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.  

 

Przepisy w konsultacjach

Jak podkreśla szef resortu rozwoju, ostateczny kształt regulacji nie jest jeszcze znany. - Trwają intensywne prace we współpracy z Ministerstwem Finansów nad odpowiednimi przepisami, które pozwolą skorzystać kredytobiorcom z zaproponowanych przez nas form wsparcia już w okresie wakacyjnym. W ciągu kilku tygodni przekażemy projektowane regulacje do konsultacji.

 

Wakacje kredytowe mogą oznaczać aż 72 tys. złotych zwrotnego wsparcia, z którego  22 tys. złotych może zostać umorzone. Rządowe szacunki zakładają, że z rozwiązania skorzystać będzie mogło do 100 tys. kredytobiorców.

Surowe warunki pomocy

Skorzystanie z nowego pakietu pomocowego nie będzie jednak łatwe. Wszystko przez dość restrykcyjne progi dochodowe. Wsparcie adresowane jest bowiem do kredytobiorców, którzy są bezrobotnymi  lub ponoszą miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej  50 proc.  miesięcznych dochodów ich gospodarstwa domowego.

 

Kryterium dochodowe również jest surowe. Rozwiązanie będzie dostępne także dla osób, w których gospodarstwach domowych miesięczny dochód na osobę po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza 1552 zł /os. w gospodarstwach jednoosobowych i 1200 zł /os. w gospodarstwach wieloosobowych. Ponadto, w ramach instrumentu możliwe jest  uzyskanie wsparcie na spłatę miesięcznych rat kredytu, a jeżeli sprzedał zadłużone mieszkanie i uzyskana kwota nie pozwala na spłatę całego kredytu – pożyczkę na spłatę reszty zadłużenia.

 

Pomóc ma też likwidacja wskaźnika WIBOR. Dzięki wprowadzeniu nowego, korzystniejszego oprocentowania kredytów w kieszeniach kredytobiorców pozostaną dodatkowe środki. Likwidacja wskaźnika WIBOR od 2023 r. przyniesie efekt w postaci spadku wysokości rat kredytobiorców,  w sumie o ok. 1 mld złotych.