Przegrzewamy mieszkania. Ile powinno być stopni w pomieszczeniu? W każdym inaczej

Obecna minister Klimatu i środowiska - Anna Moskwa - udzieliła wywiadu w programie Radia ZET. Głównym tematem rozmowy, którą prowadził Bogdan Rymanowski, była dostępność węgla na składach i niepokoje związane z niedostępnością opału w zbliżającym się sezonie grzewczym. Dziennikarz jednak wydobył od pani minister informację dotyczącą temperatury w jej domu. A tam bywa chłodno.

Polacy mają tendencję do przegrzewania mieszkań. Często zimą grzejniki są maksymalnie odkręcone, a okna są jednocześnie cały czas otwarte. W sytuacji, gdy grozi nam energetyczny blackout, powinniśmy z większą uwagą racjonować ciepło w naszych domach i mieszkaniach. Przykład idzie z góry. Od minister Anny Moskwy.

Anna Moskwa zrobiła rachunek sumienia i obniżyła temperaturę

W pewnym momencie wywiadu gość Radia ZET sensownie zauważyła, że wszyscy powinniśmy zmienić nawyki. Wymieniła wówczas takie pomysły na oszczędności jak: wyłączanie światłą, ładowarek i niższą temperaturę w domach. Wówczas prowadzący program zapytał, czy pani minister również oszczędza. 

- Dużo wcześniej, obniżając temperaturę w domu - 17 stopni w przestrzeniach wspólnych, 19 stopni w bardziej użytkowych - odpowiedziała Anna Moskwa. 

 

Chwilę później minister środowiska odpowiedziała, że taka temperatura jej odpowiada i "jest zdrowa dla organizmu". Choć samą wypowiedź o przykręceniu ogrzewania, można uznać nie niefortunną, mając w głowie zbliżające się problemy Polaków z opałem, to nie można pani minister odmówić racji.

 

Według badań przeprowadzonych w 2020 roku dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, średnia utrzymywana temperatura wewnątrz mieszkań wynosi ok. 22 stopnie i więcej. To zdaniem ekspertów o 1-2 stopnia za dużo. Mówiąc wprost - przegrzewamy mieszkania. 

Jaka powinna być temperatura wewnątrz?

Według ekspertów od ciepłownictwa (z IGCP) optymalną temperaturą w pokoju, w sezonie jesienno-zimowym jest średnio 21 stopni ciepła w dzień i ok. 18 stopni w nocy. Jeżeli mamy możliwości techniczne powinniśmy również ustawić odpowiednią temperaturę dla danego pomieszczenia:

 

  • salon - 20ºC
  • kuchnia - 18ºC
  • sypialnia - 17ºC
  • łazienka - 22-24ºC
  • pokój dzienny - 20ºC

 

Warto pamiętać, że obniżenie temperatury w mieszkaniu o jeden stopień może przynieść w skali roku od 5 do 8 proc. oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. 

 

Zdjęcie główne: pixabay.com