Rząd chce kolejnej rewolucji. Chodzi nie tylko o nieruchomości. "Czekamy od kilkunastu lat"

Rząd informuje o rozpoczęciu konsultacji nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy przygotowano w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. - Naszym celem jest zwiększenie elastyczności i integralności systemu, uproszczenie procedur oraz poprawa ładu przestrzennego kraju - zapewnia wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Zagospodarowanie przestrzenne to jeden z najistotniejszych tematów związany bardzo blisko z rynkiem nieruchomości. Plany przyjmowane przez władze wytyczają bowiem klarowne granice: co i gdzie można budować, gdzie inwestycje powstawać nie mogą etc. 

 

Temat budzi często kontrowersje. Rząd planuje jednak sporą rewolucję w tym zakresie. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Wyjątkiem będą przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku, dotyczące Rejestru Urbanistycznego i dalszej cyfryzacji aktów planistycznych, a także przepisy związane z nową formą opłaty planistycznej.

Rząd konsultuje rewolucje

- Na reformę planowania przestrzennego z prawdziwego zdarzenia czekamy już od kilkunastu lat. Dlatego dopracowane na etapie szerokich prekonsultacji przepisy poddajemy teraz formalnym konsultacjom społecznym i uzgodnieniom międzyresortowym, aby wspólnie z zainteresowanymi środowiskami wypracować finalny  projekt. Naszym celem jest zwiększenie elastyczności i integralności systemu, uproszczenie procedur oraz poprawa ładu przestrzennego kraju - komentuje wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

 

Konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe dotyczące reformy planowania przestrzennego, która ma zostać sfinansowana ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), właśnie się rozpoczynają.

Kto skorzysta?

Zdaniem rządu nowe przepisy będą korzystne zarówno dla władz lokalnych, mieszkańców jak i inwestorów. Gminy będą mogły lepiej zaplanować swoją przestrzeń oraz reorganizować sposób pracy, co pozwoli zmniejszyć koszty. Obywatele zyskają ochronę cennych terenów, lepszy dostęp do usług publicznych, wiarygodne źródło informacji, a także rozszerzoną partycypację społeczną. Deweloperzy i inni inwestorzy będą mogli efektywnie współpracować z gminami wykorzystując nowe narzędzia planistyczne oraz pozyskać dane potrzebne do sprawnego planowania inwestycji. 

 

Głównym ułatwieniem ma być wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego – planu ogólnego gminy. Będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy (z wyłączeniem terenów zamkniętych), w randze aktu prawa miejscowego. Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące zarówno dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny ułatwi gminom kreowanie polityki przestrzennej.

 

Nastąpią też zmiany w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, które powodują niekontrolowane rozlewanie się zabudowy. Rząd zapewnia też, że kolejne zmiany w przepisach dotyczących procedury, mają na celu uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procesu sporządzania aktów planowania przestrzennego.