Pożyczki na raty – jak można otrzymać?

Pożyczki na raty są coraz bardziej popularnym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków finansowych, szczególnie w sytuacjach nagłych potrzeb. Dzięki temu rozwiązaniu, klienci mogą uzyskać większe kwoty, które zobowiązują się spłacać w wygodnych ratach. Jak można otrzymać pożyczki na raty? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik.

Pożyczki na raty to głównie pożyczki online

 

Pożyczka ratalna, zarówno bankowa, jak i pozabankowa, udzielana jest obecnie głównie online. Jest to związane z rozwojem technologii oraz wzrostem zapotrzebowania na tego typu produkty finansowe. Praktycznie wszystkie firmy pożyczkowe i banki oferują dostęp do pożyczek ratalnych przez internet, co pozwala na znacznie szybszy i wygodniejszy proces ubiegania się o pożyczki ratalne.

 

Główną korzyścią, którą dają pożyczki na raty online, jest spora oszczędność czasu. Udzielenie pożyczki jest niemalże natychmiastowe. Wniosek o udzielenie pożyczki ratalnej bez wychodzenia z domu możemy złożyć za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego (smartfona, tabletu). Dzięki temu unikamy konieczności stania w kolejkach i oczekiwania na swoją kolej w oddziale banku lub placówce pozabankowej.

 

Poza tym atutem pożyczek na raty udzielanych głównie online, jest także wygoda dla klientów. Dzięki temu, że proces wnioskowania o pożyczkę pozabankową lub bankową na raty odbywa się online, klienci mogą wypełnić wniosek o pożyczki na raty w dowolnym czasie i miejscu. Mogą to zrobić wtedy, gdy mają na to czas i ochotę, a nie muszą dostosowywać się do godzin otwarcia placówek finansowych.

Otrzymanie pożyczki na raty online w kilku krokach

 

Otrzymanie pożyczki na raty online, szczególnie jeżeli są to pożyczki pozabankowe, jest procesem stosunkowo prostym i szybkim, który można przeprowadzić w kilku prostych krokach. Oto kilka kroków, które należy wykonać, aby otrzymać pożyczki na raty online:

 

Krok 1: Wybór instytucji finansowej

 

Na początku należy zdecydować, jaka firma pożyczkowa lub bank, oferująca pożyczki na raty online, będzie dla nas najlepsza. Oferty można porównać na własną rękę albo skorzystać z gotowych rankingów przygotowanych przez specjalistów, np.: https://www.zadluzenia.com/pozyczki-na-raty/. W takim rankingu możemy przejrzeć oferty produktów finansowych i porównać je, zwracając uwagę na oferty i zwrócić uwagę na całkowity koszt pożyczki, maksymalne i minimalne kwoty pożyczki, RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) oraz prowizję.

 

Krok 2: Wypełnienie wniosku online

 

Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku. W nim wskazujemy podstawowe informacje o sobie, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail oraz informacje dotyczące zatrudnienia i dochodów. Te dane będą potrzebne firmie pożyczkowej czy bankowi do oceny zdolności kredytowej. Dopiero poprawne wpisanie wszystkich danych umożliwia złożenie wniosku.

 

Krok 3: Weryfikacja

 

Po wypełnieniu wniosku, instytucja finansowa przystępuje do weryfikacji danych Klienta i badania historii kredytowej. Na ten podstawie bank czy firma pożyczkowa oceniają zdolność kredytową danej osoby. Przejście wszystkich wymaganych weryfikacji jest warunkiem udzielenia pożyczki oraz bezpieczeństwa transakcji finansowych.

 

Krok 4: Otrzymanie decyzji

 

Po pozytywnej weryfikacji, klient otrzymuje decyzję o przyznaniu pożyczki. Jeżeli decyzja jest pozytywna, pożyczka pozabankowa lub bankowa są przyznawane. Warto w tym momencie dokładnie zapoznać się z tym, co wpisane jest do umowy pożyczki - całkowita kwota pożyczki oraz jej czas spłaty powinny zgadzać się z tym, o co wnioskowaliśmy.

 

Krok 5: Przelew środków

 

Po zaakceptowaniu umowy pożyczkowej, instytucja finansowa przystępuje do przelania środków na konto bankowe klienta. Czas realizacji przelewu zależy od indywidualnych uwarunkowań danej instytucji, ale zwykle nie przekracza 1-2 dni roboczych. Szybkie pożyczki online to wypłata nawet w kilka minut.

Jakie dokumenty będą potrzebne do otrzymania pożyczki na raty?

 

Dokumenty wymagane do otrzymania pożyczki na raty mogą się różnić w zależności od instytucji finansowej udzielającej pożyczki oraz jej wymagań. Jednakże, w większości przypadków wymagane będą następujące dokumenty:

 

1. Dowód osobisty lub paszport.

2. Dokumenty potwierdzające dochód.

3. Dokumenty potwierdzające stan cywilny.

 

Warto pamiętać, że więcej dokumentów wymagają zawsze banki niż firmy pożyczkowe, ponieważ banki związane są sztywno przepisami polskiego prawa, określonymi w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz ustawie o kredycie konsumenckim.

Jak najszybciej otrzymać pożyczki na raty?

 

Już sam wybór pożyczki online jest sposobem na najszybsze otrzymanie pożyczki. W takim przypadku cały proces wnioskowania o pożyczkę odbywa się drogą elektroniczną, a decyzja o przyznaniu pożyczki jest zazwyczaj podejmowana w ciągu kilku minut lub godzin. W niektórych przypadkach firma pożyczkowa może również wymagać dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie o zatrudnieniu lub wyciągi z konta bankowego. Szybsze dostarczenie tych dokumentów przyspieszy badanie zdolności kredytowej (obecne w każdym procesie pożyczkowym) i proces pożyczkowy skróci się.

 

Aby możliwie szybko otrzymać pożyczkę, warto również wybrać takiego pożyczkodawcę, który posiada konto bankowe w tym samym banku, o my. Posiadanie konta w tym samym banku co pożyczkodawca pozwala na natychmiastowe zaksięgowanie wpłaty na koncie i uzyskanie dostępu do pieniędzy bez zbędnych opóźnień. Jeśli pożyczkobiorca ma konto w innym banku, wypłata pieniędzy z pożyczki może potrwać dłużej, ponieważ konieczne będzie dokonanie przelewu między bankami. Czasami może to zająć nawet kilka dni roboczych, co może być uciążliwe dla osób potrzebujących szybkiej pożyczki na raty.